Peter Lipa - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Peter Lipa
Roky činnosti:
70's,80's,90's,00's
Žánre:
Pop, Jazz 
Krajina:
Slovensko
Web:
http://www.peterlipa.sk// 

Biografia:

Peter Lipa je predstaviteľ slovenského jazzu. Je známy ako spevák, skladateľ i dramaturg festivalu Bratislavské jazzové dni. Okrem jazzu ja orientuje i na soul, blues, funky i rock.

Prvá kapela, v ktorej Lipa pôsobil mala názov Struny. Počas svojej aktívnej muzikantskej činnosti prešiel Peter Lipa mnohými kapelami. Svoju vlastnú založil v roku 1997 a niesla názov Peter Lipa band, ktorá však na scéne pôsobila iba jeden rok.

V roku 1999 založil Lipa novú kapelu pod názvom Lipa – Tatár Buntaj Gašpar Žáček Band.
Práve s touto kapelu sa Peter Lipa venoval vydávaniu sólo albumov.
Prvý z roku 1984 niesol názov Neúprosné ráno. Album sa nesie vo viacerých štýloch, ktoré jedným názvom možno nazvať pop jazzy.

Prelomové úspechy zaznamenal albumom Naspäť na strom, z ktorého pochádza obľúbený hit Balada o štyroch koňoch.
V roku 1998 sa presadil anglickou skladbou Get On Board, ktorá pochádza z albumu Čierny Peter.

Jednoznačný hit obsahuje aj album V najlepších rokoch, z ktorého hitom sa stala práve skladba s rovnomenným názvom. Album uzrel svetlo sveta v roku 2001.

Zaujímavým počinom bol album z roku 2005 Lipa spieva Lasicu, ku ktorému všetky texty napísal práve Milan Lasica. Album sa stal hitovým, keďže sa z neho presadili skladby Mám túžbu či Raňajky s blízkou osobou.

V tom istom roku vydal ďalší počin, DVD a CD s názvom Live In Acropolis DVD+CD. Album obsahuje záznam z pražského koncertu Petra Lipu a jeho kapely.

Neskôr vyšla kompilácia Peter Lipa GOLD, ktorá obsahovala Petrove najväčšie hity. Nechýbali Balada o štyroch koňoch, Páni v najlepších rokoch či Maturantky.

Zatiaľ posledným počinom je CD obsahujúce 50 minútový výber z vyše dvojhodinového koncertu v rakúskom Bad Ischli s názvom LIVE in Bad Ischl s 8 skladbami.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu