M.I.A. - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
M.I.A.
Roky činnosti:
00's
Žánre:
Rap, Alternative hip-hop, Grime, Reggae, Dancehall, Ragga, World music, UK Garage 
Krajina:
Veľká Británia
Web:
http://www.miauk.com// 

Biografia:

Excentrická umelkyňa srílanského pôvodu začínala ako grafická dizajnérka a spočiatku pre hudobnú tvorbu nemala dosť odvahy. Dnes je vďaka priamočiarej chytľavej hudbe a politicky nekorektným otvorene kritickým textom hlasom celej generácie a patrí medzi najvplyvnejších ľudí na svetovej hudobnej scéne.

Debutovala v roku 2003 singlom Galang a už vydaním prvého albumu Arular (2005) spôsobila na britskej scéne prevrat. Vo svojej hudbe spojila dancehall a electro so silným vplyvom undergroundovej grime scény, punkovým rebelantstvom a exotikou juhoázijskej hudobnej tradície. Debut, z ktorého pochádzajú aj single ako Bucky Done Guns a Sunshowers, mnohí kritici ocenili ako jeden z najlepších a najoriginálnejších albumov roka 2005.

Na druhom albume Kala (2007) sa M.I.A. (skratka pre Missing In Acton) hudobne posunula ešte ďalej. Spolupracovala na ňom s uznávanými americkými producentmi Timbalandom a Diplom - majstrom mash-upov, ktorý mal už vtedy na konte remixy skladieb od Gwen Stefani, Justina Timberlakea, Kanye Westa či Becka. Veľkou mierou sa na produkcii albumu podieľal britský electro producent Switch, ktorý predtým remixoval Basement Jaxx, Nine Inch Nails, Lily Allen, Robbieho Williamsa a Miku. Práve Switch je producentom zvláštneho spojenia tanečného disca s gýčovitým bollywoodskym soundom v singli s názvom Jimmy.

Najúspešnejšou skladbou z druhej štúdiovky sa však stal singel Paper Planes. O autorstvo skladby s jedným z najchytľavejších, no zároveň najťažšie zaspievateľných refrénov, sa okrem 30-ročnej vokalistky delí aj spomínaný Diplo. Základ hudobného podmazu tvorí vysamplovaný loop zo skladby Straight to Hell od známych londýnskych punkáčov The Clash, ktorých M.I.A. cituje ako jednu zo svojich najväčších hudobných inšpirácií.

V roku 2010 vydala M.I.A. svoj tretí album s názvom /\/\/\Y/\, z ktorého pochádzajú single Born Free, It Takes a Muscle a XXXO. M.I.A. je okrem hudby známa aj pre svoje kritické názory a politický aktivizmus. V skladbách ako Worldtown či Paper Planes, ktorá sa stala hitom vďaka soundtracku k filmu Milionár z chatrče (2008), poukazuje na problémy každodenného života ľudí z rozvojových krajín, ktorých svedkom bola pri svojich častých návštevách Srí Lanky či Libérie.

V roku 2011 M.I.A. vystúpila ako jeden z headlinerov slovenskej Bažant Pohody. Na rok 2012 si pripravila vydanie štvrtej štúdiovky, ktorá by mala vyjsť koncom roka.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu