Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Dokument o Oasis vrhá nové svetlo na búrlivý vzťah bratov Gallagherovcov

Dokument o Oasis vrhá nové svetlo na búrlivý vzťah bratov Gallagherovcov

09.11.2016 - 12:00 | Vladimír Nosáľ

Nový dokument Supersonic rozpráva príbeh Oasis - kapely, ktorá kraľovala Veľkej Británii v deväťdesiatych rokoch a dodnes inšpiruje zástupy gitaroviek. Režisérom filmu je Mat Whitecross, ktorý má už na konte hraný životopis speváka Iana Duryho Sex & Drugs & Rock'n'Roll (2010).


Tentoraz sa zameral na komplikovaný vzťah Noela Gallaghera (gitaristu a de facto lídra Oasis) s jeho mladším bratom, spevákom Liamom. V snímke Supersonic, ktorá len pred pár dňami vyšla na DVD a BluRay, šikovne spája archívne materiály (dobové home videá či strhujúce koncertné zábery) s výpoveďami jednotlivých členov Oasis, ich manažmentu, rodiny a blízkych.

Máme tak šancu nahliadnuť do sveta dospievajúcich Gallagherovcov, ktorých okrem trávy a Beatles trápil aj násilnický otec, ktorý do Noela, podľa jeho vlastných slov, vtĺkol talent.  

Kauza Magnetofón

Aby si film vystačil s dvoma hodinami a nekĺzal po povrchu, zaoberá sa len ranou érou v kariére kapely, ktorá sa končí dvojicou obrovských koncertov v Knebworthe v roku 1996. Len aby sme mali predstavu o vtedajšej popularite Oasis - zohnať si na ne lístok sa pokúsilo 2,6 milióna ľudí (podarilo sa to len desatine z nich - oba koncerty mali kapacitu 125-tisíc).

Z vrcholu však vedie cesta vždy len jedným smerom. Aj napriek ďalším svetlým momentom (a že ich nebolo málo) už Oasis nikdy nezažiarili tak ako na svojich prvých dvoch albumoch Definitely Maybe (1994) a (What's The Story) Morning Glory? (1995), hoci sa im podarilo nerozpadnúť sa ďalších 13 rokov.  

Supersonic sa oplatí vidieť už len preto, aby sme si znova pripomenuli, že najsilnejšie stránky Oasis (Noelove pesničky a Liamov hlas) stačili na to, aby sa vo svojej dobe oprávnene nazývali najlepšou kapelou na svete. A že ich slabšie stránky (arogancia, vzájomná nevraživosť a občasné výtržníctvo) vlastne neboli vôbec slabé a slúžili ako motor kapely.

Oproti bežným hudobným dokumentom má tento ešte jednu pridanú hodnotu. Vďaka tomu, že Gallagherovci majú prirodzený komediálny talent, je snímka nahláškovaná od začiatku do konca. Liam napríklad vysvetlí, že jeho starší brat je na neho po celé roky naštvaný jednoducho preto, lebo sa mu ako pubertiak v opitosti vymočil na magnetofón. 


Šťastie praje pripraveným

Čo teda na Oasis bolo také výnimočné? Pravdou je aj, že sa pätica z Manchestru ocitla v správnom čase na správnom mieste. Svet sa potreboval uistiť, že rock nezomrel, keď proti sebe Kurt Cobain namieril zbraň.

Bolo zrejme osviežujúce vidieť partiu, ktorá si na rozdiel od Cobaina slávu užíva a oslavuje ju vyhadzovaním televízorov z hotelových okien. Nikdy by to však nefungovalo bez pesničiek, z ktorých sa niektoré vyznačujú tými najchytľavejšími refrénmi v dejinách popovej hudby.  

Jednou z takých je napríklad aj Live Forever, v ktorej Oasis predpovedajú, že budú žiť navždy. Pri jej počúvaní tomu nie je vôbec ťažké uveriť.  


Autor: Vladimír Nosáľ
Foto: plagát filmu Supersonic


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti