Jan Jankeje Musik - profil

Zmeniť informácie

Interpret je registrovaným členom, informácie môže meniť len užívateľ registrovaný ako Jan Jankeje.

Názov interpreta:
Jan Jankeje Musik
Roky činnosti:
30's,90's,00's
Žánre:
Rock, Heavy metal, Folk, Country, Blues, Jazz, Soul, Folklór, World music, Drum&bass, Avant-garde, Filmová hudba 
Krajina:
Nemecko
Zoznam členov:

Solo do BigBand. Mam Arangera, a najlepsich Musikantov z celeho Sveta!!

Jan Jankeje Mobil Band
Party & Swingband Jankeje
Jan Jankeje Kontrabass Solo
Swingende Trollingerband Jankeje
Swingende Weihnachtsmänner Jankeje
Jan Jankeje Gypsy Projekte in wechselnden Besetzungen
16 Gypsy Strings (Gismo Graf - Jan Jankeje - Joschi Graf)
JWL Trio im klassischen Jazztrio-Besetzung (Jankeje-Weiner-Lauser)
Boogie & Blues & Jazz Trio Show (S.Holliday-J.Jankeje-W.Lindfors)
BassClarinett Duo Mit Hans Kumpf oder Jerry Senfluk in Free Jazz bis Späth Jazz
Jan Jankeje Blues & Soul Projekt mit Kate Daniels & Alex Leonard Exson Vokal (USA)
Super Folk & Blues Trio (Katie Kern (A), Jan Jankeje, Erich Bobos Procházka- Blues Harp/Voc (SK), Will Lindfors (USA)

Momentalne robim tento Projekt:
www.16gypsystrings.de
a som 26+27+28.05 na Slovensku s mojim Gypsy projektom.
Terminy na www.jankeje.de 

Biografia:

Ján Jankeje sa narodil na Slovensku, v Bratislave (1950). O 12.00 hod!
Vo veku štyroch rokov (1954) začal chodiť na husle do ľudovej školy umenia v Bratislave, ktorú navštevoval 10 rokov. Dnes je táto budova kláštorom.
Vo veku 15 rokov absolvoval prvé hodiny na bratislavskom konzervatóriu, nástroj kontrabas. (na jednej strane!)
Prvé vystúpenia ako profesionálneho muzikanta odohral ako člen „Ragtime Jazzband Bratislava“ pod vedením Ivana Malinovského, v tejto kapele hral Ján na basu ako 15-ročný.
V rokoch 1967-68 hrával „Ragtime Jazzband Bratislava“ každú druhú nedeľu popoludní vo Veľkej sále bratislavského PKO na tanečných zábavách, na ktorých na našu muziku vždy tancovalo 400 - 500 mladých ľudí!
Súčasne boli tieto jazzové sessiony – koncerty, organizované pianistom Ragtime-Jazz bandu Ivanom Malinovským už vtedy príležitosťou na stretávanie jazzových muzikantov!
Kapelník Igor Čelko angažoval Jána na záskok za jedného z najlepších swingových basistov všetkých čias, Pavla Molnára (v rokoch 1966-68) v top super originálnej kapele „Traditional Club Bratislava“! Pavel žiaľ v roku 2002 po ťažkej chorobe zomrel. Smútim za ním!
Ján udržiaval v roku 1966 v Bratislave ďalšie hudobné kontakty s hudobníkmi ako Vasko, Akantis, Lipa, Šošoka, Čelko, Cibuľka, Frešo, Mulica, Hudec, Vizár, Karnok, Gerhardt, Jonáš, Hergott, Revival Jazzband, Hronec, Cibuľka, Citrón, Discantini, Tamaškovič, Móži atď.
Keď v roku 1968 okupovali vojská Varšavskej zmluvy Československo, emigroval Ján (druhý deň po vstupe) smutný do Nemecka.
Keďže sa jazzoví muzikanti na Slovensku po Dubčekovej ére nemohli orientovať na jazz, ani voľne rozvíjať, čo je prvým predpokladom pre povolanie „jazzový muzikant“, musel Ján odísť a jazz mu ako povolanie ostal do dnešných dní. Doma dosiahli dodnes ako-tak pretrvávajúci úspech iba tí, ktorí dokázali „spolupracovať“! Dodnes však aj trčia tam, kde vždy trčali.
Od roku 1968-1970 bol Ján domácim basistom legendárneho „Atlantic Jazzclub“ v Stuttgarte. Tu stretol aj svoju ženu Gertie.
V tomto klube hral s takými superstars, ako Ella Fitzgerald, Lionel Hampton, Buddy Rich, a v rokoch 1969 a 1970 dve sessiony so slovenským super saxofonistom Stan Getzom. Výborná škola, však?
Potom v rokoch 1970-72 štyri semestre štúdia kontrabasu a kompozície na Jazzakademie v rakúskom Grazi. Aby sa technicky ešte viac zdokonalil, absolvoval Ján v rokoch 1972-76 ďalších osem semestrov na Musikhochschule v Stuttgarte u Ulricha Laua.
Počas tohto času hral „všetky“ štýly jazzu a klasiky.
Ján Jankeje je pravdepodobne najznámejší predstaviteľ slovenskej jazzovej scény v zahraničí!
Dnes je neodmysliteľnou súčasťou jazzovej scény Západnej Európy.
Celosvetovo známy sa stal v roku 1979, počas šesťročného pôsobenia ako basista, aranžér a kapelník „Bireli Lagrene Ensemble“. V roku 1983 vystúpil Bireli aj na BJD, avšak bez Jána, Ján nesmel pricestovať a čakal na Bireliho vo Viedni.
Ján je už 40 rokov jazzman z povolania a cíti sa doma vo „všetkých“ štýloch „modernej ale aj starej muziky“.
S veľkým úspechom odohral Ján v posledných rokoch veľké sessiony na medzinárodných pódiách okrem iných s Les Paulom, Eugene Cicerom, Tonym Scottom, Ronnym Scottom, Joem Passom, Emely Remmlerom, Jacom Pastoriusom, Larrym Coryellom, Stephane Grappellim, Lionelom Hamptonom, Horstom Jankowskim, Barney Kesselom, Babikom Reinhardtom, Benny Goodmanom, Vicom Jurisom, Larrym Coryellom, Dieterom Seelowom, Romanom Mussolinim, Bennym Carterom, Fredericom Raboldom, Hugom Heredia, Benym Watersom, Doc Cheathamom, Wild Bill Davisonom, Oscarom Kleinom, Al Caseym, Acker Bilkom, Tal Farlowom, Buddym de Franco, Scottom Hamiltonom, Eje Thelinom, Charlym Antolinim, s jazzovým impresáriom George Weinom, Dodom Šošokom, Bireli Lagrenom – aby sme vymenovali iba niektorých. Jánov hudobnícky kontrabasový štýlový záber je do dnešných dní veľmi široký.
Ako basista vytvoril za posledné desaťročia s veľkými jazzovými umelcami európskej i americkej scény viac ako 120 LP a CD, ktoré dokumentujú jeho umelecký vývoj a schopnosti..10 CD vydal Ján pod svojim menom:
Ján Jankeje "Mlada Muzika-SOKOL" (jp LP 1002)
Ján Jankeje Quartett feat. Bireli Lagrene "zum Trotz" (jp LP+CD 1016)
Ján Jankeje- "Jazz Jokers" (jp LP+CD 1024)
Ján Jankeje "Super Connections" (jp CD 1099)
Soundtrack CD "Querelle" -ERSTER TANGO (jp LP+CD 1012)
"Benny Waters & Ján Jankeje" (G&J 2009 US Jazz Hitparade CD)
Ján Jankeje "Kurhadanadur" (jp CD 3331)
A' Portrait of Ján Jankeje (jp CD 1054)
Ján Jankeje “Fujara” (jp CD 1077)
Ján Jankeje Party & Swingband (jp CD 1068)
Ján Jankeje „Fujarka moja milá“ (jp CD 1078)

Ján bol vyznamenaný prvou cenou „DEUTSCHE PHONO-AKADEMIE“. v roku 2000 mu bolo za zásluhy v jazzovej oblasti prepožičané čestné občianstvo mesta New Orleans, rodného mesta jazzu.
Ján Jankeje je autorom Soundtracku posledného filmu R.W. Fassbindera "Querelle" PRVÉ TANGO (jp1016). V tomto filme tancovala Jeanne Moreau na jeho tango!
Koncerty a festivaly okrem iného v Carnegie Hall N.Y.C. s Birelim Lagrene, Diz Dizley, Stephanom Grappellim a Bennym Carterom! Oscar pre hudobníka!

So svojim 200-ročným slovenským kontrabasom, ktorý v roku 1973 kúpil od Fedora Freša, obcestoval krajiny a mestá, aby sme vymenovali iba niektoré, ako Berlin, Belfast, Paríž, Zürich, Rím, Los Angeles, Bukurešť, Nizza, Amsterdam, Montreal, Quebec, Budapešť, Antibes, Kuwait City, Teherán, Moskva, Madrid, Ljubľjana, Monako, Washington, Ankara, Den Haag, Sofia, Oslo, Chicago, Nizza, Bratislava, Riga, Kopenhagen, San Francisco, Wien, Stuttgart, London, Rom, N.Y.C. Afrika, Kanada atď.
Jeho priatelia a učitelia boli a sú tí najlepší jazzoví basisti všetkých čias, ako Jaco Pastorius, Ray Brown, Aladar Pege, Miroslav Vitous, Slam Steward, Charlie Haden, Victor Bailey, Bob Haggart a N.H.Ö. Petersen.
Ján sa presadil aj ako jazzový producent. Ján (tzv. „juhonemecký jazzový kováč – Ján Jankeje“) založil v roku 1975 „IG Jazz Stuttgart“ a „Stuttgarter Jazztage“, ktoré dodnes úspešne fungujú!
Už 30 rokov prcuje Ján ako producent a prezident úspešnej jazzovej značky „Jazzpoint records" a „G & J Records international“, ktorej spolumajiteľka je jeho manželka Gertraud Jankejová. www.jazzpoint.de
Produkujú klasiku, Jazz, Fusion, Blues, HipHop, Pop & Folk.
Na jubilejnom jazzovom festivale „30 rokov Jazzpoint“ vo Weinsbergu, vystúpil toho roku s veľkým úspechom aj slovenský jazzový a bluesový spevák Peter Lipa a klavirista Ragtime Jazz bandu, Jánov jazzový patrón, Ivan Malinovský.
Na festivale vo Weinsbergu si získali srdcia jazzového publika v roku 2000 aj vrcholný slovenský jazzový muzikant Dodo Šošoka – perkusie a trumpetista Juraj Bartoš! Ján je umelecký vedúci tohto „malého“ jazzového festivalu vo Weinsbergu.
Ján Jankeje žil 17 rokov v Bratislave, 2 roky v Grazi, 25 rokov v Stuttgarte. Posledných 10 rokov žije so svojimi „Goldie“ a „Dorkou“ (jedná sa o párik bielych Kakadu) a svojou ženou Gertie v malom domčeku vo Weinsbergu/staré mesto, romantickom mestečku, ležiacom medzi Heidelbergom a Stuttgartom, kde sa darí super vínu a kde Ján konečne našiel svoju novú vlasť.
Ján je muzikálne niečo ako krajčír, pretože tak rozdielne sú aj požiadavky jeho klientov, jeden chce to, druhý zas niečo iného. Ján spĺňa jazzovým spôsobom svojou stráviteľnou hudbou všetky tieto zvláštne želania zákazníkov. Hrá prakticky privátne koncerty všetkého druhu, jazzovú hudbu na každú príležitosť, na ktorú sa dá aj tancovať, ak sa chce!! Nie je to super? A s Jánom nie je zakázané ani smiať sa a dobre jesť!
Ján sa pre svojich zákazníkov prezentuje s 13 najrôznejšími možnosťami kapiel..
Ján je veľmi dobre zavedený a s veľkým úspechom cestuje nielen v oblasti Baden Württemberg.
Spolu so svojimi hudobníkmi produkuje a hrá všetko od Free Jazzu cez Bebob, Swing, sólo až po jazzové koncerty so sextetom neustále sa meniaceho obsadenia, blues, dixieland, mobil Jazz, mainstream a hudbu od Django Reinhardta a Stephane Grappelliho na najvyššej úrovni.
Vďaka vkusne postavenému programu s vlastným ozvučením sa každá akcia stáva nezabudnuteľným hudobným zážitkom.
Ján nemá žiadne klapky na očiach a nemôže za to, že ovláda túto širokú paletu hudobných druhov! Je neuveriteľne všestranný jazzový muzikant. Je to jeho povolanie!

Kontakt:
Ján Jankeje Musik, Entengasse 10, D-74189 Weinsberg, Ján@Jankeje.de
Tel.07134-902 460, Fax.07134-902 462, www.Jankeje.de

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu