Mariah Carey - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Mariah Carey
Roky činnosti:
90's,00's
Žánre:
Pop, R&B 
Krajina:
USA
Web:
http://www.mariahcarey.com/ 

Biografia:

Mariah Carey je známa ako americká popová speváčka, textárka i herečka. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že vie zaspievať až šesť oktáv.

Kariéra Mariah začala v roku 1988, kedy si jej demo nahrávku vypočul Tommy Mottolou. Zaujala ho, čo zapríčinilo podpísanie zmluvy.
Debut vyšiel v roku 1990 pod názvom Mariah Carey. Album na niekoľko týždňov obsadil prvé miesto amerického albumového rebríčka. Získala zaň i dve ceny Grammy, a to v kategórii Najnovší nový umelec a Najlepší ženský popový hlasový výkon.

O necelý rok vyšiel druhý album Emotion, z ktorého pochádzajú hity Emotions či Make It Happen.

O svetový úspech sa postaral jej tretí štúdiový album Music Box, z ktorého sa predalo vyše 26 miliónov nosičov. O úspech sa postarali single Hero, Anytime You Need a Friend a najmä Without You.
Rovnaký osud čakal nasledujúci album Daydream.

V roku 1997 vydala Mariah album Butterfly, ktorý získal tri nominácie na cenu Grammy Award. Predalo sa z neho vyše 17 miliónov kusov. Objavili sa na ňom prvyk hip – hopu a RnB.

Nasledovalo nakrúcanie autobiografického filmu Giltter a vydanie albumu s rovnomenným názvom. Kritici však označili Mariah za jednu z najhorších herečiek. Ani albumu sa nedarilo tak ako tým predošlým. V porovnaní s nimi sa z tohto albumu predalo iba 7 miliónov kusov.
Neúspechy v práci i v súkromnom živote dostali Mariah až na psychiatrické liečenie.

Veľký comeback sa konal v roku 2005, kedy vyšiel ablum The Emancipation Of Mimi. Prvým singlom sa stala pieseň Like That, ktorá sa stala úspešnou po celom svete. Ďalší úspech zaznamenal singel We Belon Together, ktorá sa na prvom mieste americkej singlovej hitparády udržala až 16 týždňov. Doposiaľ sa z albumu predalo niečo cez 10 miliónov nosičov a album sa tak stal napredávanejším za rok 2005.

Okrem rôznych ocenení sa môže Mariah Carey popýšiť svojou hviezdou na Hollywoodskom chodníku slávy.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu