Dnes ráno nečakane zomrel hudobník a filmár Juraj Černý. Patril k zakladateľom skupiny Tublatanka, od prvého albumu pôsobil aj v skupine Slobodná Európa. Hral tiež v Divnej zostave speváka Romana "Gala" Galvánka z O.B.D. Ďuro Černý trpel syndrómom dráždivého čreva. V stredu v noci mu prasklo, následkom napriek snahe lekárov podľahol.

Prečítajte si: Príčina smrti Juraja Černého: Chystal sa k lekárovi, smrť ho predbehla

Keď sa v roku 1982 stretli pri pive a následne v jednej skúšobni Maťo Ďurinda, Paľo Horváth a Ďuro Černý, začala sa písať nová kapitola dejín rockovej hudby vo vtedajšom Československu. Na konci januára 1983 sa predstavili na festivale Mladá vlna ’82 v bratislavskom Parku kultúry a oddychu. Legenda hovorí, že toto vystúpenie presvedčilo vtedajšie vedenie jedného z troch domácich hudobných vydavateľstiev podpísať so skupinou Tublatanka zmluvu. Skutočnosť však bola o niečo zložitejšia a úsmevnejšia.

Vandalizmom k debutovej platni

Textár a manažér skupiny Martin Sarvaš nastriekal v centre mesta na obchodný dom Prior na Kamennom námestí asi desaťmetrový nápis "Tublatanka". Visel tam niekoľko mesiacov. Okolo neho sa denno-denne vozil električkou riaditeľ vydavateľstva Opus. Keď prišlo na pretras, či by skupina nemohla pre spoločnosť nahrávať, reagoval riaditeľ slovami: "Veď prečo nie, asi to bude slávna kapela, keď ju sprejujú na múry."

Debutový eponymný album vyšiel o dva roky neskôr. Obsahoval jedenásť nahrávok, ktoré patria do zlatého fondu slovenskej a českej rockovej hudby. Medzi najznámejšie patria Šlabikár, Priateľ, Rieka či generačná O nás.



Úspech debutovej platne naštartoval kolotoč koncertov a ďalších nahrávok Tublatanky. V spolupráci s manažérom a textárom Martinom Sarvašom vznikli do Nežnej revolúcie ďalšie dva kultové albumy - Skúsime to cez vesmír (1986) a Žeravé znamenie osudu (1988). Nezameniteľný bubenícky rukopis Ďura Černého bol jasným poznávacím znamením skupiny.

Popri hudbe sa Ďuro Černý v časoch najväčšej slávy kapely venoval štúdiu dokumentaristiky na Vysokej škole múzických umení. Režisérsky sa podpísal pod niekoľko videoklipov Tublatanky, prvý bol na pesničku Dnes (1986).


V pôvodnej zostave nahrala Tublatanka ešte dva albumy. V roku 1990 Nebo, peklo, raj a o dva roky neskôr Volanie divočiny. V roku 1993 zo skupiny odišiel basgitarista Paľo Horváth. Vianočný album Poďme bratia do Betlema nahrala Tublatanka iba vo dvojici. Spevák Maťo Ďurinda sa ujal okrem gitár aj basgitary.

Od hard rocku k punk'n'rollu

Ďuro Černý popri Tublatanke na začiatku 90. rokov stíhal prácu za kamerou aj "bokovku" v Slobodnej Európe. Budúca punková legenda už počas nahrávania prvého albumu Pakáreň (1991) prišla o vtedajšieho bubeníka, zakladajúceho člena Petra "Oziho" Hurtiga. V štúdiu v dvoch piesňach zaskakoval práve Ďuro Černý, ktorý s kapelou v nasledujúcom období aj koncertoval na striedačku s Romanom "Čunďom" Čunderlíkom. Černý však nebol jediným prepojením medzi oboma kapelami - viac než polovicu textov na albume Volanie divočiny (1992) pre Tublatanku otextoval líder Slobodky Whisky.

Členovia Slobodnej Európy pre vyčerpanosť a závislosť na drogách ukončili činnosť rok po vydaní druhého albumu s príznačným názvom Unavený a zničený (1994). Ako neskôr prezradil Ďuro Černý v jednom z rozhovorov, v tom čase bol on osobne už rok "čistý" a prerušenie muzikantských aktivít mu dalo priestor naplno sa venovať ďalším aktivitám, predovšetkým práci režiséra a scenáristu. S Tublatankou ešte nahral album Znovuzrodenie (1995), na ďalších jej nahrávkach sa už nepodieľal. Maťo Ďurinda však v piatok po jeho smrti Denníku N prezradil, že sa na jar chystali spolu do štúdia.

So Slobodnou Európou po jej obnovení v roku 2002 nahral tretí album (Trojka, 2003), ďalších desať rokov ho však v nej zaskakovali Tomáš "Tuleň" Vojtek z O.B.D (2002 - 2006) a Juraj Vitéz z Le Payaco (2006 - 2011). Ďuro Černý sa do kapely vrátil počas nahrávania ostatného albumu Štvorka (2014) a koncertoval s ňou až do svojej predčasnej smrti. Na ďalšie turné s ním mali vyraziť v marci.

Hudba, videoklipy aj dabingy

Okrem hudby mal aj ďalšie aktivity. Režíroval videoklipy i dabingy zahraničných seriálov (Frasier) a celovečerných filmov (naposledy Zootopia). V polovici poslednej dekády 20. storočia produkoval spomienkový album najväčších slovenských hitov sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Ďuro Černý Company bol projekt, ktorý spojil desať vtedajších hviezd slovenskej populárnej hudby na jednom albume. Barbara Haščáková, Richard Müller, Rado "Vrabec" Orth (Made II Mate), Boris Lettrich (AYA), Dodo Dubán (Money Factor) či Maťo Ďurinda prespievali hity od Roba Grigorova, Elánu, Mira Žbirku i Modusu.


S o generáciu mladšími hudobníkmi spolupracoval priebežne. Skupine Hex režíroval klip Som on (snežný pluh), po rozpade O.B.D sa pridal k Romanovi "Galovi" Galvánkovi a vznikla skupina Divná zostava. Podpísal sa aj pod klipy k piesňam z ich jediného albumu Fufu (2000).


Povedali o ňom

"Perfektný človek, fantastický bubeník, jeden z mojich prvých bubeníckych vzorov... Ďurike, odpočívaj kamarát a dik za tvoje rady," napísal na sociálnu sieť Tomáš "Tuleň" Vojtek (Slobodná Európa, O.B.D). "Obrovský smútok za Tebou Ďurko. Odpočívaj v pokoji. Bol si jedným z mála tých najbližších ľudí v mojom živote," reagoval na smrť dlhoročného kamaráta gitarista Slobodnej Európy Sveťo Korbeľ.

Ďura Černého si pamätajú kolegovia i fanúšikovia ako veselú kopu. "Bol to dobrák od kosti," spomína na neho jeden z priateľov. Maťo Ďurinda sa dnes pre agentúru TASR vyjadril: "Ďuro bol veľmi dobrý kamarát v časoch Tublatanky. Čo si myslel, to aj povedal. Taký bol aj pri našich skúškach, čo sa mu nepáčilo, dal hneď najavo a ja som to akceptoval. Nevynechal ani jeden deň, aby sa stretol s partiou. Bol taká svojská povaha, žil si svoj život, ktorý mal rád."

Juraj Černý sa narodil 10. júla 1961 v Bratislave, kde vo veku nedožitých 55 rokov zomrel 26. februára 2016.

Vypočujte si "Ďuro Černý Tribute", playlist so skladbami Tublatanky aj Slobodnej Európy:



Autor: Peter Lehotský (+citácie z TASR a Facebooku)
Foto: SITA/Peter Hudec

Súvisiaci interpreti: Slobodná Európa, Tublatanka