Jay-Z - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Jay-Z
Roky činnosti:
80's,90's,00's
Žánre:
R&B, Rap, Classic hip-hop, Gangsta rap 
Krajina:
USA
Web:
http://www.jayzonline.com// 

Biografia:

Shawn Corey Carter, známy pod umeleckým menom Jay-Z, je americký raper a zakladajúci prezident a riaditeľ nahrávacích spoločností Def Jam Recordings a Roc-A-Fella Records. Navyše spoluvlastní The 40/40 Club a basketbalový tím New Jersey Nets. Je jedným z finančne najúspešnejších hip-hopových umelcov.

Narodil sa 4. decembra roku 1969 v New Yorkskej časti Brooklyn. O dvanásť rokov neskôr ich rodinu opustil otec a malý Jigga ostal len s mamou. Škola mu nešla, nedokončil ani jednu z dvoch. “Neostalo“ mu nič iné ako predávať drogy. Niekedy medzi tým sa začal, vďaka mame, zaujímať aj o hudbu. Freestyloval a písal rýmy, v uliciach bol už známy ako Jazzy. Jeho kariéra sa začala vyvíjať až keď Jay-Z vyhral battle s MCm menom Zai.

Nechcel však čakať, kým sa s nejakým vydavateľstvom rozumne dohodne a tak si založil label vlastný, nezávislý – Roc-A-Fella. Získal pre neho distribúciu a v roku 1996 vydáva svoju prvotinu Reasonable Doubt, kde sa o hudbu nestaral nikto iný ako top producenti Premier a Clark Kent. Album bol oslavovaný kritikou, no predaj nedopadol podľa očakávaní a tak o rok neskôr Roc-A-Fella zmenili distribútora na Def Jam.
Druhý album In My Lifetime, Vol. 1 vydal Jigga pod výkonnou produkciou Diddyho. O ďalší rok vydáva tretí album s názvom Vol. 2: Hard Knock Life, obsahujúci rovnomenný hit, zároveň najväčší hit jeho kariéry „Hard Knock Life (Ghetto Anthem)“.
Týmto albumom sa stal v očiach mnohých ešte viac komerčný a egoistickejší. Z Vol. 2 sa stali hitmi „Can I Get A...“ a „Jigga What, Jigga Who“ a pomohli albumu k neuveriteľnému úspechu. Stal sa v USA 5-krát platinový a je dodnes jeho najpredávanejším počinom.

Ďalší rok znamenal ďalšiu dosku Vol. 3 s podtitulom Life And Times Of S. Carter. Opäť, napriek vyčítaniu jeho popového zvuku a veľkého počtu hostí, sa album stal úspešným a získal platinu tri krát. Vďaka jeho textom ho skalní fanúšikovia neopustili ani tento krát. Z Vol. 3 je nepochybne najsilnejším hitom „Big Pimpin“ v spolupráci s UGK. Jay-Z na albume navyše dissuje 50 Centa, vtedy ešte undergroundového MCho z New Yorku.

Vtedy už Jay-Z nemal v podstate žiadne starosti. Bol považovaný za jednu z hlavných postáv hip-hopu, mal obrovskú základňu oddaných ale aj hardcorových fanúšikov, kruté texty, obrovské predaje dosiek a pre firmy bol zaujímavý, lebo dokázal predať takmer čokoľvek. Jay-Z sa zachoval úctyhodne a začal ešte viac pomáhať svojim kamarátom a rapperom, ktorí vždy stáli za ním. Spolu s Damonom Dashom v roku 2000 upisujú Beanie Sigela a Freewaya. Dobrým ťahom bolo vydanie dosky The Dynasty: Roc La Famillia, ktorá bola v podstate kompiláciou združujúcou mená z labelu.

Jay-Zho ďalší album dostal meno The Blueprint. Zaujímavý je najmä preto, lebo je zahŕňaný medzi klasické hip-hopové albumy. Predalo sa ho viac ako 450 000 kusov za týždeň. Skvelá produkcia, rap na rozhraní mainstreamu a hardcoru, prijatie rôznorodým publikom – to je The Blueprint. Jediným hosťom bol Eminem a album sprevádzal skvelý singel „Izzo (H.O.V.A.)“.

Jay-Z oznamuje, že nahráva posledný album, ktorý sa bude volať The Black Album a vychádza v roku 2003 a následne vyráža na obrovské turné s Busta Rhymesom, Sean Paulom a 50 Centom. Z The Black Album vytŕčajú veci ako “Dirt Off Your Shoulder”, “Change Clothes” a “99 Problems”.

V roku 2004 vychádza producentovi Danger Mouseovi (momentálne fungujúcom v projekte Gnarls Barkley) polo legálna doska The Grey Album , ktorá je skvelým mixom Jay-Zho čiernej dosky s The Beatles a ich The White Album.
The Black Album bol teda posledným ohláseným albumom. V ten istý rok, 2003, Jay usporadúva party pri príležitosti odchodu do dôchodku. Viac nepotrebuje vydávať vlastné dosky. Dosiahol všetko. Je čas venovať sa sebe, obchodom, iným umelcom, charite, občas niekde zahosťovať, či už v skladbe alebo komplet v projekte, ako bol medzi tým projekt s Linkin Park, či dvojnásobný s R Kellym.

Vydávanie albumov sa však ešte neskončilo, medzi jeho ďalšie počiny patria Kingdom Come z roku 2006, American Gangster z roku 2007 a zatiaľ posledný The Blueprint 3, ktorý je finálnym zakončením trilógie Blueprint.
V roku 2011 ešte stihol vydať kolaboračný album s Kanyem Westom s názvom Watch the throne a predalo sa z neho viac ako milióna a štvrť kópií.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu