Inekafe - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Inekafe
Roky činnosti:
90's,00's
Žánre:
Rock, Punk rock, Pop punk, Neopunk 
Krajina:
Slovensko
Mesto:
Bratislava
Web:
http://www.inekafe.sk// 
Zoznam členov:

Vratko Rohoň - spev, gitara
Peter Fora - basgitara, spev
Mario Praženec - gitara
Jozef praženec - bicie 

Biografia:

Skupinu zakladajú koncom roku 1995 bývalí členovia skupiny Shogun a obaja zároveň gitaristi: Vratko Rohoň a Majo Chromý. Svojim názvom sa chcú odlíšiť od ostatných skupín, tak si dávajú názov Iné Kafe (písaný pôvodne celý v azbuke). V pôvodnej zostave hrajú okrem nich Richard Bager ako basgitarista a Noro Komada ako bubeník. Začiatkom roku 1996 Barger odchádza, a zvyšok skupiny zisťuje, že Komada berie drogy, čo je v Iné Kafe neprípustné, preto po niekoľkych zbytočných upozorneniach dostáva padáka. Niekedy v marci do skupiny prichádzajú bratia Praženci (Wayo - basa, Dodo - bicie) zo skupiny Grg a Prd. V tejto zostave sa začínajú prvé koncerty, a zároveň sa v nej nahráva prvé demo skupiny Kachny v Trenčíne. Avšak v septembri je Majo Chromý prijatý na VŠÚ v Prahe, a tak skupinu opúšťa. Postu speváka sa dočasne zhostí Vratko a v decembri bol ako spevák do skupiny prijatý Marek "Cibi" Cibula. Táto zostava nahráva roku 1997 demo Situácia. Skupina začína roku 1998 práce na debutovom albume, ktorý sa rozhodne vydať cez vlastné vydavateľstvo Shotgun Records. To sa napokon stáva skutočnosťou v októbri, keď vychádza debutový album Vitaj!. Tesne pred tým je do rádií nasadený hit 090X. Album je krstený v Aligátore.

Skupina natáča klip k svojmu debutovému singlu. Začiatkom roku 1999 sa začína šnúra Vitaj! Tour. Počas nej je na post druhého gitaristu prijatý Tomáš "Yxo" Dohňanský zo skupiny Hex, avšak ten pre svoju vlastnú skupinu prenecháva tento post voľný. Náhradníkom sa stáva Peter "Fiski" Kudola, ktorý je zasa vyhodený pre nezodpovednosť. V máji zo skupiny odchádza Marek, údajne preto, že sa mu nechce koncertovať, on tvrdí, že mal konflikty v skupine. Vratko Rohoň sa týmto definitívne stáva spevákom skupiny a nahráva skladbu Svätý Pokoj. Tá sa objavuje ako debutový singel druhého radového albumu Čumil. Z tohto albumu sa predá veľa nosičov. Skupina sa čoraz častejšie objavuje v televízii. Tento náhly príchod slávy a peňazí vedie začiatkom roku 2000 k vytvoreniu dvoch táborov v skupine: Vratko na jednej strane, Dodo a Wayo na druhej strane. Oba tábory sa navzájom obviňujú, vyťahujú na seba špinu a oháňajú sa súdnymi procesmmi. Toto vedie k rozpadu skupiny, keď z nej Dodo a Wayo odchádzajú a spolu s bývalým spevákom Cibim a koncertným gitaristom z konca roku 1999 Robom zakladajú skupinu Plus Mínus, ktorá je v začiatkoch braná ako kópia Iné Kafe. Náhle je to v spore s Vraťom traja proti jednému (Robo sa konfliktu nechce zúčastniť).

Starú zostavu nahrádzajú v marci Peter "Forus" Fóra (basa), Tibor Prikler (gitara, zároveň profesionálny kaderník) a Dano Mathia. Táto zostava odohráva koncertnú šnúru k albumu Čumil a v tejto zostave vydávajú singel Kto Na To Príde?, ktorý je nasledovaný v septembri tretím albumom Je Tu Niekto?. V roku 2001 sa začínajú práce na knihe Úspešne Zapojení, ktorá sumarizuje vývoj skupiny vo forme rozhovorov s vtedajšími členmi. Zároveň sa začínajú práce na štvrtom albume Príbeh. Ten v septembri roku 2001 vychádza a stáva sa najmäkším dielom, ktoré skupina nahrala. Vyzerá to, že skupina sa stane veľmi vplyvnou pre mainstream, keď sa náhle roku 2002 stiahla do úzadiam medzitým skupinu opustil Tibor.

Skupina sa rozhodla vystúpiť z kolotoča populárnej hudby. Vratko sa pomeruje s Cibim, Wayom a Dodom. Na znak zmierenia a zároveň na prosbu skalných fanúšikov vychádza v roku 2002 re-edícia demonahrávok skupiny Situácia & Kachny. Začiatkom roka 2003 má skupina prichystaný materiál na nový album, avšak Dano Mathia sa rozhodne ísť hrať na Mallorku. Nahrádza ho bubeník skupiny Vanilla Club Ján Rozbora. Album vychádza pod názvom Bez Udania Dôvodu a je pokrstený netradičným spôsobom - prejdený kolesom Volgy (auto). Zároveň sa v tomto období po prvý krát používa názov Inekafe namiesto Iné Kafe. Dôvod, prečo piaty album vyšiel až v roku 2003, zatiaľ čo štvrtý v roku 2001 vysvetľuje skupina tým, že sa vydávaním albumu rok čo rok vyčerpávala, a tým aj mäkla jej hudba. Po vydaní Príbehu sa ocitla na konci svojich síl a mohla ich pozbierať len tým, že sa stiahne z mainstreamu a dá si od albumov pauzu. Roku 2005 je usporiadané špeciálne Situácia a Vitaj! Tour, odohrané v zostave, ktorá tieto albumy nahrala (Cibi, Vratko, Dodo, Wayo). Pozostáva len zo 6 koncertov (po 2 na Slovensku, Morave a v Čechách), skupina však oficiálne stále funguje v zostave Vratko-Forus-Rozbora. V tomto roku sa zároveň začína vravieť o výberovke.

Začiatkom roku 2006 sa hlavný protagonista Inekafe, spevák a gitarista rozhodol pre letectvo, čo bolo takmer nemožné spojiť s aktivitou hudobníka. Možnosť nahradiť ho iným členom zasa neprichádzala do úvahy (napriek tomu, že to pôvodne od svojich spoluhráčov chcel) a preto je 17. februára vyhlásené ukončenie činnosti skupiny. Skupina zároveň na svojom webe vyzývala fanúšikov, aby jej neposielali maily a prípadnom obnovení, hoci len pre jediný koncert. No napokon však vôľa fanúšikov skupinu presvedčila, aby 22. mája 2008 odohrala zadarmo a exkluzívne bonusový koncert odohraný v zostave, ktorá sa na pódiu síce nikdy neobjavila, zato však bola zložená z tých 4 postáv, ktoré v Iné Kafe vydržali najdlhšie (pzri Členovia (dočasní)). Ten sa odohráva v Bratislave v Mlynskej Doline. Na tomto koncerte zároveň skupina oznámila presný dátum vydania výberovky, ktorá vyjde 9. spetembra 2009. Keďže skupina mala ale veľké zázemie fanúšikov aj v Českej republike, rozhodla sa zahrať aj tam, konkrétne 31. januára 2009 v Prahe. Pôvodným dejiskom koncertu mala byť hala Folimanka, pre veľký záujem bol však presunutý do Incheba Arény. Záznam z tohto koncertu vychádza v apríli na DVD s názvom Live In Praha, kde sa okrem tohto koncertu objavia aj všetky videoklipy a ďalšie bonusy. Vydanie Best of skupiny je ohlásené na rok 2010.

Po tomto termíne sa nepredpokladala ďalšia činnosť kapely, no po nátlaku zo strany fanúšikov sa dňa 11.1.2010 Inekafe vracia na hudobnú scénu oficiálnym ohlásením comebacku a definovaním spôsobu občasného vystupovania. Comebackovým singlom je skladba "Deja vu". Na jar vychádza dvoj CD Best of kapely "Najlepších 15 rockov", kde jedno CD je sumár všetkých hitov a druhé je unplugged prerábkami vybraných skladieb. K nemu vydáva dva videoklipy, jeden k rovnomennému singlu a druhý ku skladbe "Pomôžte mi so mnou". V lete 2010 kapela odohráva 3 letné festivaly (Praha, Nové Mesto nad Váhom a Prešov) a na sklonku roka sa uchyľuje do štúdia, kde pripravuje materiál na svoj nový album po ôsmych rokoch.

Na január 2011 Inekafe ohlasuje jediný klubový koncert v Bratislave, ktorý je však vypredaný za 3 a pol hodiny a tak z jedného koncertu vzniká januárové mesačné CS turné po piatich mestách, celkovo 15 koncertov. Kapela odmieta možnosť presunúť koncerty do športových hál, nakoľko sa nechce vzdať myšlienky klubovej show a atmosféry. Nový radový album kapela ohlasuje na jeseň 2011. Gitarista Wayo opúšťa kapelu v marci 2011. Leto 2011 letné festivaly-Slovensko (5) Česko (2) 22.4.2011 vydáva kapela nultý singel "Petra" po rokoch z pripravovaného nového albumu. 2.6.2011 premiéra prvého oficiálneho singlu s názvom "Ani minútu" a oznamuje názov albumu - "Právo na šťastie". 21.11.2011 kapela vydala po 8 rokoch dlhoočakávaný album "Právo na šťastie". Album dosiahol Zlatú platňu už prvý mesiac predaja. 24.11.2011 pokrstil album Marek Rakovický (člen kapely Lavagance) na palube lietadla Boeing 737, ktorý pilotoval Vratko. Letu sa zúčastnilo 72 fanúšikov a 72 novinárov.

16.12.2011 mala kapela odohrať nultý koncert v Brezne, no vďaka rôznym chybám organizátora sa akcia predčastne ukončila. Zároveň na tomto koncerte mal byť verejný krst nového albumu. Fanúšikom, ktorý si na koncert kúpili lístok bude predplatená polovica ceny na koncerte v Banskej Bystrici vo februári 2012. 17.12.2011 kapela odohrala nultý koncert v Olomouci, kde všetko prebehlo ako malo a album sa verejne pokrstil.

Svoju koncertnú sezónu odštartovalo Iné Kafe v Pražskom Paláci Akropolis. Po tomto koncerte nasleduje ďalších 13 v Čechách a na Slovensku, z ktorých väčšina bola taktiež vypredaná. Turné kapela ukončila dvomi koncertmi v Bratislave.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Podujatia

21.05.
21.05.

Lábsky majáles 2020

Slovensko

Novinky v katalógu