Už len pár hodín zostáva do začiatku nového festivalu, ktorý po troch rokoch od posledného ročníka Waves Bratislava vracia Slovensko na "showcaseovú mapu" Európy. Desiatky zahraničných hudobných profesionálov a stovky fanúšikov sa dnes a zajtra stretnú v Novej Cvernovke, aby počas dvoch dní spoznali neokukané talenty zo Slovenska i zahraničia.
#1 Niet nad objavovanie hudby na koncertoch
Spoznať niečo nové vďaka rádiu, algoritmom streamingových služieb alebo cez odporúčania priateľov je fajn. Nič sa však nevyrovná tomu, keď skvelú kapelu prvýkrát počujete na koncerte a vyrazí vám dych. Mnohí fanúšikovia aj kvôli tomuto pravidelne chodia na festivaly ako Pohoda alebo Colours of Ostrava, dobrodružstvo objavovania bolo tiež silnou stránkou Wilsonicu a fanúšikovia nečakaných zvukových zážitkov sa každoročne schádzajú na NEXTe.
V prípade showcase festivalov je spoznávanie novej hudby doslova ich esenciou. Nestavajú na veľkých hviezdach, ale na kapelách a umelcoch, ktorí majú potenciál stať sa medzinárodne etablovanými menami. Väčšina zahraničných hostí festivalu je aj pre mňa veľkou neznámou, no určite si nenechám ujsť Andreu Belfiho, SVIN a Zulu Zulu. A aj z domácich kapiel je zopár takých, ktoré práve na SHARPE uvidím prvýkrát. Ak súčasnú slovenskú alternatívu príliš nesledujete, v sobotu máte ideálnu príležitosť spoznať kúsok z nej naživo.
#2 Kompaktný indoor/outdoor areál
Behanie medzi klubmi v centre mesta na Waves Bratislava malo svoje čaro, no tentokrát to bude celé ešte kompaktnejšie. Počas druhého festivalového dňa bude program prebiehať na šiestich pódiách a v Bratislave by ste ťažko hľadali miesto, kde by mohli byť umiestnené tak blízko seba.
Celé sa to odohrá na dvoch poschodiach a jednom nádvorí bývalej chemickej priemyslovky, v ktorom od minulého roka sídli nové kultúrne a kreatívne centrum Bratislavy Nová Cvernovka. Chodby a schodisko, ktoré jednotlivé priestory spájajú, sa stanú dejiskom stoviek stretnutí a rozhovorov priateľov a známych aj neznámych. Bude to skrátka hudobný festival, aký tu ešte nebol, a verím, že práve vďaka prepojeniu vonkajších a vnútorných priestorov bude mať unikátnu atmosféru.
#3 Prekvapenia aj pre pripravených
Aj keby ste mali tvorbu všetkých kapiel z lineupu v malíčku alebo si aspoň prešli festivalové playlisty na Youtube, Spotify alebo Deezeri, aj tak môžete zažiť niečo nečakané. SOFAR acoustic sessions je názov jedného z menších pódií umiestneného v príjemnom prostredí knižnice Kabinet pomalosti. Známy celosvetový koncept intímnych "obývačkových" koncertov s bezprostredným kontaktom umelcov a publika ponúkne v sobotu počas troch hodín (20:00-23:00) sériu koncertov, ktoré až do ich konania zostanú tajné.
Budú to akustické vystúpenia ohlásených účinkujúcich alebo sa v Novej Cvernovke objaví niekto úplne iný? Dozvieme sa na festivale... Alebo možno až po ňom, keďže SOFAR má silnú konkurenciu v podobe programu ďalších štyroch pódií. Okrem iného je medzi nimi aj dvojhodinový Ostrov Hudby Live, v rámci ktorého odohrá krátke koncerty viacero kapiel z rovnomennej kompilácie.
#4 Podpora slovenských kapiel
Väčšinu lineupu tvoria domáci umelci a je to pre nich príležitosť ukázať sa pred ľuďmi z hudobného biznisu, ktorí im môžu pomôcť posunúť svoju hudbu a aktivity smerom do zahraničia. Účasť na festivale a konferencii SHARPE potvrdilo viac ako 50 zahraničných hudobných profesionálov - agentov, zástupcov hudobných festivalov, hudobných publicistov, PR manažérov z Anglicka, Slovinska, Luxemburska, Česka, Poľska, Maďarska, Chorvátska, Holandska, Rakúska či Talianska.
Väčšina kapiel odohrá 40-minútové sety (je to štandard na showcase festivaloch), čo je extra motivácia k tomu, aby zo seba v krátkom čase vydali to najlepšie. No na to, aby kapela naživo urobila dojem, nestačí len dobre zahrať. Plná sála a živé publikum úplne mení atmosféru koncertu a posúva ho na vyšší level. Človek z brandže môže byť akokoľvek objektívnym a nezaujatým pozorovateľom, no aj účasť a bezprostredné reakcie fanúšikov sa podpisujú pod to, či ho koncert nadchne alebo si ho len vyškrtne zo zoznamu. Svojou účasťou na festivale preto môžete slovenským kapelám pomôcť otvoriť dvere, ktoré by inak zostali zavreté.
#5 Showcase ako pozitívna prezentácia krajiny
S predchádzajúcim bodom súvisí aj ten posledný, akurát v širšom kontexte. Európska hudobná scéna sa v posledných rokoch prepája práve vďaka showcase festivalom a aj vďaka nim sa rôzne krajiny zviditeľňujú na hudobnej mape sveta. Popri najväčšom a najznámejším európskom podujatí tohto druhu, holandskom Eurosonicu, v posledných rokoch rastie význam podobných festivalov po celom kontinente. Svetlým príkladom toho, že krajina nemusí patriť medzi najväčšie hudobné trhy, aby mal jej showcase festival celoeurópsky význam, je slovinský MENT Ljubljana. Každoročne sa na ňom stretávajú promotéri z celej Európy, hľadajúci nové objavy. A samozrejme pre slovinskú scénu, aj krajinu samotnú, je to obrovské plus.
Nezaostávajú ani okolité krajiny - Česko má Nouvelle Prague a Czech Music Crossroads, Rakúsko Waves Vienna, Maďarsko Budapest Showcase Hub a Poľsko Spring Break. Slovenský "showcaseový príbeh" začal pred piatimi rokmi s Waves Bratislava celkom sľubne, no bohužiaľ, nedopadlo to dobre a pre problémy s financiami musel po treťom ročníku skončiť. Verím, že SHARPE čaká omnoho dlhšia a úspešnejšia cesta a že jedného dňa budú ľudia v zahraničí vedieť Slovensko a Slovinsko rozlíšiť aj vďaka tomu, že budú vedieť, že oni majú MENT a my máme SHARPE. A vy preto nemusíte urobiť nič viac, len prísť a užiť si večer plný hudby.
PS: Dvojdňové permanentky (15 eur) a lístky na dnes (7 eur) budú v predaji v sieti Predpredaj.sk už len do 18:00, naďalej bude až do zajtra pokračovať predpredaj vstupeniek na sobotu (10 eur). Priamo na mieste budú permanentky o päť eur a jednodňové lístky o tri eurá drahšie.
Autor: Patrik Marflák
Foto: Facebook.com/sharpefestival