Laco Deczi & Celula New York - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Laco Deczi & Celula New York
Roky činnosti:
70's,80's,90's,00's
Žánre:
Jazz 
Krajina:
USA
Web:
http://www.lacodeczi.com// 
Zoznam členov:

Laco Deczi - Trumpet
Brian Charette - Keyboards
Nob Kinukawa - Bass
Vaico Deczi - Drums 

Biografia:

Laco Déczi (vl. menom Ladislav Déči) patrí medzi najznámejších džezových hráčov na trúbku na svete. Vyrástol v Bratislave, počas strednej školy hrával na trúbku v niekoľkých amatérskych skupinách. V roku 1958 založil vlastnú skupinu - formáciu Danubia Quintet.

Po absolvovaní základnej vojenskej služby v rokoch 1960 - 1962 sa hudobník definitívne rozhodol venovať sa jazzu. Pre lepšie podmienky sa presťahoval do Prahy a príležitostne hrával v Jazzovom orchestri Československého rozhlasu v Prahe, či v divadelnom sextete divadla Rokoko. V Prahe zaznamenal úspechy so svojím džezovým kombom Celula, ktorú založil v roku 1967. Vystriedalo sa v nej množstvo českých a slovenských hudobníkov. Prvý albumom Laca Décziho bola Sentimentálna trúbka, ktorú vydal v roku 1970.

Laco bol známy svojím nekompromisným postojom najmä k inštitúciám, ktoré v období komunizmu mohli "šmahom ruky" rozhodovať o bytí a nebytí hudobníka. A tak sa často stávalo, že mal zákaz hrania – "dištanc".
Preto nikoho neprekvapil jeho trvalý odchod do Nemecka spolu so synom. Po dvoch rokoch tu vydali album Jazz Celula 5 (Der Profi, 1986). V osemdesiatych rokoch (1985) odišiel do USA. Spoločne so synom - bubeníkom Vajcom Déczim tu obnovili Jazz Cellulu.

Momentálne žije v New Yorku, obklopený vynikajúcimi hudobníkmi a vydáva jednu platňu za druhou. Je vyhľadávaným hráčom, ktorý už účinkoval s rôznymi špičkovými džezmenmi. Hovorí zmesou slovenčiny, češtiny a angličtiny.

Zdroj: http://www.oravajazz.sk

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu