Pearl Jam - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Pearl Jam
Roky činnosti:
1990 - súčasnosť
Žánre:
Rock, Alternative rock, Grunge 
Krajina:
USA
Web:
http://www.pearljam.com// 
Zoznam členov:

Mike McCready, gitara
Jerr Ament, basa
Eddie Vedder, gitara, spev
Stone Gossard, gitara
Matt Cameron, bicie 

Biografia:

Americká rocková skupina Pearl Jam vznikla v roku 1990. Kapela bola založená členmi skupiny Mother Love Bone, ktorých spevák Andrew Wood zomrel v roku 1990 na predávkovanie heroínom. Spolu s gitaristom Mikeom McCreadym a bývalým bubeníkom Red Hot Chili Peppers, Jackom Ironsom, vytvorili zopár demo nahrávok a už ostávalo len nájsť speváka. Tým sa stal surfer zo San Diega Eddie Vedder.

Debutový album vyšiel v roku 1991 pod názvom Ten a zaznamenal okamžitý úspech. Predalo sa z neho vyše 15 miliónov nosičov po celom svete. Singlami z album sa stali skladby Alive, Even Flow, Jeremy a Oceans. Na albume prevažujú pocity depresie a samoty.

V roku 1993 nasledoval ďalší úspešný album s názvom Vs. Nepriaznivé stránky prílišnej slávy sa odzrkadlili na textoch albumu Vitalogy, ktorý vyšiel v roku 1994. Singlami sa stali skladby Not For You, Corduroy, Better Man a Immortality.

Experimenty, ktorá skúsila kapela na svojom nasledujúcom albume No Code spôsobili, že album sa nestal takým úspešným ako prvé tri albumy kapely. Rovnaký osud mal aj nasledujúci album Yield, a to aj napriek tomu, že kapela upustila od experimentov.

Nasledovalo niekoľko albumov, ktoré boli pre fanúšikov sklamaním.
Až album s názvom Pearl Jam z roku 2006 vrátil kapelu späť medzi popredné skupiny. K tomuto albumu odohrala kapela turné po Amerike, Austrálii a Európe.

Zatiaľ posledný album vydali Peral Jam pod názvom Backspacer. Nachádzajú sa na ňom skladby ako Just Breathe, The Fixer či Better Man. Skupina sa vrátila k producentovi Brendanovi O'Brienovi, ktorý produkoval aj album Yield (1998).

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu