Pražský výběr - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Pražský výběr
Roky činnosti:
00's
Žánre:
Rock, Punk rock, Alternative rock 
Krajina:
Česká republika
Zoznam členov:

Michael Kocáb
Michal Pavlíček
Vilém Čok
Klaudius Kryšpín 

Biografia:

Pražský výběr bola česká hudobná formácia, ktorá sa začala formovať v polovici 70. rokov v Prahe ako odnož jazz rockového Pražského Big Bandu. Snaha združenia vyvrcholila v roku 1978, kedy po vydaní albumu Žízeň došlo k jeho zániku. V roku 1980 gitarista Michal Pavlíček navrhol bývalému členovi Pražského výběru Michaelovi Kocábovi spoluprácu na projekte, ktorý by niesol názov „Pražský výběr“. Ku skupine sa vtedy pripojil Kocábov dlhoročný spoluhráč Ondřej Soukup (basová gitara) a spevák Jiří Tomek.

Kapela sa rýchlo stala známa hlavne na pražskej a neskôr českej hudobnej scéne. V rokoch 1981 – 1983 vystupovala v zložení: Michal Pavlíček (gitara, spev), Michael Kocáb (spev, klávesové nástroje), Jiří Hrubeš (bicie nástroje) a Vilém Čok (basová gitara, spev). V roku 1982 nakrútil režisér Juraj Hertz s Pražským výberom film Straka v hrsti, ktorý sa hneď stal tzv. trezorovým.

Na vystúpeniach členovia kapely spestrovali textové a hudobné kreácie používaním neobvyklých kostýmov, niekedy až halloweenovských masiek, parochní.

V roku 2005 bola skupina uvedená do českej Beatovej siene slávy. V roku 2006 zo skupiny odišli Michal Pavlíček a Vilém Čok, skupina ale pôsobila pod vedením Michaela Kocába a Klaudiusa Kryšpína naďalej, vzhľadom na rešpekt voči najslávnejšej zostave však pod názvom Pražský výběr II.

Až v roku 2012 kapela ohlásila comebackové turné v najslávnejšej zostave po Českej republike a pridala i jeden koncert na Slovensku.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu