Výrazné gitarové riffy a svieže rockové melódie tak, ako ich poznáme z doby, keď britskej scéne kraľovali Oasis, na novom albume Noela Gallaghera nechýbajú. Napriek tomu je tretí album jeho "vysoko letiacich vtákov" z kompozičného hľadiska najrozmanitejšou nahrávkou, akú kedy nahral. Ako sám priznal, kredit za zvukovú a žánrovú farebnosť album patrí skladateľovi a dídžejovi Davidovi Holmesovi.

Severoírsky hudobník je známy najmä ako autor a producent filmovej hudby v snímkach známeho režiséra Stevena Soderbergha (vrátane trilógie Ocean's Eleven - Twelve - Thirteen). Jeho nadčasový Essential Mix z roku 1997 bol poslucháčmi BBC zvolený za najlepší mix prestížnej série v danom roku, hoci vyšiel ako prvý hneď v januári. Obsahoval najmä staré soulové, psychedelic funkové a hip-hopové nahrávky. Nie je preto prekvapením, že "retro feeling" je silným prvkom jeho tvorby, nepochybne má doma plnú skriňu zašlých platní.

Počuť to aj v prvom singli z tretej štúdiovky kapely Noel Gallagher's High Flying Birds, skladbe Holy Mountain, ktorá je síce energická, ale možno až príliš retro. Vznikla pretlačením Holmesovho nápadu postaviť celú pieseň na melodickom patente skladby The Chewin' Gum Kid od kapely Ice Cream aktívnej v 60. a 70. rokoch. Po pridaní vokálov, dychov a organu (na ktorom hrá Paul Weller) vznikol zvuk, aký od Noela čakal málokto.

Aj to je dôvod, prečo bola prvá ochutnávka prijatá v Británii relatívne rozpačito. Všadeprítomní rozdávači pesimizmu dokonca začali tvrdiť, že refrén, v ktorom sa spieva jednoduché "She fell, she fell, right under my spell!" je inšpirovaný skladbou Rickyho Martina, She Bangs. To by okrajovo nahrávalo tvrdeniu, že David Holmes má tých platní doma možno až príliš. Vyskytnú sa však medzi nimi aj znamenité kúsky: The Vaccines, Bowie či Kanye West. Album Who Build The Moon? tak vo výsledku pôsobí ako originálny kompromis rozmanitého, rokmi vybrúseného hudobného vkusu dvoch jedinečných umelcov.


Noel Gallagher v jednom z rozhovorov priznal, že Holmes, s ktorým sa dal do reči počas turné k svojmu predchádzajúcemu albumu Chasing Yesterday (2015) ho prinútil uvažovať nad hudbou inak, ako bol zvyknutý, a práve to značne pozmenilo charakter jeho tvorby. Do svojho štúdia v Belfaste ho producent zavolal s poznámkou, nech si zo sebou prinesie len gitaru a najlepšie takú, ktorej vlastnosti nepozná a nikdy na nej nič nenahrával. Každý gitarista uzná, že sa nejedná o najkomfortnejšie podmienky.

Živý proces experimentovania a jamovania obohatený psychedelickými vplyvmi vyprodukoval napríklad na spev skúpu úvodnú skladbu Fort Knox. Otravný zvuk typický pre alarm striedajú sláčikové plochy, dynamický hip-hopový beat, klávesové pozadia a vokály. Prevažne inštrumentálna skladba je výborným predkrmom predkrmom, no až ďalej na albume Gallagher jednoznačne dokazuje, že svoje hlasové možnosti neustále posúva. Ak jeho spev porovnáme s časmi, keď za mikrofónom zaskakoval brata Liama, ide o nespochybniteľný posun.


Scissor sister

Doposiaľ neodprezentované vokálne polohy počuť napríklad v piesni It's a Beautiful World postavenej na výraznom ale statickom gitarovom riffe. Pár viet o konci sveta v nej prednesie aj speváčka Charlotte Marionneau z experimentálno-popovej kapely Le Volume Courbe. Exoticky pôsobiaca hovorená francúzština perfektne ladí s melódiou, okrem nej však rodená Francúzka s účesom Majky z Gurunu obohatila Gallagherov sound ešte o jeden jedinečný prvok. Namiesto typickej sprievodnej tamburíny či šejkra sa v live vystúpení v televíznej show moderátora Joolsa Hollanda rozhodla pre nekonvenčnú hru na nožnice. Áno, čítate správne.

Francúzska vynaliezavosť sa stala okamžite virálnou a ani Noelov brat Liam Gallagher si na jej adresu neodpustil uštipačnú poznámku. On si vraj v rámci svojich vystúpení za mikrofón pozve niekoho, kto bude strúhať ceruzky alebo šúpať zemiaky. Nech je ako chce, Noel v rozhovore pre Radio X potvrdil, že speváčka a hráčka na nožnice sa zúčastní aj nadchádzajúceho svetového turné k albumu.

Prečítajte si tiež: Liam Gallagher sa doťahuje na Noela. Nahral prekvapivo výborný album


Experimenty vs. tradícia

Ani najnovší Noelov album sa nezaobišiel bez beatlesáckych vsuviek. Prečo by aj, svoju lásku k Lennonovej tvorbe netají ani jeden z bratov Gallagherovcov. Skladba Be Careful What You Wish For sa rámcovým motívom, tvoreným riffom akustickej gitary a perkusnými nástrojmi, nápadne podobá na slávnu Come Together. Skladbu a jej posolstvo venoval hrdý otec svojim trom deťom, len zatiaľ nevieme, čo také nebezpečné si deti jedného z najúspešnejších britských hudobníkov súčasnosti môžu želať.

Vo všeobecnosti sa zdá, že Noel, pre ktorého je prioritným nástrojom gitara, tentokrát vďaka Holmesovi strávil viac času nad samotným zvukom ako nad textami. Dokazuje to vynikajúca skladba Keep On Reaching s jej dychovými partmi a ženskými vokálmi, gitarová Black and White Sun či klávesová, relatívne vážna The Man Who Built The Moon.


Okrem netypicky zaranžovaných skladieb, psychedélie a retro zvuku album prináša aj hudbu, ktorej je Gallagher starší prehláseným priekopníkom. K vytvoreniu chytľavej skladby mu úplne stačia akustické nástroje, aké sú už v dnešnej elektrifikovanej dobe pomaly považované za prežitok. Na slabú chvíľku ponúka finále nahrávky romantickú Dead In The Water a energickú so silným posolstvom, God Help Us All. Začiatok a záver albumu preto pôsobí celkom kontrastne. Noel dáva novým zvukom na známosť, že experimentovať sa nebojí a nebojí sa nových vplyvov, svojich zaužívaných akustických praktík sa však vzdať nemieni.

Liam s Noelom po rozpade Oasis svoje odpradávna trvajúce osobné spory prenášajú čoraz viac do umeleckej roviny. Stávajú sa z nich hudobní rivali, akými boli v minulosti dve významné kapely britpopovej scény, Blur a Oasis. A oba ich nové albumy, vydané strategicky výhodnou náhodou len s niekoľkotýždňovým odstupom, potvrdzujú, že je to pre poslucháčov dobrá správa. Ten prvý, "pokročilejší" sa hudobne ambiciózne posúva a je pripravený prinášať fanúšikom stále zaujímavejšie prekvapenia, kým druhý, po väčšinu doterajšej kariéry viac uznávaný ako spevák než ako skladateľ, sa minimálne svojím prvým sólovým albumom drží zlatej zaužívanej a overenej klasiky. Sme veľmi zvedaví, akú hudbu dokáže ešte táto rivalita vyprodukovať.


Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built The Moon?
(2017, Sour Mash)

1. Fort Knox
2. Holy Mountain
3. Keep On Reaching
4. It’s A Beautiful World
5. She Taught Me How To Fly
6. Be Careful What You Wish For
7. Black & White Sunshine
8. Interlude (Wednesday Part 1)
9. If Love Is The Law
10. The Man Who Built The Moon
11. End Credits (Wednesday Part 2)
12. Dead In The Water (Live at RTÉ 2FM Studios, Dublin)


Celý album môžete počúvať na Deezeri:



Autor: Matej Kráľ
Foto: Facebook.com/noelgallaghermusic

Súvisiaci interpreti: Noel Gallagher's High Flying Birds