Slovenská verzia rebríčka Trending for music na Youtube roky patrí najmä domácemu a českému rapu a speváčkam ako Sima, Tina, Dominika Mirgová, prípadne detským projektom. Občas sa v ňom objavia aj niektorí z interpretov rádiového mainstreamu, celkom pravidelne sa v ňom umiestňuje napríklad Sima Magušinová, Emma Drobná či Adam Ďurica.
Za posledný rok však v rebríčku Trending for music čoraz častejšie boduje aj rómsky pop, ktorý slovenské rádiá vôbec nehrajú, avšak podobne ako hip-hopová scéna má na internete svoju vernú a rýchlo rastúcu komunitu.
Rómsky pop s miliónovými číslami
Keď sa v tom začnete "vŕtať", budete prekvapení, že speváčky, speváci a kapely ako Gipsy Nicol, Gipsy Erika, Gipsy Sandra, Cico band, Tobi band, Vladoboys, Alex Band Levoča, Gipsy Čáve, Gipsy Phrala, Gipsy Culy, Gipsy Daniel, Gipsy Mekenzi, Gipsy Štrba, Gipsy Titanic, GitanoRat, Tomáš Botló, Mamuko Berci a ďalší majú na svojich najsledovanejších videách milióny prehratí.
Nezriedka pritom ide o amatérsky natočené klipy, vystúpenia alebo dokonca len obrázok so zvukom. Repertoár tvoria známe rómske melódie ale veľmi populárne sú aj covery slovenských skladieb (od Barbary Haščákovej cez Vaša Patejdla až po Kontrafakt). A nájde sa samozrejme aj vlastná tvorba, ktorá je okrem rómskeho jazyka aj v slovenčine. Niektorí umelci, ktorých tvorba je už na prvý pohľad profesionálnejšia, majú aj vlastné veľmi úspešné Youtube kanály a profily na ďalších sociálnych sieťach s desiatkami až stovkami tisíc sledovateľov (GitanoRat, Gipsy Phrala, Gipsy Čáve, Mamuko Berci, Tomáš Botló…).
Najviac z vyššie spomenutých mien som však objavil vďaka trom Youtube kanálom hudobných producentov a štúdií, kde rómski umelci na Slovensku najčastejšie nahrávajú. Miloš Juriga z Čachtíc má svoj Youtube kanál už od roku 2008, za ten čas zverejnil viac ako 1600 videí a sleduje ho aktuálne 372-tisíc ľudí. Youtube kanál trebišovského Studia JD vznikol o šesť rokov neskôr, ale stihol zverejniť už vyše 3400 videí a počet sledovateľov je 238-tisíc. Tretím najväčším domovským "hniezdom" slovenského gipsy popu je Youtube kanál producenta Martina Friedmanna z obce Hranovnica pri Poprade s 2100 videami a vyše 71-tisíc odberateľmi.
Toľko k číslam a základnému prehľadu o scéne, ktorá je hneď na prvý pohľad fascinujúcim fenoménom a je oveľa väčšia, než by ste čakali. Otázkou samozrejme je, či majú rómske hviezdy potenciál preraziť aj do mainstreamu. V Česku v tomto smere úspešne láme ľady Jan Bendig, jeden z najznámejších a dlhodobo najúspešnejších účastníkov Česko Slovenskej SuperStar. Vo svojej tvorbe často spieva česky aj rómsky, a práve dvojjazyčné skladby môžu byť cestou k tomu, aby čaro rómskeho popu objavili a ocenili aj Slováci. Mimochodom, práve Bendig si tento rok strihol duet s Rytmusom, v ktorom slovenský raper prekvapil spevom v rómčine. Ich spoločná skladba Romalandia s chytľavým bollywoodskym vibe-om sa na internete stala hitom – klip má za štyri mesiace od zverejnenia viac ako tri milióny prehratí.
P.A.T. prelomovým albumom rómskej hudbe otvára dvere
Lídrom v predstavovaní súčasnej rómskej hudby majorite však aktuálne na Slovensku nie je Bendig ani Rytmus, ale František Farkaš alias P.A.T. (skratka pre Pouličný autor tónov). Tridsaťročný raper a spevák na hudobnú scénu vstúpil v roku 2017 ako Rytmusov chránenec vydávajúci na jeho značke Pozor Records. Vďaka albumom Franto (2018), Revenant (2019), Franto 2 (2020) a Všetko bude dobré (2021) je jedným z najúspešnejších slovenských raperov posledných rokov. Priniesol na nich klasický príbeh o ťažkom živote na okraji spoločnosti a stúpaní na vrchol vďaka rapu.
Všetko zmenil až tohtoročný album Baro Raj, na ktorom skvele spája rap so spevom a rómskou muzikalitou, pričom takmer všetky skladby nahral s hosťami – približne pol na pol s kolegami z hip-hopovej scény (Rytmus, Mega M, Refew, Momo, Alan Murin) a s rómskymi umelcami (Lucie Bikárová, Sendreiovci, Tomáš Botló, Jaroslav Oláh alebo Vladoboys).
Už od decembra 2022 sa jeho postupne vydávané videoklipy k singlom Sa o Roma, Baro Raj, Kaloro, Náne Cocha, Lubni alebo La Romenge Džal pravidelne umiestňovali na popredných pozíciách Youtube trendov a spolu nazbierali viac ako 20 miliónov prehratí. P.A.T. však nezostal len pri skladbách z albumu. Postupne predstavil aj ďalšie single v "gipsy pop & rap" štýle – Sako Sar Šaj (feat. Vladoboys), Osud (feat. Tomáš Botló, Gipsy Čáve, Gipsy Phrala), Romale Funk (spolupráca s Bokim, ktorý si tiež ide "bašavelovú" vlnu) a Našadem la (feat. Gipsy Phrala).
Najväčší talent rómskeho popu?
Najnovšie k nim pribudla skladba, ktorá ma vlastne k tomuto článku inšpirovala. Volá sa Merav Pal Tute a ide o pieseň, ktorá má asi najväčší hitový potenciál zo všetkého, čo P.A.T. kedy spravil. Svedčí o tom viac ako 700-tisíc prehratí za deväť dní od zverejnenia. Hudobne ide o veľmi svieže a originálne spojenie húpavého karibského rytmu a popu so spevom v slovenčine aj rómčine, ktoré sa striedajú úplne prirodzene. Pri všetkej úcte k Frantovi, ktorý na albume aj v ďalších tohtoročných singloch naozaj dokazuje, že vie spievať, hlavnou hviezdou skladby aj klipu je jeho hostka Vanesa Horáková, krásna a talentovaná vychádzajúca hviezda rómskeho popu.
Vanesa pochádza zo Spišskej Belej z hudobníckej rodiny a vystupuje s formáciou Gipsy Daniel aj sólovo. Hoci má len 15 rokov, pri mikrofóne pôsobí, akoby sa s ním narodila a niektoré videá na jej vlastnom Youtube kanáli či na spomínanej stránke Studio JD majú už teraz milióny prehratí, hoci žiadne z nich nie je na videoportáli dlhšie ako rok. Nedávno sa predstavila aj v šou Česko Slovensko má talent, kde pred porotou spievala hit Jamesa Browna, do finále však nepostúpila. Napriek tomu je jasné, že ju čaká veľká budúcnosť a možno práve ona bude tou speváčkou, ktorá gipsy pop prinesie do slovenského mainstreamu. Ak pod jeho tlakom na umeleckú "konformitu" neprestane spievať rómsky. Bola by to škoda.
Čo poviete na pieseň Merav Pal Tute a Vanesu?
Na záver ešte malé zamyslenie nad dôvodom, prečo sú rómski umelci na Youtube v posledných rokoch takí úspešní. Myslím si, že je to podobné ako internetový úspech latinsko-americkej hudby v poslednej dekáde. Latino bolo silné vždy, podobne aj u nás rómska hudba v komunitách a na zábavách. Do popredia na úroveň amerických či britských popových hviezd sa však súčasní latino-popoví a reggaeton umelci mohli dostať až vtedy, keď sa v Latinskej Amerike ako jednej z chudobnejších častí sveta viac rozšíril internet.
Kým v prvej dekáde 21. storočia platformy ako Youtube patrili hlavne "západu", dnes majú oveľa viac používateľov jednak z Ázie (najmä K-pop je obrovský) a tiež z Latinskej Ameriky, ktoré svojim obľúbencom robia obrovské čísla. Podobne aj na Slovensku dnes čoraz viac Rómov používa internet, zároveň však ešte nie sú vo veľkom na streamovacích službách (ani umelci, ani ich poslucháči), preto je Youtube v podstate jedinou cestou, ako si môžu aktuálnu rómsku produkciu púšťať. A keďže na Youtube sa počíta každé prehratie, výsledkom sú čísla, ktoré sú porovnateľné s najúspešnejšími menami slovenského rádiového mainstreamu, hoci v majorite mená ako Gipsy Erika, Vanesa Horáková, Vladoboys alebo Mamuko Berci (zatiaľ) pozná iba málokto.
Ak ste zvládli dočítať až sem, za odmenu pridávam ďalšie Vanesine videá a viacmenej random výber z rómskej produkcie na slovenskom Youtube.
PS: Ak by vás zaujímala aj rómska hudba pre náročnejších, odporúčam Júliu Kozákovú a jej album Manuša, s ktorým Slovensko úspešne reprezentuje aj v zahraničí (rozhovor).
Aktualizácia (3.1.2024): Rómsky pop už na druhý deň nového roka ovládol Top 5 slovenských hudobných Youtube trendov, preto má článok pokračovanie: Rómsky pop ide hore, vol. 2: Mirgová, P.A.T. či Jan Bendig s Vanesou Horákovou pokračujú v úspešnom trende
Výber zo slovenských rómskych hitov na Youtube:
+ Vianočný bonus, ktorý treba vidieť :)
Autor: Patrik Marflák