Tublatanka - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Tublatanka
Roky činnosti:
80's, 90's, 00's, 10's
Žánre:
Pop, Rock 
Krajina:
Slovensko
Mesto:
Bratislava
Web:
http://www.tublatanka.sk// 
Zoznam členov:

Maťo Ďurinda, spev, gitara
Peter Schlosser, bicie
Juraj Topor, basa 

Biografia:

Slovenská rocková kapela Tublatanka vznikla v roku 1982. Zakladajúcimi členmi sú Maťo Ďurinda a Juraj Černý. Tretím členom sa stal Pavol Horváth.

V roku 1982 sa kapela zúčastnila festivalu amatérskych skupín, kde dostala ponuku na nahratie albumu. Ten vyšiel o tri roky neskôr a niesol názov kapely. Z albumu sa predalo približne 100 tisíc nosičov, čo podnietilo vydavateľstvo na podpísanie ďalšej zmluvy.

V roku 1986 vyšiel album Skúsime to cez vesmír, z ktorého sa hitom stala práve titulná skladba. Album sa tešil ešte väčšej predajnosti ako debut.
Absolútne hitovým sa stal rok 1989, kedy étermi rádií zneli hity Loď do neznáma či Pravda víťazí.

V roku 1993 z kapely odišiel Pavol Horváth, a tak nasledujúci album Poďme bratia do Betleheme nahrali chalani už iba vo dvojici. V tom čase z kapely odišiel i Černý, kvôli závislosti na drogách. Maťo Ďurinda teda spravil konkurz na nových hudobníkov. Stali sa nimi Dodo Dubán a Juraj Topora. Vrátil sa i Juraj Černý.

Zmena zostavy znamenala v prípade Tublatanky i zmenu štýlu. Z rockových vypaľovačiek presadli na popovejšie skladby.

V roku 2001 vyšiel päť rokov očakávaný album Pánska jazda, na ktorom sa prvýkrát pod texty podpísal líder Maťo Ďurinda. Rádiovými hitmi sa stali skladby Zostaň so mnou a Šikmooká.

V roku 2003 zasiahla fanúšikov a najmä členov kapely bolestivá správa. Samovražda Doda Dubána. Na jeho počesť naspievalo zoskupenie ôsmych najpopulárnejších slovenských spevákov G8 Dodov najväčší hit z čias Money Factor, skladbu Vráť trochu lásky medzi nás.

Prvým albumom bez Doda a zároveň ostatným albumom kapely je CD Patriot z roku 2005. Album obsahuje spomienku na Doda Dubána a to ukrytú v skladbe Pieseň pre Doda. Okrem nej sa rádiovými hitmi stali piesne Mimozemský hlas a Ja sa mám. Album nahrala kapela v zložení Ďurinda, Topor a Schlosser.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu