Madonna - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Madonna
Roky činnosti:
80's,90's,00's
Žánre:
Pop, Urban pop, Dance pop, Disco, Dance, Rock, R&B, Electronica 
Krajina:
USA
Web:
http://www.madonna.com// 

Biografia:

Americká speváčka Madonna, prezývaná ako kráľovná popu okúsila prvé skúsenosti s hudbou v kapele Breakfast Club, ktorú založila so svojím vtedajším priateľom.
História Madonny ako sólovej speváčky sa však začala písať o čosi neskôr. Konkrétne v roku 1982, kedy vydala svoj prvý sólo singel Everybody, ktorý sa objavil na debutovom albume s jednoduchým názvom Madonna – The First Album, z ktorého sa predalo okolo 10 miliónov nosičov.

Prvý masový úspech dosiahla svojím druhým albumom Like a Virgin, ktorého úspech zapríčinila titulná skladba. Celosvetovo sa z albumu predalo viac ako 20 miliónov nosičov.
Rovnako úspešným sa stal i nasledujúci album Ture Blue, vďaka hitom Open Your Heart, Papa Don´t Preach či Live To Tell.

Zlom v Madonninej kariére nastal v roku 1989, kedy vyšiel album Like A Prayer, ktorý jej zabezpečil prívlastok „kráľovná popu“. A to vďaka veľkému počtu hitov. Stali sa nimi skladby Cherish, Of Father, Keep It Together, Express Yourself a najmä titulná Like A Prayer.

V roku 1990 začal Madonnu zdobiť nový prívlastok a to „ikona sexu“, ktorá vyvolávala jeden provokujúci škandál za druhým, čo sa stalo príťažlivé pre fanúšikov a inšpiratívne pre mnohých ďalších umelcov. Úplným vrcholom jej sexuálnych výstrelkov bol album Erotica, ktorý vyšiel v špeciálnej verzii i s knihou Sex. V nej Madonna opisovala svoje najodvážnejšie sexuálne predstavy.

O niekoľko rokov neskôr, odkedy sa stala Madonna matkou, vymenila všetky svoje škandály a pokojný život hviezdy, ktorá sa zviditeľňuje už len vďaka svojej hudbe. Zmena prišla nielen v správaní ale aj v hudobnom smerovaní, čo sa prejavilo na albume Music z roku 2000. Album je totiž tanečne ladený.

S komerčným neúspechom sa Madonna po prvýkrát stretla po vydaní albumu American Life, ktorý sa zaoberal najmä politickými témami, na čo u Madonny nikto nebol zvyknutý.
Do zabehaných koľají sa vrátila v roku 2005 albumom Confessions On A Dance Floor, z ktorého sa pilotným singlom stala skladba Hung Up. Ďalšími singlami sa stali skladby Sorry a Jump.

Jedenásty a ďalší komerčne úpešný štúdiový album vydala popová kráľovná v roku 2008. Nesie názov Hard Candy a pilotným singlom sa stala skladba 4 Minutes, v ktorej si s Madonnou zaspieval Justin Timberlake.

V príjemnom očakávaní prišiel v roku 2012 na trh album s číslom 12. Dostal názov MDNA a podporený bol prvou lastovičkou Give me all your luvin, kde Madonne spevácky vypomáhali M.I.A. s Nicki Minaj. V marci nasledoval druhý singel "Girl Gone Wild", ktorý pobúril svet príliš sexi videoklipom a kde Madonna dokazuje, že ešte nepatrí do starého železa.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu