Prince - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Prince
Roky činnosti:
70's,80's,90's,00's
Žánre:
Pop, Rock, R&B 
Krajina:
USA
Web:
http://www.3121.com/ 

Biografia:

Prince je americký spevák, textár, producent a multiinštrumentalista.
Už v dvanástich rokoch vedel hrať na 20 hudobých nástrojoch. O dva roky neskôr sa stal členom skupiny Grand Central. Od roku 1976 už pracoval na svojej sólovej kariére.

V roku 1978 vydal svoj debut For You, na ktorý si všetko napísal a nahral sám, čo sa stalo známym aj pre jeho ostatné albumy.

Zlomový okamih prišiel v roku 1979 spolu s albumom Prince. Album totiž obsahuje prvý veľký hit I wanna be your lover.

Od roku 1981 má Prince na koncertných pódiách i v štúdiu doprovodnú skupinu, ktorá sa za dlhé roky Princovho pôsobenia na scéne niekoľkokrát zmenila.
Okrem albumov spolupracoval Prince i s mnohými interpretmi, ktorým komponoval hudbu. Mal tiež skúsenosti s filmovou produkciou.

Po neúspechu filmu Under the Cherry Moon sa stiahol do úzadia. Netrvalo však dlho a už o rok neskôr začal pracovať na novom albume. Ten však uzrel svetlo sveta až v roku 1994. Bol vydaný len v počte 100 kópií, no vďaka kopírovaniu sa rozšíril a stal sa úspešným.

Rovnako úspešný album vydal v roku 1991 pod názvom Diamonds and Pearls, ktorý sa stal na dlhú dobu posledným komerčne úspešným albumom.
Dlhotrvajúce neúspechy prelomil až album Musicology z roku 2004, ktorý sa stala opäť komerčne úspešným. Za album získal cenu Grammy v kategórií Najlepšie mužské živé vystúpenie.

V roku 2006 sa mu podarilo vydať ešte úspešnejší album 3121, ktorý obsahuje hit Black sweat. Albumom sa Princ dostal opäť na vrchol slávy.
Zatiaľ posledný album Planet Earht vydal Prince v roku 2007.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu