Linkin Park - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Linkin Park
Roky činnosti:
90's,00's
Žánre:
Alternative rock, Heavy metal, Nu metal, Rap 
Krajina:
USA
Web:
http://www.linkinpark.com// 
Zoznam členov:

Chester Bennington, spev
Rob Bourdon, bicie, perkusie
Dave "Phoenix" Farrell, basa
Joe Hahn, sample, programovianie
Mihe Shinoda, gitara,klávesy, spev
Brad Delson-gitara 

Biografia:

Linkin Park je americká kapela, hrajúca hudbu, v ktorej sa mieša tvrdý alternatívny rock, hip-hop a elektronika.

Kapela začínala v malom štúdiu v spálni frontmana skupiny, Mika Shinodu, kde on a Brad Delson nahrali v roku 1996 prvý materiál skupiny. Vtedy sa ešte volali Xero. Do skupiny však potrebovali speváka a túto úlohu dokonale spĺňal Chester Bennington, ktorý do vtedy hral v skupine Grey Daze. Po odchode Marka Wakefielda a jeho nahradením Chesterom sa skupina premenovala na „Hybrid Theory". Bohužiaľ sa už jedna skupina takto volala a im nezostávalo, než prejsť na iný názov. Vtedy prišli s nápadom vypožičiať si meno Lincoln Park - čo je meno, ktoré má v každom americkom meste aspoň jeden park. Neskôr ale zistili, že si na toto meno nemôžu založiť internetové stránky, pretože doména už bola s týmto menom obsadená. Vtedy sa rozhodli mierne pozmeniť aj názov, z ktorého sa stalo „Linkin Park." Výslovnosť oboch je totiž v hovorovej angličtine pomerne podobná.

Po natočení klipu k prvému singlu, „One Step Closer", vyšla 24. októbra 2000 aj debutová doska, ktorá sa rýchlo vyhúpla na popredné priečky predajnosti a zaistila tak Linkin Park obrovský úspech. Skutočný úspech sa ale dostavil s vydaním ich albumu Hybrid Theory, ktorý vyšiel v roku 2000. Väčšina piesní pochádza priamo z produkcie kapely a všetky piesne sú o emóciách, pocitoch bezvýznamnosti, sklamaniach, bezmocnosti a melanchólie zo vzťahov. Album bol veľmi dobre predávaný a skupina zaň získala mnoho hudobných ocenení.

Nadväzujúc na úspech predošlého albumu, vyšiel skupine po dlhej šnúre koncertov najmä po USA, druhý album s názvom Meteora (2003). Ten sa hudobne ani textovo nijak výrazne nelíšil od toho predchádzajúceho, no nadchádzajúci veľký úspech naznačil, že fanúšikov ich štýl hudby len tak rýchlo neomrzel.

Po koncertnom turné sa členovia kapely dočasne venovali rôznym iným hudobný projektom. No v roku 2006 sa znovu vrátili do štúdia, aby pozbierali materiál na ďalší album. Ten vyšiel po niekoľkých prieťahoch až v lete 2007 pod názvom Minutes to Midnight. Na rozdiel o svojich predchodcov však album obsahuje menej rapových prvkov a skôr viac spevu a gitarových sóloviek. Medzi kritikmi vyvolala ale doska veľký rozkol. Podľa jednej časti sa Linkin Park podarilo opustiť nudné klišé nu-metalu a posunúť sa vo svojej tvorbe na novú a netušenú úroveň, podľa druhej zase skupina prišla o časť svojej jedinečnosti a zapadla tak medzi masu nevýrazných rockových skupín. Záujem fanúšikov a podpora skupiny sa odrazili aj v oceneniach, ktoré skupina získala, keď v novembri 2007 obdržala skupina pri predávaní cien MTV European Music Awards 2007 cenu za Najlepšiu skupinu roka.

V roku 2010 vyšiel štvrtý album skupiny nazvaný A Thousand Suns. Album obsahuje aj dodatočné DVD so zachyteným priebehom nahrávania a tvorby albumu pod názvom Meeting Of A Thousand Suns. Skupina sa chcela ešťe viac odlíšiť od tých predošlých, pričom začala vynechávať prvky Hip Hopu a Metalu. Začala sa skôr sústreďovať na Alternatívny rock a Elektroniku. V predošlých albumoch Chester spieva o vzťahoch a osobných problémoch, tento album je však zameraný skorej na politické a globálne problémy. Album sa zaoberá predovšetkým ľudskou sebadešktrukciou a problémom jadrovej vojny. Taktiež k tomuto albumu vyrazlila skupina na turné, kde ich doprevádzali Pendulum, The Prodigy a Does Off End You,Yeah ?

22. júna 2012 je naplánované vydanie doposiaľ piateho štúdiového albumu. Produkoval ho Mike Shinoda spolu s Rickom Rubinom, ktorý pracoval aj na predchádzajúcich dvoch albumoch. Album by mal mať trinásť trackov s prvým singlom Burn It Down.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu