Olympic - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Olympic
Roky činnosti:
60's,70's,80's,90's,00's
Žánre:
Pop, Rock 
Krajina:
Česká republika
Zoznam členov:

Petr Janda
Milan Broum
Jiří Valenta
Milan Peroutka 

Biografia:

Česká kapela Olympic píše svoju históriu od roku 1963. V začiatkoch sa jej zostava mierne menila. V roku 1964 sa ustálila a tvorili ju Petr Janda, Miloslav Růžek, Miroslav Berka, Pavel Christina, František Čehc, Jaromír AKlepmíř, Jiří Laurent a doprevádzajúci speváci.

Od roku 1966 začali v zložení Janda, Berka, Klein, Pacák a Christina presadzovať na koncertoch svoje vlastné skladby, i keď stále nechýbali prevzaté hity.

Debutový album vydali olympici v roku 1968, niesol názov Želva. Týmto albumom sa skupina uviedla ako big beatová. Zúčastnili sa i Bratislavskej lýry s piesňou Krásná neznámá, s ktorou však neuspeli.

Rok 1970 možno nazvať hitovým. Vznikli totiž skladby ako Otázky, Strejček Jonatán, Bon soir mademoiselle Paris.

O tri roky neskôr vydala kapela v pozmenenej zostave svoj štvrtý album s názvom Olympic 4. Obsahuje obrovský hit kapely, ktorým sa stal singel Slzy tvý mámy.

Olympic sa každý rok pokúšal uspieť na Bratislavskej lýre, zakaždým však neúspešne. Menším zlom nastal až v roku 1980, kedy sa predstavili so skladbou Osmý den. Tá porotu dostatočne neoslovila, avšak poslucháčov áno. Singel sa stal najpredávanejším. Predalo sa z neho viac ako 100 000 kópií.

Rovnaký osud mala skladba Jasná zpráva, ktorá nevyhrala lýru, avšak u poslucháčov sa stala absolútnym hitom a je ním dodnes.

Ľady sa prelomili v roku 1985, kedy prišli na Bratislavskú lýru s piesňou Co je to vůbec v nás, za ktorú získali vytúžené zlato.

V roku 1991, kedy sa skupina stretávala so slabou predajnosťou a poklesom slávy, sa Petr Janda rozhodol ukončiť aktívnu činnosť Olympicu. V nasledujúcich rokoch odohrali posledné koncerty a od roku 1994 sa na pódiách neobjavili. Každý člen kapely sa vydal vlastnou cestou. Nové skladby však v štúdiu i napriek tomu vznikali. Vyšli na albume Dávno. Album sa však nestal úspešným. V roku 1995 už bolo možné vidieť Olympic znova na koncertných pódiách.

V roku 1998 začal Petr Janda pracovať na svojej prvej sólovej doske, ktorá však nijak neovplyvnila existenciu kapely.

V roku 2002 sa kapela mohla popýšiť svojím prvým DVD nosičom, ktorý niesol názov Olympic slaví 40 let. DVD obsahovalo záznam z koncertov, poskytovalo 31 piesní. Predajnosť bola taká vysoká, že formácia získala zlatú platňu.

V posledných rokoch sa skupina zaoberá najmä koncertnou činnosťou po Slovensku, Čechách a Austrálii. Okrem koncertov vydáva kapela reedície pod názvom Zlatá edice, v ktorej vychádzajú všetky štúdiové albumy s novým zvukom a niekoľkými bonusmi.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu