Ako hodnotiť prvý album bez Ďuďa? Ako spracovať skutočnosť, že jeho hlas už nebude nosným pilierom jubilejnej desiatej nahrávky, a zároveň nehodiť túto ťarchu v podobe nezaslúženej krivdy na desať nových piesní, ktoré napriek strate speváka, skladateľa a producenta vznikali s láskou k fanúšikom aj k samotnému Petrovi Dudákovi?

Zvláštne smutnú východiskovú pozíciu pomohlo rozveseliť nastavenie samotnej skupiny. Hexáci vstúpili do novej etapy pozitívne a pozerajú sa dopredu. Ak by niekto očakával, že nové piesne budú poznačené smútkom, bolesťou zo straty a spomínaním, mýlil by sa. Ono sa to tam niekde nenápadne vznáša nad celým albumom, ale nie priamočiaro. Až na jednu výnimku, ale o tom neskôr. Pesničky sú pozitívne svojou melódiou, textami aj pestrofarebným vizuálnym spracovaním obalu, ktorý ich atmosféru vystihuje.

Na starý dobrý HEX narazíte prakticky okamžite. Úvodný Motorový čln je presne tým kúskom, ktorý fanúšika bratislavskej formácie ubezpečí, že sa o ňu viac nemusí báť. Pevnú pôdu pod nohami pätice hudobníkov dokazuje chytľavá popová melódia opretá o jednoduché gitarové akordy a rytmické bicie, opakujúci sa rezký refrén a typicky jednoduchý text o partnerských radostiach a starostiach.

Potvrdením toho, že Hexáci zostali verní svojej ľahkosti a veselosti, je aj aktuálny singel Pomaranče z Kuby, ktorým skupina navnaďuje fanúšikov na letnú festivalovú sezónu. Popevok "šalalalala la la la la", ktorý znie ako vsuvka pre detského poslucháča, bude na festivaloch zdrojom zábavy, rovnako ako Fefeho text, ktorý úsmevným spôsobom spomína na obdobie Tuzexu, na časopis Bravo a plagáty z neho nalepené na stenách detských izieb, čudné účesy či dnes už takmer zabudnuté telefónne búdky.

Hravou povahou poteší aj Iná ako ostatné. Korením piesne s úsmevným textom je trio Serenaders' Sisters, ktorého ženský element vo vokáloch príjemne dopĺňa jemne jazzovú a tanečnú atmosféru pesničky, pripomínajúcej niektoré kúsky z dielne Le Payaco. Aj vy ste si hneď spomenuli na ich skvelý hit Sadni si mi na kolená?

Nové elementy, nová energia

Celkovo HEX prekvapil množstvom hostí, ktorí sa na nových skladbách podieľali. Novým elementom albumu tak nie sú iba Peter "Šarkan" Novák a gitarista Laco Tvrdý, ktorí sa stali stabilnými členmi skupiny. Mladá speváčka Tamara Kramar sa objavila už v prvom singli Mesto stratilo dych v roku 2020. V ďalšom s názvom Možno si pamätáš zase počuť sprievodné vokály speváčky Laury Weng, ktorej hlas znie aj v Pomarančoch z Kuby a v titulnej Kde je tu láska?. V poslednej menovanej budete počuť aj krátku rapovú pasáž v podaní Veca, ktorý dáva hexáckej pesničke doposiaľ nepoznaný rozmer.

Prekvapivo nenápadným hosťom albumu je Ivan Tásler v skladbe Chlapec, ktorého vokál sa objavuje na pozadí refrénu, a tak trocha si ho musíte sami pohľadať. Nenápadný však nie je podtitul – pre Ďuďa. Na okamih vás znova zasiahne tá nepríjemná pravda, že na Ďuďa už "iba" spomíname. "S chlapcom odišiel výťah, v mori nechal nás tak. Bolesť je naša loď, kompasom túžba a strach."

Hľadať ale nemusíte Emmu Drobnú v duete Navždy mladí, pri ktorom si možno zaspomínate na Katku Barancovú v singli Chvíľu áno, chvíľu nie. Podobne bezstarostne a sviežo znie aj pieseň s víťazkou štvrtej série Česko Slovenskej Superstar. Emma v tomto prípade prevzala kormidlo a je dominantou skladby. Významným hosťom je tiež Jakub Tvrdík (Billy Barman, Felix), ktorého klávesy znejú z každej pesničky, s výnimkou singla Mesto stratilo dych, kde sa o ne postaral Tomáš Lobb.

Ďuďo chýba, ale tvár Hexu sa nemení

Dlhoročný líder kapely v nových pesničkách chýba, nemôžeme sa tváriť, že to tak nie je. Jeho autorský rukopis aj charakteristický pokojný hlas je niečo, čo nechcete len tak odložiť bokom. Šarkan je novým elementom, ktorý sa ho však (našťastie) nesnaží kopírovať, a zároveň ho svojím prejavom ani nikam nevytláča. Na jednej strane je svojský, na strane druhej v niečom tak podobný Ďuďovi. Aj vďaka tomu to kapela ustála v akomsi prijateľnom kompromise, ktorý ani dlhoročných fanúšikov nevyrušuje.

Napriek strate skladateľa a speváka sa hudobná tvár Hexu nemení. Vďaka ľahko rozpoznateľnej poetike Martina "Fefe" Žúžiho, ktorá aj na desiatom albume skupiny zostáva verná jeho obľúbeným témam, dostanú fanúšikovia pesničky, ktoré im budú znieť povedome. A hoci sa v niektorých prípadoch zdá, že aj ostrieľaný textár naráža na svoje limity, všetko má svoje vysvetlenie.

Dokonca aj čudesný verš "Letí, letí ako šťuka, kto sa skrýva dnuká". Netradičnou inšpiráciou bola stará fotografia z pretekov rýchlostných člnov na Dunaji. "Je to básnička, ktorá bola napísaná na FB v skupine 'Bratislava na starých fotografiách'. Autor neznámy, ani som ho nevedel nijako vypátrať, tak som si dovolil použiť výsek z riekanky (trochu som ju pozmenil) a to 'dnuka' sa mi páčilo, je to presne ten moment, ktorý poslucháča vyruší, a vtedy spozornie. Niečo podobné je v Maťo a Linda – 'skús nájsť vo mne aj kamaráDa'," vysvetlil nám Fefe.

Čo robí Team na albume Hexu?

Po ťažšie stráviteľnej letiacej šťuke prišli v rámci textov aj ďalšie nečakané momenty, ktoré vyznievajú ako odkazy na texty iných slovenských skladieb. Najvýraznejšia je alternácia textu Reklama na ticho od Teamu v aktuálnom singli a potenciálnom letnom hite Pomaranče z Kuby.  Čo sa tu udialo? Nedostatok originality alebo presný opak? Kto iný by to mohol vysvetliť lepšie než autor textu.  

"Bol to zámer. Pre mňa bolo dôležité parafrázovať ikonickú vetu z piesne Reklama na ticho, ale v kontexte môjho textu. Samozrejme, že som pieseň mal rád, a táto veta bola mojím osobným zúčtovaním s touto epizódou života. Zatiaľ čo Team v texte spomína ticho ako úzky profil, čím reflektuje celý svoj text, ja som chcel naznačiť ťažobu tej doby, absurdnosť a odovzdanosť obyvateľstva. Ako všetci poslušne stáli v rade pred Tuzexom a dúfali, že sa im ujdú rifle alebo kalkulačka," objasnil Fefe a k použitiu známeho textu v novom kontexte dodáva, že aj touto cestou chcel albumu vtlačiť "nenásilne bilancujúcu pečať".

Fefe sa tiež vyjadril k štýlovej podobnosti skladby Iná ako ostatné so swingovo ladenými pesničkami "Pajácov". "Le Payaco sú moji priatelia a Juraj Vitéz, autor piesne Sadni si mi na kolená, jeden z najlepších. Dokonca sme mali spolu chvíľu projekt. Myslím, že máme spoločný vkus a vnímanie hudby, vychádzali sme z rovnakých hudobných koreňov, asi tam tkvie podobnosť. Som rád, že máme podobný vkus."

Aj jeho samotného však prekvapilo, keď sme poukázali na podobnosť textu s ďalším slovenským hudobníkom. Konkrétne ide o slová piesne Iná ako ostatné "Ráno nahá chce čítať nahlas Freuda, v sladkom nevedomí nechám sa vlnami hojdať", ktoré znejú ako referencia na Petra Nagya spievajúceho "A s nami sa hojdá v sexy rytme Freuda" v piesni Krásny zadok.  "Je to úplná náhoda, neuvedomil som si použitie rovnakého rýmu, ale myslím si, že môj kontext použitia Freudovho mena je významovo diametrálne odlišný od textu Petra Nagya," zareagoval Fefe.

Ani použitie frázy "príbeh príbehov" v pesničke Možno si pamätáš podľa neho nebolo myslené ako odkaz na IMT Smile a ich rovnomenné EP z roku 2016, v tomto prípade ide tiež o náhodu. "Príbeh príbehov mi rezonoval kdesi v pozadí, jednoducho som to tam počul."

Ale späť k tomu, v čom zostáva tvorba Hexu nemenná aj po zmene zostavy. Stabilný zostal klasický formát popových pesničiek v strednom tempe s kúskom humoru a ľahkosti – to všetko prispieva k fanúšikovsky komfortnému pocitu, že tie veci už vlastne poznáte. Autorsky sa o hudbu na albume Kde je tu láska? už tradične postaral Fefe, ktorý roky tvoril nerozlučný tandem s Ďuďom, no po prvýkrát kreatívne prispel aj Yxo, ktorý z pohľadu basgitaristu Žúžimu vnukol nové nápady. Spoluautorstvom v songu Dni, keď bolo dobre prispel aj druhý gitarista Laco Tvrdý, ktorý do kapely napriek nižšiemu veku výborne zapadol.

Album Kde je tu láska? je tak v prvom rade potvrdením, že HEX vždy vedel písať nenáročné chytľavé pesničky, ktoré si len tak príjemne plynú. Bez nečakaných experimentálnych odbočiek, vo vychodených koľajách a s istotou, že toto od nich ich poslucháči presne chcú. Na potenciálnu otázku, či sa v tom už trocha nezacyklili, odpovedajú piesne v druhej časti albumu. Mesto stratilo dych, spomínaný Chlapec, Dni, keď bolo dobre, Balená vetrom (ktorej text napísal Waldemar Švábenský) a aj duet s Emmou Drobnou ponúkajú priestor na reflexívnejšie myšlienky a v rámci atmosféry sú príjemným exkurzom.

Už predchodca Tebe láskyplne priznal šediny a vrásky, ktoré kapela ani na novom albume neskrýva. Iba sú v jeho prvej polovici schované za nadhľad a dobrú náladu, ktorá skupine dáva možnosť "opäť pocítiť radosť z budúcnosti".  Skutočne vážne témy idú bokom, až na jednu, ktorá sa nedá obísť. Ďuďo. Práve toľkokrát zmieňovaná veselosť sa javí ako nástroj na vyrovnávanie sa s jeho stratou. Spolu s myšlienkou na to, že by nechcel, aby tvorba kapely posmutnela a prial by si, aby HEX naďalej zabával ľudí, a tým oslavoval aj jeho samotného. Ďuďa, na ktorého sa nezabúda.

HEX – Kde je tu láska?
(2023, September)

  1. Motorový čln
  2. Kde je tu láska ?
  3. Možno si pamätáš
  4. Iná ako ostatné
  5. Pomaranče z Kuby
  6. Navždy mladí
  7. Chlapec (pre Ďuďa)
  8. Balená vetrom
  9. Dni keď bolo dobre
  10. Mesto stratilo dych


Autorka: Miroslava Rabčanová

Súvisiaci interpreti: Hex