Počas tohtoročnej jari uzrelo svetlo sveta niekoľko jazzových nahrávok, ktoré tomuto žánru robia veľkú česť. Našťastie sa to netýka len zahraničných, ale i slovenských, resp. medzinárodných ansámblov, ukrývajúcich vo svojich radoch tunajších muzikantov.

Head in the Clouds je debutovým albumom zoskupenia Peter Dobai Quintet. Nahrávka bola vydaná v máji vo vydavateľstve Hlava XXII. Zdobí ju abstraktný a fantáziu podnecujúci obal pierka, vyrastajúceho z krásne ustálenej hladiny jazera, vôkol ktorej sú stromy. Čiernobiela fotografia umocňuje tajomnosť albumu a veľmi dobre dotvára kolorit samotnej hudby, v ktorej prevažujú zádumčivé témy.

Disciplinovaná súhra

Hlavný protagonista Peter Dobai, hrajúci na saxofón, okolo seba sústredil hráčov prevažne zo zahraničia. Peter pôsobil v Írsku, odkiaľ si "priviezol" dvoch pre zvuk svojej kapely dôležitých hudobníkov – rodák z Venezuely Leopoldo Osio (klavír) a Charlie Moon (gitara, spev). Osio je zodpovedný za celkovo príjemné melodickejšie vyjadrovanie, typické pre nosné motívy, ktoré vo forme opakujúcich sa ostinát podfarbujú hranie ostatných kolegov. Aj v sólach je klavirista veľmi umiernený a snaží sa ukázať skôr ako znamenitý aranžér než okázalý exhibicionista (Head in the Clouds). 

Charlie Moon je rovnako disciplinovaným hráčom. Obaja to dokazujú v desaťminútovom titule Francis, ktorý bol aj napriek dlhej minutáži vybratý ako singel. Moonovo gitarové sólo sa iba zľahka a jemne kĺže, aby nezničilo a dotvorilo krehkú atmosféru. Skladba je venovaná francúzskemu skladateľovi Francisovi Poulencovi, patriacemu k parížskej šestke vzdorujúcej trendom 20. rokov 20. storočia. Pohladením na duši je však i hra na trúbku, ktorú si vzal na starosť Miroslav Hloucal z Čiech. Vďaka nemu sa môže poslucháč preniesť do krajiny galského kohúta veľmi rýchlo a bez väčšej námahy.

Mysteriózne impulzy

Podobný pocit nadobudne človek pri skladbe Nevermind. Trúbka znie sýto a výrazne, jej zvuk nemá ďaleko od kriminálnych filmov staršieho obdobia. Po krátkom breaku štafetu prevezme Petrov saxofón, dotvárajúci atmosféru tmavého kina. V strede albumu tróni druhý singel a zároveň pomyselný vrchol tvorby kvinteta, Under the Hill. Kapele sa podarilo prepojiť mysteriózny úvod, virtuózne sóla a melodické vyústenie v závere. Výborným spôsobom je tu zachytené basgitarové sólo Juraja Grigláka, ktorý sa okrem elektrického nástroja zhostil i kontrabasu. Hosťom v tejto skladbe je Nikolaj Nikitin, hrajúci na basklarinet.

Ako prezradil Peter Dobai, k napísaniu Under the Hill ho voľne inšpirovali dve ľudové piesne, ktoré sa naučil v detstve hrať na zobcovej flaute. Okrem nich je tu však prítomný aj vplyv Johna Coltranea. Do melancholického konceptu až tak úplne nezapadajú dva jazzové štandardy, v ktorých znie Charlieho spev. I Fall in Love Too Easily pochádza z repertoára Cheta Bakera a Trying Times kedysi naspievala Roberta Flack. Obidva kusy mierne odľahčujú zádumčivé melódie ostatných piatich songov. Charlie pôsobí veľmi autenticky, jeho hlas má špecifickú farbu, výrazom pripomína spevákov aktívnych pred 60 rokmi.     

Zaujímavo na nahrávke fungujú bicie nástroje. V niektorých tituloch sú jazzovo krkolomné (Nevermind), niekde pôsobia ako ruchy v pozadí (Under the Hill) alebo majú až príliš jednoduchý charakter (Waiting for Dawn). Kmeňovým bubeníkom kvinteta je Rakúšan Klemens Marktl, ako hosť tu pôsobí Shane O'Donovan z Írska. Nielen kvôli spevu či variabilite bicích nástrojov je tento album tak trochu odlišný od klasického inštrumentálneho jazzu. Je v ňom niečo záhadné a tajomné, čo núti človeka meditovať, premýšľať, resp. ponoriť sa do hĺbky jednotlivých kompozícií. 

Head in the Clouds môže na niekoho pôsobiť konzervatívnym dojmom, pravdou však je, že debut Peter Dobai Quintet je moderne vypilovaným kusom jazzového umenia. Ukrýva veľa pôsobivých momentov a podnetne skomponovaných pasáží. Hýri nielen prepracovanými sólami, ale pri jeho počúvaní sa navyše dobre relaxuje. Muzikanti si dali na forme i obsahu záležať a výsledkom je kvalitná nahrávka, ku ktorej sa dá často vracať. Zakaždým sa pritom objaví niečo zaujímavé a do istej miery i originálne. Nahrávka vďaka podpore fanúšikov v kampani na Donio vyjde v limitovanom množstve aj na CD a vinyle.

Peter Dobai Quintet – Head in the Clouds
(2024, Hlava XXII)    

  1. Head in the Clouds
  2. Francis
  3. Nevermind
  4. Under the Hill
  5. I Fall in Love Too Easily
  6. Waiting for Dawn
  7. Trying Times
     

Autor: Marek Danko

Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.