Odhalenie sochy slávneho hudobníka v deň jeho narodenín v meste, kde sa narodil a strávil veľkú časť svojho života, sa na prvý pohľad javí ako dobrý nápad. Až do momentu, kým si uvedomíte, ako on sám to miesto nenávidel, a kým neuvidíte samotnú sochu. Kurt Cobain by ňou nadšený určite nebol a nadšení nie sú ani fanúšikovia.
Súčasťou osláv v mestečku vzdialenom asi 140 kilometrov od Seattlu boli koncerty lokálnych garážových kapiel, príhovor Cobainovho prvého učiteľa gitary, či odhalenie sochy v miestnom múzeu, kde bolo doposiaľ vystavených len niekoľko spevákových tričiek a gauč, na ktorom spával. Štvrtkové podujatie zorganizovali predstavitelia mesta a narodenie svojho najslávnejšieho rodáka si plánujú pripomínať každoročne.
Pocta depresii?
"Obyvatelia Aberdeenu môžu byť právom hrdí na to, akú rolu zohrávala naša komunita v živote Kurta Cobaina a tiež na medzinárodné uznanie, ktoré sme získali práve vďaka Kurtovi Cobainovi a jeho umeleckým úspechom," vyhlásili zástupcovia mesta na čele s primátorom Billom Simpsonom. Ten dokonca vyhlásil, že dúfa, že sa z Aberdeenu stane také významné pútnické miesto pre fanúšikov, akým je Elvisov Graceland, čím naznačil, že jeho hlavnou motiváciou je prilákať do inak bezvýznamného mesta čo najviac ľudí.
Možno teda nakoniec o samotnú poctu ani veľmi nešlo a ak aj áno, jej prevedenie bolo podľa zverejnených článkov, fotografií a videí dosť amatérske a prinajmenšom kontroverzné. Dvaja členovia Nirvany stále žijú, no ani Dave Grohl ani Krist Novoselic sa na Dni Kurta Cobaina nezúčastnili. Ak by aj dostali pozvanie, pravdepodobne by tiež usúdili, že toto nie je ideálny spôsob, ako spomínať na umelca, ktorého hudba je omnoho väčším dôvodom na oslavu ako neblahé okolnosti jeho života. Práve kvôli nim mal Cobain k rodnému mestu negatívny vzťah. Za všetko hovorí jeho nelichotivé prirovnanie: "Twin Peaks, ale bez vzrušenia".
Jeho detstvo a dospievanie sa nieslo v znamení rozvodu rodičov, depresií, drobných problémov so zákonom, či neúspechu v škole, po ktorom ho matka vyhodila z domu a prespával u priateľov či pod mostom. Simpsonovo vyjadrenie o "hrdosti jeho obyvateľov na to, akú rolu zohrávala naša komunita v živote Kurta Cobaina" teda nielenže nereflektuje známe fakty z jeho života, ale priam hraničí s iróniou. Hudobník sa totiž z diery menom Aberdeen pokúšal čo najskôr dostať preč a posledné - možno nie najšťastnejšie ale určite najúspešnejšie a z hľadiska tvorby hodnotnejšie - roky svojho života prežil v Los Angeles a v Seattli.
TIP: Tieto fotky musíte vidieť: Dom, v ktorom vyrastal Kurt Cobain, je na predaj
Kurt sa musí obracať v hrobe - to je názor väčšiny fanúšikov
Z obchodu s autosúčiastkami do múzea
Ako zlý vtip však pôsobí najmä samotná socha. Nevydarenú podobizeň, ktorej po tvári tečie slza, jeden z fanúšikov trefne prirovnal k internetovému mému známemu ako "Sad Keanu" (áno, ten trúchlivo sediaci Keanu Reeves), no smutno-smiešnych prirovnaní je viacero. "Plače, pretože teraz si všetci budú myslieť, že je frontmanom skupiny Nickelback," napísal jeden z kritikov sochy, kým ďalší uvažovali nad podobou sochy s Ježišom či hlavnou postavou filmu Big Lebowski. "Samozrejme, že plače. Teraz je navždy uväznený v Aberdeene - meste, ktoré nenávidel," vystihol krutú pravdu ďalší z komentujúcich.
Nedá sa inak, než s nimi súhlasiť. Socha je to vskutku otrasná a v prípade odbornej diskusie by zrejme zožala ešte viac kritiky ako Svätopluk na Bratislavskom hrade. Nielenže sa postava príliš nepodobá na Kurta, no ešte aj to, čo drží v rukách, pripomína gitaru len vzdialene. Autorkou nepodarku je fanúšička kapely - bývalá vodička kamiónov Randi Hubbard, ktorá sochu vytvorila krátko po Cobainovej smrti v roku 1994. Krist Novoselic vtedy údajne povedal, že ak ju niekde vystaví, tak ju rozbije. Socha podľa dostupných informácií až doteraz stála v Hubbardovej obchode s automobilovými súčiastkami, o čom basák Nirvany pravdepodobne nevedel. Teraz po jej medializovanom odhalení v miestnom múzeu by však mohol naplniť svoje slová...
Hnilou čerešničkou na pomyslnej narodeninovej torte Kurta Cobaina je reportáž regionálnej televízie King 5. Tá nielenže naplno ukázala depresívnu atmosféru podujatia, ale redaktor navyše nemiestnymi komentármi dehonestoval samotného speváka. V jednom zo vstupov ho totiž opísal slovami "známy závislák na heroíne, ktorý sa pred takmer 20 rokmi zastrelil". Ostáva len veriť, že aprílové pripomenutie smutného výročia bude pre kapelu Nirvana a jej fanúšikov dôstojnejšou spomienkou ako podivná malomestská oslava spevákových nedožitých narodenín.
Autor: Patrik Marflák (zdroj: Independent.co.uk, Theverge.com, Stereogum.com)
Foto: AP Photo/Robert Sorbo
Súvisiaci interpreti: Nirvana