Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Z Youtuberov raperi: Uťahujú si alebo to myslia vážne? (GoGo vs. Zrebný & Frlajs)

Z Youtuberov raperi: Uťahujú si alebo to myslia vážne? (GoGo vs. Zrebný & Frlajs)

12.11.2017 - 18:46 | Marek Majzon

V roku 2017 už nie je ničím výnimočným, keď človek známy najmä z videoportálu Youtube prerazí na hudobnej scéne. Tak sa ku svojej kariére dostali zahraničné mená ako Lana Del Rey, BANKS alebo Dua Lipa. Ani na Slovensku to nie je inak. Namiesto nových hudobných nápadov sa však pozornosť mládeže sústreďuje na rapujúcich Youtuberov.


Trend rapovania "zábavných" Slovákov do jednoduchého, často nie veľmi originálneho, beatu započal ešte v roku 2015 Daniel Štrauch, ktorý je verejnosti známejší pod prezývkou GoGo. Po prekonaní miliónovej hranice fanúšikov na známom videoportáli zverejnil skladbu Mÿsli.

V nej zbavil Rytmusovu teóriu dostávania sa "ze stoky hore" špiny a sebe vlastným nevulgárnym slovníkom podčiarkol dôležitosť pozitívneho myslenia na ceste za svojimi snami. Do videoklipu obsadil populárneho moderátora Sajfu a "BAM, máme virál!". Vzhľadom na cieľovú skupinu videokanála GoGoManTV tak 21-ročný Štrauch aspoň utrúsil svojim rovesníkom aj nejaké dôležité zrnko múdrosti.


Ako jednorazová recesia pri tak dôležitej životnej udalosti, akým je získanie milióna fanúšikov, je to všetko ešte celkom stráviteľné. Milovníci aj hejteri sa potešia a ostatní sa posnažia aspoň vyhnúť dosahu takýchto virálov. Zdá sa však, že viac ako 10 miliónov videní po dvoch rokoch namotivovalo GoGa natoľko, že vo svojej "hudobnej" kariére pokračuje.

Tentoraz vydáva singel Jacuzzi, kde mu sekunduje Celeste Buckingham. Zjavne správa spred dvoch rokov nezastihla adresáta, čím internetová hviezda potrebovala na tému svojej success story urobiť ešte jeden kúsok. Štrauch sa už len kopíruje: afektovaný prejav, užívanie si sladkého života a "fakovanie hejterov". Celkom príjemnými bonusmi zostávajú skutočný spev a tanečná choreografia z dielne Laciho Strikea či Ely Flows.


Týždeň od spomínaného youtuberského skvostu vydáva dvojica Matej Zrebný a Lukáš Frlajs vlastnú vďaku. Po skúsenosti s premotivovaným GoGom si poslucháč / divák bude chcieť ich pieseň V pohode odoprieť. V skutočnosti si však tandem známy najmä z reklamy pre banku robí zo seba žarty už od začiatku.

V úvode rapovej trojminútovky nesmú chýbať spomalené zábery na vyfukovaný cigaretový dym pravdepodobne v garáži domu, kde jeden z komikov býva, alebo product placement na vodu v plechovke. V refréne sa potom našinec dozvedá, že Zrebný si uvedomuje, ak je pre niekoho trápny. Napríklad pre speváčku Ronie, ktorá sa vytešuje, že si nemusí nič dávať do úst, keď dostatočne zarobí aj spievaním pre Zrebného a Frlajsa.


V prípade novinky je recesia oveľa jednoznačnejšia, než v GoGovom repertoári. Navyše je celkom paradoxné, že kým najúspešnejší slovenský Youtuber to so svojou hudbou myslí vážne, jeho tvorba je prešpikovaná autotunom, zatiaľ čo Zrebný s Frlajsom ho vo svojom hudobnom vtipe používajú čo najmenej. Určiť tak, kedy si z poslucháča robí jeho lokálny Youtuber žarty, je ťažké iba preto, že niekedy to vyzerá úplne opačne.

Autor: Marek Majzon
Foto: Screenshot / Youtube.com


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti