Vojna zachytila Ukrajinu v stave absolútneho rozmachu klubovej tanečnej scény. Kyjev sa popri Berlíne a Prahe dostal na mapu najväčších európskych techno bášt, a to nielen kvôli bohatému a nadšeneckému promotérskemu zázemiu, ale najmä vďaka desiatkam kvalitných dídžejov a producentov, ktorí roky roztancovávajú nielen domáce, ale aj významné európske kluby.
V subjektívnej selekcii dávam priestor rôznožánrovým, známym aj neznámym ukrajinským producentom elektronickej hudby, a to so všetkou úctou k ďalším vynikajúcim ukrajinským dídžejkám a dídžejom, ktorých zoznam by postačoval na minimálne jeden ďalší článok.
Ku každému menu pridávam link na ich profil na stráke Resident Advisor alebo Soundcloude pre prípad, že by ste si o danom interpretovi chceli sami dohľadať viac informácii a pozrieť si akcie, na ktorých v najbližšej dobe vystúpi. Ak sa vám z výberu niečo zapáči, neváhajte si ho pridať k obľúbeným na svojej obľúbenej streamovacej platforme.
Prvý článok venovaný ukrajinskej hudobnej scéne
Woo York (techno)
Duo Woo York patrí k špičke súčasnej ukrajinskej elektronickej produkcie. Začínali ako lokálni dídžeji v kyjevskom undergrounde, odkiaľ sa vyprofilovali až k osobitým energickým aj experimentálnym melodickým produkciám, ktoré pravidelne predstavujú na rezonujúcich elektronických akciách po celej Európe.
ra.co/dj/wooyork
Yan Cook (techno, industrial)
Ťažký dancefloorový groove, temnota krotená priamočiarym kickom. Kyjevčanovi Yanovi Pylypchukovi učarovali elektronické beaty už v šestnástich rokoch. Odvtedy hrával, kde mohol, a prepracoval až k spoluprácam s medzinárodnými hviezdami elektronickej scény. Vydáva na svojom vlastnom labeli Cooked.
ra.co/labels/14821
Marika Rossa (techno)
Mariya Zheltova patrí k špičke súčasnej ukrajinskej techno scény, jej vystúpenia zanechávajú kontinuálne pozitívne recenzie a jej meno sa pravidelne objavuje v line-upoch najprestížnejších, nielen európskych festivalov. Marika Rossa sa okrem dídžejingu a produkcii venuje módnemu dizajnu, pred začiatkom vojny prevádzkovala svoj vlastný obchod plný autentických rave outfitov s názvom Fresh Cut Label.
ra.co/dj/marikarossa
Poly Chain (broken-beat)
Sasha Zakrevska začínala v útlom veku klasickým hudobným vzdelaním, neskôr sa skrz pôsobenie v shoegazovej kapele Summer God Teachings dostala k syntetizátorom, čo sa jej stalo osudovým. Po presťahovaní z Kyjeva do Poľska začala aktívne hrávať a vydávať, jej polámané beaty a nekonvenčnú kompozičnú prácu bolo možné zažiť na mnohých poľských a ukrajinských párties.
ra.co/dj/polychain
Tapolsky (liquid drum&bass)
Anatoliy Tapolsky pochádzajúci z Bohuslavi patrí medzi popredných predstaviteľov drum&bassu, ktorého popularita je však na Ukrajine oproti technu o poznanie nižšia. Pri jeho produkciách koketujúcich s liquidom či dokonca dubstepom (skladba Bad) sa na Spotify často skloňuje aj meno interpreta VovKING, o ktorom som nenašiel viac informácií. Je bývalým partnerom jednej z najznámejších a najčastejšie vystupujúcich ukrajinských dídžejok, Nastie, a v minulosti tiež pôsobil ako moderátor či riaditeľ Dneperského klubu Dam.
soundcloud.com/tapolsky_vovking
Zavoloka (melodic experimental)
Kateryna Zavoloka je kyjevská reprezentantka kreatívneho zvukového dizajnu a improvizácie. Výrazné syntetizátorové melodické plochy v svojej tvorbe často kombinuje s filtrovanými folkovými nahrávkami. Okrem iného grafická dizajnérka v minulosti spolupracovala s folktronickou speváčkou Katyou Chilly. Vystupuje po celom svete a na konte má niekoľko mimoriadnych spolupráce, okrem iného aj s Aphexom Twinom.
ra.co/dj/zavoloka
Stanislav Tolkachev (techno, industrial)
Mimoriadne produktívny Tolkachev vás vezme na párty plnú surového a industriálneho zvuku. Jeho sety pripomínajú návrat ku koreňom rave music a bude sa páčiť hlavne tým, ktorí nevyhľadávajú silné melódie, ale skôr temnotu, minimalizmus a tradičnú repetíciu.
ra.co/dj/stanislavtolkachev
Limewax (drum&bass, hardstep, skullstep)
Maxim Anokhin síce v súčasnosti pôsobí v holandskom Tilburgu, narodil sa však v mestečku Kamianets-Podilskyj na juhozápadnej Ukraine. Produkovať začal v roku 2000 ako tínedžer a odvtedy spolupracoval s mnohými zvučnými menami ako The Panacea, Current Value, Dylan a ďalšími. Produkuje najmä mimoriadne temné subžánre drum&bassu - rýchle breaky, surový až sureálny mood s častými industriálnymi prvkami.
ra.co/dj/limewax
Etapp Kyle (minimal, experimental)
Sergii Kushnir je konceptuálny umelec, ktorý na hudbu nazerá multidimenzionálne. Vo svojej tvorbe ju neustále prepája s najrozličnejšími priestorovými javmi za hranicami rytmu, melódie či rôznych produkčných klišé, ľahko pripomínajúc tvorbu anglického ambientného producenta Marka Pritcharda. Zmysel pre minimálne detaily je v jeho tvorbe dotiahnutý do dokonalosti. Jeho krátky zhudobnený film Nolove zobrazujúci rôzne krajinkárske perspektívy Bukoviny, odkiaľ pochádza, je neskutočne silný.
ra.co/dj/etappkyle
Vakula (dance-floor, funk)
Vakula, producent pochádzajúci z maličkého mesta Konotop zo severu Ukrajiny sa do širšieho ukrajinského povedomia dostal najmä prostredníctvom spoluprác s Ivanom Dornom spomínanom v predchádzajúcom článku. Funkovo ladené tanečné beaty skladá z bohatej kmeňovej rytmiky, precítených basových groovov aj rozličných exotických či retro nástrojov - nechýbajú kongá, marimba, leleka, bandura, syntetizátor Oberheim Ob-8 a rôzne ďalšie rarity.
ra.co/dj/vakula
Svarog (techno, ambient)
Oleksa Moroz pôvodom z Ľvova začínal v roku 2015 vydaním EP na labeli Circular Limited. Jeho mysticko-ambientný zvuk je charakteristický produkčnou uhladenosťou s melodickejšími futuristickými pozadiami. Rozhodne niečo pre milovníkov temného ravu.
ra.co/dj/svarog
Tineidae (IDM, dark ambient)
Cinematická a futuristicky znejúca ambientná hudba so silnou atmosférou z úzkej kategórie výnimočných elektronických umelcov, ako sú Burial či Subheim. Varšavský projekt ľvovčana Pavla Storonského vkladá do temných zvukových krajiniek inšpiráciu post-apokalyptickou a sci-fi optikou sveta, dystopickými románmi a vesmírom.
soundcloud.com/tineidae
Polje (warn pop)
Victor Constantinov z Kyjeva patrí k novej generácii ukrajinských experimentátorov, jeho hektické vokálne povyky sa povznášajú nad zmesou plechovo znejúcich inštrumentov na hranici Kraftwerk a Joy Division. Áno, ťažko predstaviteľná kombinácia, treba si pustiť hudbu.
soundcloud.com/poljemusic
Autor: Matej Kráľ