Jackson 5 - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
The Jackson 5
Roky činnosti:
60's,70's,80's,00's
Žánre:
Pop, Disco, R&B, Soul 
Krajina:
USA
Zoznam členov:

Jackie Jackson
Tito Jackson
Jermaine Jackson
Marlon Jackson
Michael Jackson
Randy Jackson 

Biografia:

Jackson 5 (neskôr známi ako The Jacksons) bola americká skupina zložená z 5 členov – súrodencov Jacksonovcov, ktorí hrávali R&B, soul, funk a neskôr disco.

Skupina bola založená v polovici 60. rokov a ako vedúci vokalista a dobrý tanečník sa veľmi úspešne presadil najmladší z bratov, Michael Jackson.
Kapela pod manažérskym vedením ich vlastného otca, prvé roky vystupovala na rôznych miestnych súťažiach a televíznych vystúpeniach.

Prelom nastal koncom 60. rokov, kedy si ich profesionálne a mediálne vzala pod svoje krídla vtedajšia známa speváčka Diana Ross, ktorá im aj dopomohla k ich prvému štúdiovému albumu Diana Ross Presents the Jackson 5, ktorému predchádzalo vydanie ich prvého singla I Want You Back. Kapela sa stala okamžite veľmi populárnou a to aj vďaka piesňam, ktoré pre nich zabezpečovalo ich vydavateľstvo.

Nasledovali hity ako ABC, The Love You Save, a I'll Be There, ktoré sa okamžite dostali na prvé priečky popových a soulových hitparád v USA a vyvolali tak „Jacksons mániu“.

Začiatkom 70. rokov sa Michael, Jermaine a Jackie pod záštitou ich vydavateľstva vydali na sólovú dráhu, no kvôli neutíchajúcej popularite a dopytu po Jackson 5 ich sólo kariéra koexistovala s pôsobením kapely.

Aby sa skupina zbavila závislosti na svojom vydavateľstve a mohli si svoju hudbu komponovať sami, rozhodli sa v roku 1975 zmeniť vydavateľstvo a kvôli registrovanej značke aj meno skupiny na The Jacksons. Do kapely pribudol ďalší brat Randy, ktorý nahradil v pätici svojho brata Jermaina, ktorý sa rozhodol ostať pri pôvodnom vydavateľstve.

K úplne svojmu albumu sa dopracovali v roku 1978, kedy vydali album Destiny, ktorý sa stal platinovým a dopomohol skupine k ich vlastnej hviezde na Hollywoodskom chodníku slávy.

Začiatkom 80. rokov sa Michael čoraz viac začal venovať svojej sólo kariére vydaním veľmi úspešných albumov Off The Wall a Thriller, ktoré tak zabodovali, že sa v roku 1984 krátko po skončení spoločného turné Victory Tour rozhodol z kapely odísť.
Taktiež ostatní členovia kapely sa začali venovať svojim sólo projektom.

Znovu zjednotenie kapely nastalo koncom 80. rokov, keď kapela vydala album 2300 Jackson Street, na ktorom si v titulnej piesni zaspievali takmer všetci súrodenci Jacksonovci.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu