Peha - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Peha
Roky činnosti:
90's,00's
Žánre:
Pop, Rock 
Krajina:
Slovensko
Mesto:
Prešov
Zoznam členov:

Romana Hlobeňová, spev
Martin Migaš, bicie
Kajo Sivák, gitara
Ďuro Ondko, klávesy
Marek Belanský, basa 

Biografia:

Prešovská skupina Peha pôsobí na slovenskej scéne od roku 1997. Zakladajúcimi a stálymi členmi boli Katarína Knechtová, Martin Migaš, Karol Sivák, Marek Belanský a Ďuro Ondko.
Dvorným textárom kapely sa stal Vlado Krausz.

Hneď v začiatkoch si Martin Migaš splnil svoj veľký sen. Urobil si vlastné nahrávacie štúdio Perina. V ňom kapela nahrávala všetky svoje albumy.

V roku 1999 sa do éteru rádií dostal pilotný singel Diaľkové ovládanie. Skladba sa stala najhranejšou v slovenských rádiách. K nej bol nakrútený aj prvý videoklip kapely. Nasledoval singel To sa ti len zdá.

Debut uzrel svetlo sveta v roku 1999 pod názvom Niečo sa chystá. V roku 2000 sa kapela Peha spolu s kapelou Nocadeň vydala na turné po východnom Slovensku, kde obe kapely prezentovali svoje debutové albumy.

O rok neskôr vyšiel album Krajinou. Pilotným a zároveň veľmi úspešným singlom bola skladba Hlava vinná, telo nevinné, ku ktorému kapela natočili videoklip.
Úspechy na seba nenechali dlho čakať a prejavili sa v podobe ocenení. Katka získala Aurela za najlepší ženský spevácky výkon.

V roku 2003 vyšiel album Experiment. Názov albumu potvrdil hneď pilotný singel Naoko spím, ktorej zvuk je výrazne odlišný elektronickou hudbou ako predošlé skladby. Autorom textov na tomto albume už nie je výhradne Vlado Krausz. Text k singlu Hypnotická totiž pre Pehu napísal Rasťo Kopina.

Táto textárska výpomoc pokračuje aj na štvrtom albume Deň medzi nedeľou a pondelkom, na ktorý Kopina prispel textom ku skladbe Za tebou, za ktorú získal spolu s Katkou Knechtovou cenu Aurel za najlepšiu skladbu roka. Okrem kapela získala ceny za najlepší album, najlepšiu kapelu a Katka i cenu za najlepší spevácky výkon.

V tomto roku kapela opäť vyráža s kapelou Nocadeň na turné po slovenských vypredaných halách. Pri tejto príležitosti si Rasťo s Katkou zaspievali duet v skladbe Nestrieľajte do labutí. V tomto období sa druhým singlom stala titulná pieseň Deň medzi nedeľou a pondelkom, ktorý neskôr vystriedal tretí singel Spomaľ. Skladby Za tebou a Spomaľ sa stali megahitmi kapely. Za album získala kapela platinovú platňu.

Turné pokračovalo i v Českej republike s kapelou Kryštof. Na jeseň roku 2006 vydala Peha kompiláciu svojich hitov pod názvom Best Of Peha.

Toto CD však bolo žiaľ posledným počinom tejto úspešnej prešovskej kapely, nakoľko v lete 2008 sa objavili špekulácie o rozpade kapely, ktoré potvrdilo vydavateľstvo i samotná speváčka, ktorá priznala, že pracuje na svojej sólovej doske.

V roku 2010 získal album "Deň medzi nedeľou a pondelkom" ocenenie "Zlaté album" pretože sa stal dvakrát platinovým.

Nové zloženie kapely nahralo v roku 2012 pesničku "Minca".

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu