Kiss - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Kiss
Roky činnosti:
70's,80's,90's,00's
Žánre:
Heavy metal 
Krajina:
USA
Web:
http://www.kissonline.com/ 
Zoznam členov:

Paul Stanely
Gene Simmons
Tommy Thayer
Eric Singer 

Biografia:

Americká rocková skupina Kiss vznikla v roku 1973 v New Yorku. Skupina je predovšetkým známa svojím výrazným líčením a kostýmami, ktoré sú ladené do strašidelných komixových postáv.

Skupinu založili Gene Simmons a Paul Stanley. Toto duo však nedosiahlo očakávaný úspech, a tak medzi seba prijali Patera Crissa. V roku 1973 sa ku kapela pridal Paul Frehley.

Debutový album s jednoduchým názvom Kiss vyšiel v roku 1974. Predalo sa z nehi iba 75 tisíc kópií. Neúspech podporil rýchlejšiu tvorbu nového albumu. Ten vyšiel ešte v tom istom roku ako debut, pod názvom Hotter Than Hell. Album sa v rebríčku hranosti dostal iba na sté miesto.

Akonáhle tento album vypadol z rebríčka, začala kapela pracovať na ďalšom. Takto vznikol album Dressed to Kill, ktorý bol viac popovejší a viac komerčnejší.
Predajnosť albumu však bola minimálna. Kapela aj nahrávacie štúdium bolo v strate, hrozilo rozviazanie zmluvy.

V roku 1975 sa však situácia prudko zmenila po vydaní dvojabumu Alive!, ktorí zachytil šou, akú kapela poskytuje na svojich koncertoch. Album sa stal štvronásobne platinový.

Definitívne sa Kiss k najpopulárnejším kapelám zaradila albumom Rock and Roll Over, ktorý bol výnimočný svojím zvukom, keďže sa na ňom podarilo nahrať „živý“ zvuk na štúdiovom albume. Album sa stal platinovým.

V roku 1978 bola kapela na vrchole svojej slávy. Aby svoju popularitu ešte vygradovali, vymyslel ich manažér Bill vydanie štyroch sólových albumov všetkých členov kapely v tom istom čase. Albumy tak skutočne vyšli v jeden deň. Všetky štyri albumy sa dostali do prvej päťdesiatky rebríčka Billboard.

V roku 1979 vyšiel opäť spoločný album kapely nazvaný Dynasty, ktorý obsahuje obrovský hit kapely, pieseň I Was Made For Lovin´You.
Nasledovali albumu Unmasked a Misic from The Elder. Tieto dva albumy znamenali pre kapelu akúsi stagnáciu a zníženú predajnosť. Kvôli tejto situácii Frehley odišiel z kapely.
V roku 1983 odohrala kapela svoj posledný koncert až do roku 1996.

V roku 1983 vydali album Lick It Up, ktorý ich opäť vrátil na scénu. Kapela prestala používať masky a kostýmy. Po tejto zmene však kapela stratila povesť démonickej skupiny.

V roku 1991 zomrel Eric Carr, ktorý vyhral boj s rakovinou, no nad krvácaním do mozgu sa mu zvíťaziť nepodarilo.

V roku 1995 vydala skupina knihu Kisstory, ktorá obsahovala historky kapely.
O rok neskôr sa kapela opäť v maskách a kostýmoch predstavila na udeľovaní cien Grammy vo svojej pôvodnej zostave. V tejto zostave sa kapela rozhodla vyraziť na turné.

Historicky najúspešnejší album kapely Kiss vyšiel v roku 1998 pod názvom Psycho Circus. Album sa totiž umiestnil až na treťom mieste rebríčka.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu