R.E.M. - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
R.E.M.
Roky činnosti:
80's,90's,00's
Žánre:
Pop, Rock 
Krajina:
USA
Web:
http://www.remhq.com// 
Zoznam členov:

Michale Stipe, spev
Mike Mills - basa
Peter Buck - gitara 

Biografia:

Americká skupina R.E.M. pôsobila na rockovej hudobnej scéne od roku 1980, kedy ju založili Bill Berry, Peter Buck, Mike Mills a Michael Stipe. Názov kapely je odvodený od fázy spánku (Rapid Eye Movement). R.E.M. ukončili svoju činnosť v septembri 2011.

Tri roky od založenia vydala kapela svoj debutový album Murmur. Album sa umiestnil na 36. mieste amerického albumového rebríčka. I napriek priaznivým ohlasom sa z albumu predalo iba 200 tisíc nosičov.

Komerčne najväčší úspech dosiahol tretí album Fables of the Reconstruction z roku 1985. Album sa niesol v pochmúrnej nálade, ktorá bola zrkadlom atmosféry počas nahrávania. Pochmúrnosť bola tomuto albumu vyčítaná.

Pozitívnejší album, za ktorý získala kapela svoju prvý zlatú platňu uzrel svetlo sveta v roku 1986. Niesol názov Lifes Rich Pageant. Predalo sa z neho viac ako 500 tisíc kópií.

Prelomovým okamihom v kariére kapely bolo vydanie albumu Document z roku 1987. Singel The One I Love bol prvým singlom kapely, ktorý sa umiestnil v prvej desiatke amerického singlového rebríčka. Za predaj albumu získali platinovú platňu.

Ešte väčšieho úspechu sa dočkal nasledujúci album Out of Time, z ktorého sa po celom svete predalo vyše 12 miliónov kusov, čomu jednoznačne pomohol hit Losing my Religion. Skladba získala cenu Grammy za najlepšiu popovú nahrávku a najlepší videoklip.

V roku 1997 sa kapela po odchode bubeníka Berryho pohybovala na tenkom ľade, keďže bez bicích sa pokračovať nedá a nahrávanie albumu s novým bubeníkom sa nieslo v dusnej atmosfére. Kapela sa dala dokopy a nahrala album Up, ktorého predaj sa nedal porovnávať s tým, na čo boli R.E.M. zvyknutí. Celosvetovo sa totiž z albumu predali len 2 milióny kusov.

Podobný osud čakal aj album Reveal. Ten mal však jednu prednosť, obsahoval hit Imitation of Life, ktorý sa v britskom rebríčku umiestnil na šiestom mieste. Predajnosti to však nepomohlo.

Posledný album vyšiel kapele v roku 2008 pod názvom Accelerate. K albumu vyrazila v letných mesiacoch na turné po Európe.

R.E.M. vydali počas svojej kariéry 15 albumov, posledný s názvom Collapse Into Now vyšiel v roku 2011.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu