Modus - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Modus
Roky činnosti:
60´s, 70´s, 80´s, 10´s
Žánre:
Pop, Rock 
Krajina:
Slovensko
Zoznam členov:

Ján Baláž - gitara, spev
Juraj Zaujec - gitara, spev
Ľuboš Stankovský - bicie, spev
Pavol Bartovic – klávesy, spev
Ďuro Varga – basgitara, spev 

Biografia:

Modus je bratislavská rocková skupina, ktorá vznikla v roku 1967. Názov Modus začala používať v roku 1968.

Pôvodné obsadenie skupiny bolo: J. Baláž, J. Kratochvíl, P. Krutek, T. Psota, Ľ. Stankovský, G. Wertlen, M. Žbirka. Skupina na začiatku hrala coververzie populárnych hitov konca šesťdesiatych rokov.

V roku 1972 sa k nej pripojil Ján Lehotský, ktorý sa postupne stal jej lídrom. Repertoár skupiny, ktorá vystupovala v zložení: Baláž, Kaššay, Lehotský, Stankovský, Žbirka, sa začal rozširovať o pôvodné, slovenské piesne. Ešte v roku 1972 vyšiel prvý singel skupiny s hitmi "Suzi" a "Starý pán", ktoré zložil "nováčik" Janko Lehotský. V roku 1973 sa skupina po odchode Kaššaya, Žbirku a Stankovského do orchestra Vlada Valoviča rozpadla. Roku 1974 začal Modus znovu vystupovať v zložení:

Ján Baláž - gitara
Ján Lehotský - klávesy
Ľudovít Nosko – basová gitara a spev,
Ľubomír Stankovský - bicie

Vo vydavateľstve Opus vyšiel Modusu druhý singel. Obe piesne opäť zložil Janko Lehotský. Išlo o piesne "Formula 1" a "Sen o tebe". Po krátke epizóde so zostavou v tomto zložení sa vracia Miroslav Žbirka, prichádza Karol Witz (gitara), Štefan Havaši (basgitara), Miroslav Jevčák (bicie). Do tejto zostavy privádza Janko Lehotský svoj objav, Mariku Gombitovú. Lehotský získal v tom istom roku (1976) Bronzovú lýru za pieseň "Lúčenie" v podaní Věry Špinarovej. Na koncertoch Modusu ju vzápätí s veľkým úspechom spievala Marika Gombitová.

V sedemdesiatych rokoch prevažovali na popredných miestach rebríčkov v hitparádach československej populárnej hudby coververzie zahraničných hitov s českými (slovenskými) textami. Skupina Modus sa rozhodla produkovať pôvodnú slovenskú hudbu. Janko Lehotský ako jej hudobný skladateľ vtedy nadviazal spoluprácu s textármi Borisom Filanom, Ľubošom Zemanom a hlavne s Kamilom Peterajom, ktorý sa postupne stal dvorným textárom skupiny Modus. Skupina nahrala niekoľko nových rozhlasových nahrávok a v roku 1977 vyhrala s piesňou „Úsmev“ Bratislavskú lýru.

V roku 1976 sa ku skupine pripojili basgitarista Laco Lučenič a bubeník Dušan Hájek. Skupina sa v tomto zložení stala po hudobnej stránke jednou z najvýraznejších slovenských skupín. V roku 1978 sa zúčastnila Bratislavskej lýry s piesňou „Dievčatá“, v roku 1979 s piesňou „Malý veľký vlak“, v roku 1980 získala skupina bronz so skladbou „Tajomstvo hier“. Skupina Modus sa vo vtedajšej československej ankete Zlatý slávik umiestnila na 6. (1979), 4. (1980) a 5. (1981) mieste, Miro Žbirka a hlavne Marika Gombitová sa v tomto období v tejto ankete umiestňovali tiež na popredných miestach. Nasledovali koncertné turné hlavne po vtedajších krajinách východného bloku (Bulharsko, Juhoslávia, Maďarsko, ZSSR, Poľsko) ako aj v spriatelených ázijských štátoch (Laos, Vietnam). Mali však aj koncert v NSR a zúčastnili sa na vtedajších festivaloch populárnej hudby Zlatý Orfeus (Bulharsko) a Schlagerfestival v Drážďanoch (NDR).

Boom popularity pôvodnej slovenskej tvorby skupiny Modus, Mariky Gombitovej a Mira Žbirku vznietil záujem verejnosti aj o ďalších umelcov tohto žánru ako Elán, Peter Nagy so skupinou Indigo, neskôr členov inej bratislavskej skupiny osemdesiatych rokov nazvanej Ventil RG, z ktorej neskôr vzišiel napr. Robo Grigorov či skupina Vidiek.

Zlomovým obdobím v histórii skupiny Modus bol odchod Mira Žbirku s Dušanom Hájkom a Lacom Lučeničom, ktorí založili spolu s Martinom Karvašom skupinu Limit, a automobilová havária Mariky Gombitovej, ktorá v období najvyššej kulminácie popularity skupine Modus znemožnila pravidelné koncertné vystúpenia.

Nasledovalo obdobie osemdesiatych rokov, keď sa v skupine striedali speváci ako Marián Greksa, Milan Vyskočáni, Jozef Paulíny a Ivona Novotná.

V rokoch 2003 a 2004 absolvoval Modus v zostave Lehotský - Nosko - Stankovský - Vana (Jiří Vana pôsobil v Moduse časť 80. rokov ako gitarista) koncertné turné po Slovensku.

V roku 2014 sa skupina Modus po dlhej prestávke vrátila na hudobnú scénu v zostave Janko Lehotský (klávesy, spev), Jano Baláž (gitara, spev), Laco Lučenič (bassgitara, spev) a Ľubo Stankovský (bicie, spev). Počas roka 2015 došlo k pretransformovaniu sa skupiny do zostavy, ktorá má s pôvodným Modusom spoločné pramálo.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu