Marika Gombitová - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Marika Gombitová
Roky činnosti:
1976 - súčasnosť
Žánre:
Pop, Rock 
Krajina:
Slovensko
Mesto:
Bratislava
Web:
http://www.marikagombitovaofficial.com// 

Biografia:

Marika Gombitová dostala do vienka skutočne mimoriadny talent, ale aj pracovitosť a charizmu, ktorou neustále fascinuje publikum. S viac ako miliónom predaných platní sa radí medzi najúspešnejšie slovenské speváčky a skladateľky.

Celá rodina Mariky žila hudbou - jej otec hral na husle a v kostole na organe a starší bratia mali svoju skupinu, s ktorou často vystupovala aj malá Marika. Učila sa na klavír a na gitaru, s ktorou vyhrala aj okresnú súťaž, ale najviac milovala spev a svoj ​​veľký vzor Janis Joplin.

Profesionálnu kariéru odštartovala v roku 1976 v skupine Modus. Sprvu hrala na conga a mala na starosti zbory. Bola ale trpezlivá, vytrvalo na sebe pracovala a čoskoro sa stala hlavnou speváčkou skupiny. Na najvýznamnejšom slovenskom hudobnom festivale Bratislavská lýra získala postupne 5 cien - po troch zlatých nasledovala aj strieborná a bronzová cena.

Marika má od začiatku kariéry šťastie na dobré autorské zázemie. Spolupracuje s poprednými osobnosťami slovenskej hudobnej scény a najmä dlhoročnou spoluprácou s básnikom a textárom K. Peterajom vytvorila štýl, spájajúci rock a pop s šansónom a poéziou.

Natočila 4 albumy so skupinou Modus, 9 sólových albumov a 4 albumy v angličtine.

V r.1980 si zahrala hlavnú úlohu v dnes už kultovom TV muzikáli Neberte nám princeznú. Lenže život sa neskladá len z víťazstiev. Pri návrate z koncertu mala ťažkú ​​autohaváriu, následkom ktorej ochrnula od siedmeho stavca. Pol roka potom znovu vystúpila na festivale Bratislavská lýra a vybojovala tak jedno z najväčších víťazstiev. Pokračovala v nahrávaní albumov, koncertovaní a tiež komponovaní - je autorkou viac ako šiestich desiatok skladieb.

Marika podnikla celkom 4 koncertné turné - 2 so skupinou Modus a 2 sólové turné, ktoré trvali celkom 10 sezón. Jej koncertné recitály boli s nadšením prijímané fanúšikmi i odbornou kritikou.

Marika sa stala hudobnou ikonou - mnohokrát bodovala v anketách popularity, získala ocenenie Speváčka storočia, Žena 21. storočia alebo Cenu Grand Prix zväzu autorov a interpretov za celoživotný prínos populárnej hudbe. V exkluzívnej ankete 100 najlepších slovenských albumov je zastúpená celkom 9 albumami. Jej pieseň Vyznanie zvíťazila v ankete Hit storočia a je asi najemotívnejšou skladbou v histórii slovenského popu. Marika je živým príkladom, že pieseň sa nemusí len odspievať, ale dá sa aj prežiť.

Jej talent prekročil aj hranice vlasti - jednu z cien získala na Schlagerfestivale v Drážďanoch a vrcholom je víťazstvo na medzinárodnom piesňovom festivale Intervízie v poľskom Sopote. Je prvou slovenskou speváčkou, ktorá sa objavila v známej rakúskej hitparáde Die Grossen Zehn. Stevie Wonder pred svojím bratislavským koncertom Mariku navštívil, spoločne si zajamovali a Marika mu venovala titulnú skladbu zo svojho ôsmeho albumu.

Deviaty album Zostaň naspievala v roku 1994, v ďalších rokoch sa objavovala v rade charitatívnych akcií. V roku 2000 potešila svojich priaznivcov skladbou Prosba, ku ktorej napísala hudbu aj text. Nasledovali dve duetá s Mirom Žbirkom Nespáľme to krásne v nás (2001) a Tajnosľubná (2005), a takisto pieseň
z muzikálu Adam Šangala Tak som chcela všetkých milovať (2007).

Charitatívnych a televíznych projektov sa účastnila aj v r. 2014 a 2015. Vtedy naspievala aj ústrednú pieseň Ten príbeh za náš sen stál pre rozprávku Sedem zhavranelých bratov. V septembri 2016 Marika vystúpila ako hosť na turné Road to Abbey Road Mira Žbirku. V októbri sa konal v Bratislave jej narodeninový koncert Marika Gombitová & priatelia a vyšla kniha Úlomky spomienok, prvá oficiálna autobiografia, na ktorej vzniku sa Marika osobne podieľala. V decembri 2017 potešila svojich fanúšikov v Prahe vianočným koncertom Sen Mariky Gombitovej.

Marika je nazývaná nekorunovanou kráľovnou slovenskej populárnej hudby a právom patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej kultúry.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu