Elton John - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Elton John
Roky činnosti:
60's,70's,80's,90's,00's
Žánre:
Pop, Rock 
Krajina:
USA
Web:
http://www.eltonjohn.com// 

Biografia:

Anglický hudobník, spevák a klavirista Elton John, vlastným menom Reginald Kenneth Dwight začal svoju hudobnú kariéru v roku 1961 v kapele Bluesology ako klavírista. V roku 1967 začínal tvoriť pod pseudonymom Elton John.

Prvý singel I´ve Been Loving You Too Long bol komerčne neúspešným. Úspech dosiahol až albumom, ktorý niesol jednoduché meno Elton John. Nasledovali ďalšie úspešné albumy ako Honky Chateau, Don´t Shoot Me, I´m Only The Piano Player či Goodbye Yellow Brick Road. Týmito albumami dosiahol vrcholy anglických i amerických albumových rebríčkov.

V druhej polovici 70. rokov sa z prvých pozícií vytratil. Avšak aj v tomto období vydával úspešné albumy ako Here And There, Breaking Hearts či Blue Moves. Posledný spomínaný album obsahoval hit Sorry Seems to Be the Hardest Word.
Návrat na vrchné priečky zaznamenal na prelome 80. a 90. rokov vďaka singlom I Don´t Want Go On With You Like That z roku 1988 a Sacrifice, ktorý vyšiel o rok neskôr.

V roku 1997 získal Elton cenu Grammy za pieseň Candle In The Wind, ktorá bola venovaná pamiatke princezny Diany. Singel sa stal najrýchlejšie predávaným všetkých dôb.

V roku 2001 Elton vyhlásil, že album West Coast bol jeho posledný štúdiový album. Chcel sa zamerať iba na live vystúpenia. Už o tri roky nato však vyšiel jeho ďalší štúdiový album Peachtree Road.

V roku 2002 sa skladba Sorry Seems to Be the Hardest Word dočkala novej verzie v podaní skupiny Blue, ktorú si zaspievali spolu s Johnom. Skladba sa stala hitom v britských i európskych hitparádových rebríčkoch.

John začal spolupracovať s mnohými umelcami. Napríklad s kapelami Pet Shop Boys či Scissor Sisters. V tomto období sa venoval viac filmovej muzike, vďaka čomu získal cenu Disney Legend, za jeho prácu pre Disney filmy.
Ďalším dôkazom jeho slávy je vosková figúra v múzeu Madame Tussaud´s z roku 2005.
Medzi poslednú Eltonovu spoluprácu patrí skladba 2 Man Show, ktorá sa objavila na Timbalandovom albume Shock Timbaland.

Elton John má dodnes na konte 30 štúdiových albumov, tým najnovším je The Union z októbra 2010. Štyri z nich sa dostali na prvé miesto rebríčka. Najúspešnejším bol Goodbye Yellow Brick Road z októbra 1973, ktorého predaj prekročil hranicu 16 miliónov kópií. Na svojom konte má celkovo viac než 250 miliónov predaných platní.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu