Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Päť dôvodov, prečo by ste mali (s)poznať raperku Dessu

Päť dôvodov, prečo by ste mali (s)poznať raperku Dessu

03.04.2018 - 13:00 | Michaela Kučová

Dessa sa pohybuje na okrajoch hip-hopového žánra, ale jej tvorbu by žiadny fanúšik hudby, ktorá má čo povedať, nemal vynechať. 13. apríla sa takmer presne po troch rokoch vráti do Bratislavy, kde opäť vystúpi ako hostka Modrých hôr. Prichádza s čerstvým albumom, ktorý má ambíciu prekročiť kult inteligentného rapu.


Menovať dôvody, prečo by ste mali jej tvorbu poznať (a určite nevynechať koncert), môže znieť banálne, bolo by však chybou neoceniť, čo všetko v sebe táto talentovaná žena skrýva. 

Vydala skvelý nový album

Jej čerstvo vydaná novinka Chime existuje na pomedzí dvoch zdanlivo nespojiteľných svetov - indie hip-hopu a popovej hudby. Rýmy striedajú chytľavé refrény, agresívne beaty dopĺňajú violončelá a - funguje to. Tretí Dessin album je ambicióznym pokusom robiť nekompromisnú a autentickú hudbu, ktorá môže osloviť masy. O údernosť beatov sa postaral osvedečený spolupracovník Lazerbeak, ďalšie elementy Dessa krotila v spolupráci s Andym Thompsonom, ktorý pracoval napríklad aj s Taylor Swift.

Netreba sa však báť popíkovej bezzubosti - Chime ukazuje Dessu ako sebavedomú hudobníčku s jasnou víziou. V skladbách hovorí prevažne o snahe oslobodiť sa od lásky, ktorá nefungovala, ale nestráca humor a nadhľad. Jej nasilnejšou zbraňou je práve lyrická zručnosť, s ktorou premieňa svoje osobné skúsenosti na kusy poézie, a tá sa nemení ani s prekračovaním žánrov. Album Dessu ukazuje ako jednu z najzaujímavejších súčasných raperiek, ktoré možno počuť mimo mainstreamových kruhov.


Hovorí o dôležitých veciach

Medzi najvýraznejšie miesta nového albumu patrí skladba Fire Drills, ktorá výstižne popisuje, ako vychovávame ženy v strachu a sumbisivite. Téma ženskej emancipácie však u Dessy nie je žiadnou vykalkulovanou snahou zviesť sa na vlne #metoo. K témam násilia na ženách sa vyjadrovala už v roku 2013 na albume Parts Of Speech. Obzvlášť silný je track The Lamb, popisujúci osobné vyrovnávanie sa so sexuálnym násilím v rodine s odstupom mnohých rokov. Bonusovou skladbou na rovnakom albume je varovná Icing Burns, ktorá zas približuje cyklus násilia v partnerských vzťahoch, z ktorého je pre ženy často nesmierne ťažké vystúpiť. Podobne už na debutovom A Badly Broken Code v skladbe Alibi ponúka Dessa svojej priateľke pomoc pri úniku z toxického vzťahu.


Spieva jej to

Nie je to len o chŕlení rýmov a kadencii beatov. Dessa sa okrem iného venuje a cappella spevu a podstatný pomer aj jej hip-hopovej tvorby tvorí spev a živé nástroje. Časť svojej diskografie dokonca vydala v takejto úprave - album Castor, the Twin z roku 2011 prináša prepracované staršie piesne bez beatov, v živých, často orchestrálnych aranžmánoch. To však hudobníčke nestačí - má za sebou aj vystúpenia so zborom VocalEssence či Minnesotským symfonickým orchestrom, s ktorými nacvičila špeciálny koncertný program.


Myslí jej to

Nie o každom rapujúcom intelektuálovi možno povedať, že vyštudoval filozofiu. Dessa okrem toho ešte aj píše - básne, eseje a najnovšie chystá aj memoáre. Medzi záujmy, ktorým sa venuje, patria posunkový jazyk, algebra aj neuroanatómia. Zvedavosť a snaha porozumieť veciam do hĺbky sú jedným z faktorov, ktoré odlišujú rapperku od iných textárov - obrazy a emócie v jej prejave vždy vyrastajú z fascinujúceho intelektuálneho podhubia.

Podobne aj najnovší album bol do veľkej miery inšpirovaný Dessiným výletom do sveta vedy: v spolupráci s vedcami skenovaním mozgovej aktivity lokalizovala miesto, kde podľa všetkého má "uloženého" bývalého a pokúsila sa pomocou tzv. neurofeedbacku naučiť svoj mozog nepodliehať tejto beznájdejnej obsesii. Kým väčšina z nás si po zlom rozchode maximálne tak vymaže Facebook, Dessa zo svojej snahy vyliečiť zlomené srdce vyťažila okrem výborného albumu aj unikátny vedecký experiment, ktorý podľa jej vlastných slov bol úspešný


Má super kamošov

Hiphopový kolektív Doomtree z Minneapolisu možno poznáte vďaka Modrým horám - jedným z jeho siedmich členov je aj Sims, hosťujúci na ich najnovšej nahrávke. Okrem neho a Dessy kolektív tvoria Cecil Otter, P.O.S, Mike Mictlan, Paper Tiger a Lazerbeak. Zoskupenie funguje na elektrizujúcej zdieľanej energii a naozaj podrezaných jazykoch, ktoré čerpajú z rôznorodosti jednotlivých členov. Samotná Dessa v spoločných skladbách ukazuje svoju dravšiu polohu, ale naplno využíva aj silu svojho vokálu. Zároveň vedie rovnomenné nezávislé vydavateľstvo, ktoré zastrešuje aj ďalšie spolupráce a sólové projekty jednotlivých členov.  


V piatok 13. apríla vystúpia Dessa, jej krajanka, speváčka Aby Wolf, a hostitelia Modré hory v Hopkirk Clube na prvom poschodí budovy YMCA v Bratislave.

Prečítajte si tiež: A tak to tu hnedne, žumpa preteká... Luxus Clan je viac než príbeh jednej generácie

Autorka: Michaela Kučová
Foto: Facebook.com/dessadarling


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti