Foo Fighters - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Foo Fighters
Roky činnosti:
1995 - súčasnosť
Žánre:
Rock, Alternative rock 
Krajina:
USA
Web:
http://www.foofighters.com/us/home/ 
Zoznam členov:

Dave Grohl, spev, gitara
Nate Mendel, basa
Taylor Hawkins, bicie
Chris Shiflett, gitara
Pat Smear, gitara  

Biografia:

Foo Fighters je americká rocková skupina, ktorú v roku 1995 vytvorili bývali bubeník Nirvany Dave Grohl. Ten sa rozhodol nahrať viaceré vlastné skladby, ktoré neskôr vyšli pod albumom Late!. Grohl nechcel aby skupina bola iba o jednom hudobníkovy a tak prišli do skupiny ďalší traja členovia. Pôvodne mal v skupine pôsobiť aj Krist Novoselic z Nirvany, ale novým basgtaristom sa stal nakoniec Nate Mendel. Formáciu doplnili Pat Smear a William Goldsmith. Goldsmitha neskôr nahradil Taylor Hawkins. Zo skupiny odyšiel aj Smear, toho nahradil Franz Stahl no aj toho napokon nahradil Chris Shiflett. Pat Smear sa k Foo Fighters vrátil v roku 2006 a v tejto zostave pôsobia doteraz.

Kapela vydala doposiaľ sedem štúdiových albumov. Všetky boli nominované na ocenenie Grammy, no túto cenu získali štyri albumy.

Svoj debut vydala kapela v roku 1995. Z albumu sa predalo vyše milióna kópií. Druhý album The Colour and the Shape z roku 1997 mal o polovicu vyššiu predajnosť a fanúšikmi je označený za najlepší album kapely zo všetkých doterajších albumov. Singlami z neho sa stali skladby Monkey Wrench, Everlong, My Hero a Walking After You.

Prvým oceneným albumom sa stal tretí album kapely There Is Nothing Left to Lose z roku 1999, ktorý bol omnoho komerčnejší a prístupnejší rádiám vďaka. Album získal cenu Grammy za najlepší rockový album roku 2001. Rovnako ocenený bol aj nasledujúci album One by One vydaný v roku 2002.

Zaujímavý dvojalbum vydala kapela v roku 2005 pod názvom In Your Honor, pričom prvá časť obsahuje rockové skladby a druhá akustické skladby. Dave Grohl považuje tento album za najlepší aký kedy kapela nahrala.

V poradí šiestym albumom je Echoes, Silence, Patience & Grace z roku 2007. Za neuveriteľných 5 dní predaja získal album platinovú platňu v Austrálii. Singlami z albumu sa stali The Pretender a Long Road to Ruin či Let it die. Aj tento album získal cenu Grammy za najlepší rockový album roku 2008.

Zatiaľ posledným štúdiovým albumom je album Wasting Light . Skupina dostala za tento album taktiež cenu Grammy.

Foo Fighters sa stala populárna koncom 90. tych rokov, keď vyšli viaceré hity ako napr. „Learn To Fly“(1999), „Everlong“(1997), či „This Is A Call“(1995). Skupina vydala zatiaľ 6 štúdiových albumov a nahrala viaceré skladby pre hudbu k filmom. Taktiež vydali album z koncertu, kde odzneli niektoré skladby akusticky. V roku 2009 vyšla kompilácia hitov.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu