Radiohead - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Radiohead
Roky činnosti:
1985 - súčasnosť
Žánre:
Rock, Alternative rock, Electronica 
Krajina:
Veľká Británia
Web:
http://www.radiohead.com// 
Zoznam členov:

Thom Yorke - spev, gitara, piano
Jonny Greenwood - gitara, klávesy
Ed O'Brien - gitara, vokály
Colin Greenwood - basgitara
Phil Selway - bicie 

Biografia:

Radiohead je anglická rocková kapela založená v roku 1985 ešte pod názvom On a friday. Singlom Creep kapela debutovala v roku 1992, ktorý sa o rok neskôr objavil na ich prvom albume Pablo Honey. Singel sa však na začiatku stretol s neúspechom.

Populárnou sa kapela v Británii stala až po vydaní druhého albumu The Bends z roku 1995. Ako single boli vypustené skladby High and Dry, Fake Plastic Trees, Just, My Iron Lung a Street Spirit (Fade Out).

Celosvetového úspechu sa kapela dočkala zakrátko po vydaní tretieho albumu Ok Computer z roku 1997. V Británii sa stal album trojnásobne platinovým, a v USA dvojnásobne platinovým. V rádiách sa ako single presadili skladby No Surprises, Karma Police a Paranoid Android.

V nasledujúcej tvorbe kapely sa začali čoraz viac objavovať prvky elektronickej hudby, jazzu a krautrocku, čo je druh experimentálnej hudby. Vplyv týchto štýlov sa prejavil najmä na albumoch Kid A, Amnestiac a Hail to the Thief.

V roku 2007 vydala skupina album In Rainbows. Najprv bol dostupný len cez sťahovanie z internetu a kupujúci mohol zaplatiť ľubovolnou čiastkou. Až potom bol vydaný na CD nosiči. Je to vôbec prvý album kapely, ktorý vydali týmto štýlom. Po vydaní In rainbows vydali aj In rainbows II. Tento dvoj-album zožal úspech nielen u fanúšikov, ale aj u kritikov. Svedčia o tom nominácie na viaceré ocenenia včetne Mercury price a Grammy awards. Premenili dve zo štyroch nominácii a to Najlepší alternatívny album a Najlepšie špeciálne limitované balenie.

Aj keď skupina sa po vydaní dvoj-albumu vyjadrila, že sa nechystá vydať nový album, poslednou štúdiovou nahrávkou sa stal v roku 2011 album King of limbs. V poradí ôsmy bol nominovaný na päť cien Grammy awards.

Kapela okrem vydaných štúdiových albumov je známa aj vydávaním ne-albumových singlov. Zverejnených v podobe digitálneho stihnutia bolo šesť piesní.

Členovia skupiny skladajú hudbu aj pre filmy, angažujú sa v iných projektoch a taktiež vydali aj samostatné albumy.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu