Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Vo vesmíre sú najlepšou kapelou

Vo vesmíre sú najlepšou kapelou

20.11.2012 - 15:45 | redakcia

Ešte pár minút pred začiatkom koncertu by vám hlavou vírila otázka, či ste na správnom mieste. Odhalené a veľmi stroho usporiadané pódium totiž vôbec nenapovedá o tom, že o dve hodiny budete uznanlivo tlieskať najlepšej koncertnej kapele na vesmíre.


V priebehu okamihu sa však viedenská Stadthalle transformuje na obrí vesmírny koráb. Na veliteľskom mostíku sa pri sugestívnej Unsustainable objavujú siluety troch dôstojníkov, ktorí šíky bojovníkov lákajú na novú misiu. Generál Mathew Bellamy elegantným krokom cirkusového konferenciéra sprevádza svoju kozmickú armádu intergalaktickým divadlom, aké ešte oko pozemšťana (ani mimozemšťana) nevidelo. Behá ako divá šelma v klietke, energicky nabáda dav, aby sa hýbal spolu s ním. Vo svetle lejzrov a obrazoviek mu uveríte každý pohyb, každé slovko. Už po úvode sa nadšene hlásite k zástupu regrútov, ktorí sa vydávajú za poslaním v najvzdialenejších kútoch vesmíru. Nasleduje Supremacy a staršia Bliss, ktoré spúšťajú raketové motory a vy odchádzate na misiu, z ktorej sa nikdy nebudete chcieť vrátiť.

"Motory na plný výkon," akoby zaznelo z generálových úst a po tak trochu "eltonjohnovskej" Panic Station znie korábom Resistance. Jasný dôkaz o tom, že dokonale fungujúca mašina zvyšuje obrátky a každý člen armády už je na svojom mieste pripravený hájiť farby Muse. Náhle prichádza prvá očakávaná méta na vesmírnej ceste: Supermassive Black Hole! Zástupy sa búria a z hrdiel sa na celý priestor ozýva melodické: "Glaciers melting in the dead of night and the superstars sucked into the supermassive (black hole)!"

Nasleduje upokojujúci blok Animals Monty Jam Explorers, kde veliteľ prehovorí do duše aj tým, ktorí sa na misii zjavili len ako sprievod. Na rozjímanie však nie je čas. Po Sunburn zadeľujú traja vesmírni kamaráti Time Is Running Out a každý chápe, že tento večer sa zapíše do našich životov. Tisícky rúk dvihnutých k nebesám (aká čudná predstava vo vesmíre, však?) do rytmu kývu ukazujúc na svoje idoly. Čas sa kráti.

Táto vojna nie je o jednom generálovi. Druhý dôstojník Chris Wolsteholme trochu pôsobí ako malý chlapec vybrnkávajúci si v detskej izbe pesničky svojich hudobných idolov, ktorých plagáty mu visia na stenách. Svojich warholovských 15 minút slávy sa dočká pri pesničke Liquid State. Stojac na hranatom výbežku v strede pódia spieva skladbu, ktorá z večerného programu vytŕča ako Zdeno Chára v súboji proti reprezentácii Japonska. Rockovo-grungeovú odrhovačku dáva od srdca, miestami až s hanblivým výrazom tváre. Hviezdne chvíle si užíva, no zároveň jasne demonštruje, že na čele kapely je celkom oprávnene niekto iný.

Adrenalín v krvi stúpa, napätie sa dá tupým nožom krájať. Z hrdla Bellamyho znie "Follow me" a zástup svojho vodcu poslúcha. Naše osudy sú spečatené. Plug In Baby a Stockholm Syndrome nám vrážajú klince do dlaní, no srdce plesá radosťou. Nech sa tento deň nikdy neskončí! Ak aj áno, sme pripravení povstať a znovu bojovať: Uprising! Armáda vstáva z popola, víta návrat vodcov búrlivým skandovaním a hlasným spevom. Obrovské monštrum znova ožíva, kolesá sa krútia maximálnou rýchlosťou a dav sa rúti v ústrety veľkému finále. V duchu neolympijského "veni, vidi, vici" znie hymna Survival a národ spokojne oslavuje slávnostný triumf. Viac už sa azda ani nedá... Alebo dá? Druhý - a posledný - návrat pred svoju armádu skupina berie od podlahy. Posledné dve skladby sú Starlight a Knights of Cydonia. V prísnom rytme poskakujúca masa kypí energiou. Westernová rozlúčka ako sa patrí. Toto je jeden z okamihov, kedy slová nestačia.

Traja kamaráti na potulkách galaxiou spolu skvele hrajú i ladia, sú presvedčiví a dokonalosť pre nich nie je méta, ale štartová čiara. Ponúkajú niečo, čo strhne aj ortodoxného milovníka bigbeatu s vytetovaným logom Led Zeppelin na predlaktí. Je pravdou, že v tomto športe zvanom šoubiznis môže byť najlepších viacej. Muse však robia celkom iný šport a titul najlepšej koncertnej kapely im preto patrí celkom zaslúžene.

Mimochodom, Muse práve v týchto dňoch oznámili, že počas leta 2013 pôjdu veľké štadiónové turné. Už teraz sa teším, ako sa s nimi vydám na ďalšiu misiu.

Setlist koncertu Muse vo Viedni (Stadthalle, 19.11.2012):
(Zdroj: Setlist.fm)

1. The 2nd Law: Unsustainable
2. Supremacy
3. Bliss
4. Panic Station
5. Resistance
6. Supermassive Black Hole
7. Animals
8. Monty Jam
9. Explorers
10. Sunburn
11. Time Is Running Out
12. Liquid State
13. Madness
14. Follow Me
15. Undisclosed Desires
16. Plug In Baby
17. Stockholm Syndrome
prídavky:
18. The 2nd Law: Isolated System
19. Uprising
20. Survival Encore
21. Starlight
22. Knights of Cydonia (Man With A Harmonica intro)

Autor: Tomáš Holetz
Foto: Facebook.com/muse


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti