Slovensko v týchto dňoch začína naplno žiť futbalom, keďže už v piatok štartujú Majstrovstvá Európy, na ktoré sa prvýkrát v histórii samostatnej republiky kvalifikoval aj náš tím. Neodmysliteľnou tradíciou a výzbrojou fanúšikov sú futbalové hymny, tak sme sa pozreli na pomyselný hudobný súboj s naším prvým protivníkom na ME 2016 vo Francúzsku.
"Vždy vás zaujíma, či skutočne dokážete zvládnuť napísať futbalovú pesničku, pretože, buďme úprimní, tých zlých existuje veľmi veľa," povedal na margo zodpovednosti pri písaní oficiálnej skladby národného tímu spevák James Dean Bradfield. Ikonickí rockeri sa však obávať nemusia, ich nahrávka je energickým prototypom hymny s chytľavým refrénom, ktorý vyburcuje každého. V texte menuje hráčov tímu a pripomína aj neúspechy z minulosti, avšak vo svetle novej, nádejnej budúcnosti na aktuálnych majstrovstvách.
"Spolu sme silnejší, vyhráme, ak sa spojíme," spievajú Manics a my nepochybujeme, že melodická a zapamätateľná pesnička sa rýchlo zapíše do pamäti všetkých správne nadšených futbalových fanúšikov. Športové hymny totiž nepotrebujú prešpekulovanosť, devízou je ich chytľavosť, melodika, emócia a text, s ktorým sa športoví nadšenci môžu stotožniť. Song Manic Street Preachers reflektuje históriu tímu a dodáva mu odvahu, hoc aj prostredníctvom predvídateľných motivačných fráz. Čo je najdôležitejšie - je v ňom cítiť srdce a vyzýva fanúšikov i športovcov k jednote, ktorú môžu vyjadriť napríklad aj spoločným spevom. Z komentárov na Youtube je jasné, že Welšania si vďaka tomuto hudobnému počinu získali fanúšikov aj v iných krajinách.
Hymna, ktorú nebude spievať nikto
A poďme späť na Slovensko. Našim futbalistom venoval oficiálnu hymnu Majk Spirit. Známy raper sa tomuto športu kedysi aktívne venoval, preto niet pochýb, že má k nemu pozitívny vzťah. Čo však samotná skladba s názvom Šampión? Ak sa niekto pýta, či si ju budú slovenskí futbaloví fanúšikovia pospevovať, odpoveď je jasná - na štadiónoch z úst divákov znieť nebude, pretože sa v nej nič spevavé nenachádza.
Text, ktorý podobne ako na strane Walesu obsahuje mená hráčov, síce takisto možno zaradiť do kategórie motivačných skladieb, no bežnému hip-hopovému klišé sa nevyhýba. Emócie spojené s víťazstvami či prehrami absentujú, dominujú tu slová o tréningovom makaní a vypracovaní sa, či o niečo menej sympatické prehnané ambície spojené so samotným účinkovaním Slovenska na ME 2016 ("Od Ruska do Británie spôsobíme neurózy... Chceme vidieť Slovensko stúpať až na vrchol Európy"). Namiesto vyzývania k jednote má tak skladba skôr potenciál na burcovanie ega, tak typického pre slovenský rap. Otázne je, či toto je to pravé orechové pre tímový šport a či práve naboostované ego môže slovenským futbalistom pomôcť k vytúženým víťazstvám.
V rámci svojho remesla sa raper nenecháva zahanbiť a najmä v textovo najsilnejšej tretej slohe dáva kvalitný flow. Celkovo však skladba poteší a vyburcuje azda len ultimátnych fanúšikov hip-hopu. Najväčším kameňom úrazu je totiž textovo aj melodicky bezzubý refrén a vlečúci sa trapový podmaz bez štipky chytľavosti, ktorý navodzuje skôr temnú, než oslavnú náladu. Samotný song tak vyznieva skôr ako podpora venovaná "šampiónom" odniekiaľ z úzadia, nie z "plných štadiónov". Podčiarkujú to videoklipové zábery rapujúceho interpreta vo vyľudnenej trnavskej City Arene. Oproti klipu Manic Street Preachers je v Majkovom vizuáli pravých športových emócií či záberov na fanúšikov dosť málo. Režisér Michal Nemtuda zrejme ako hlavného šampióna poňal samotného rapera, ktorý má v klipe v porovnaní welšskými rockermi viac priestoru ako samotný futbal.
Nahrať ako oficiálnu slovenskú hymnu pre európsky šampionát rapový song sa teda zdá byť pri vytváraní športovej a nadšenej atmosféry skôr medvedia služba. Popularita hip-hopu je nesporná - za všetko hovorí fakt, že Spiritov song má na Youtube len za prvé štyri dni už takmer rovnaký počet prehratí ako hymna Walesu za necelý mesiac od zverejnenia (v čase vydania článku je pomer 304-tisíc vs. 306-tisíc, o pár hodín už bude mať raper navrch). Zrejme aj v radoch futbalistov sa rap teší obľube, keď práve nehádžu s kamošmi v kebabárni stoličky do reprezentantov jeho alternatívnejšej podoby. Zároveň však tento žáner má aj svoje hudobné limity, takže aj keď skladba v rámci neho má svoju kvalitu, parametre hymny nespĺňa. Lepšou voľbou by tak bola spievaná pieseň, v ktorej by raper so vzťahom k futbalu hosťoval. Kto by ju však mal naspievať? Obsadiť tento post je u nás večný problém reprezentácie v akomkoľvek športe...
PS: Bolo by zaujímavé zistiť, či by naši hráči pri počúvaní Šampióna v šatni pred zápasom namiesto nabudenia k výkonu neupadli skôr do depresie. V každom prípade futbalistom prajeme veľa úspechov, veď podporu im môžeme vyjadriť aj akoukoľvek inou piesňou. :)
Autori: Michaela Žureková, Patrik Marflák
Foto: Youtube
TIP: Všetky informácie o zápasoch aj zákulisí ME 2016 vo Francúzsku
Súvisiaci interpreti: Majk Spirit, Manic Street Preachers