Marián Varga - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Marián Varga
Roky činnosti:
60´s, 70´s, 80´s, 90´s, 00´s
Žánre:
Rock, Klasická hudba 
Krajina:
Slovensko
Mesto:
Skalica
Web:
http://www.marianvarga.sk// 

Biografia:

Marián Varga ja známy slovenský hudobník a skladateľ. Už odmalička bral súkromné hodiny kompozície u prof. Jána Cikkera. Neskôr sa stal žiakom Bratislavského konzervatória, kde študoval klavír u Romana Bergera a kompozíciu u Andreja Očenáša.

Stal sa členom skupiny Prúdy, s ktorou nahral v roku 1969 legendárny album Zvoňte, zvonky‎. Po nezhodách v skupine Prúdy opustil a založil prvú česko-slovenskú artrockovú kapelu - Collegium Musicum.

Jej repertoár pozostávajúci prevažne z inštrumentálnych kompozícií zahŕňa okrem reinterpretácií tém z klasickej hudby (Haydn, Bartók, Stravinskij...) aj vlastné skladby s prvými náznakmi umeleckej postmoderny (napr. „Eufónia“ z albumu Konvergencie), ktorá je princípom jeho súčasnej tvorby.

Po zániku skupiny Collegium Musicum (1979) sa Varga rozhodol pre úlohu osamelého bežca a ako jeden z prvých hudobníkov u nás sa začal venovať konceptu absolútnej improvizácie, čiže komponovaniu hudby v reálnom časopriestore.

Priebežne sa venoval aj piesňovej tvorbe, v spolupráci s Pavlom Hammelom vydali päť albumov (vrátane asi najznámejšieho Zelená pošta) a skomponovali prvý rockový muzikál u nás - Cyrano z predmestia.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu