Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Daft Punk - roboti, ktorí oživili hudbu

Daft Punk - Random Access Memories

Daft Punk - Random Access Memories 23.05.2013 - 17:05 | Marek Majzon

Francúzske duo Daft Punk, pre ktoré sú robotické helmy príznačnou súčasťou, po ôsmich rokoch prináša ďalší štúdiový album. Spomienkami na budúcnosť, poctou minulosti a užívaním si prítomnosti vytvorili ambicióznu nahrávku. Tá spočíva vo vrátení hudby k živému organizmu, ktorým vždy bola. Nahrávka tak v dnešnom hudobnom svete nespôsobuje len rozruch, ale doslova veľký tresk.


Nie je to tak dávno, čo dídžeji Guy-Manuel de Homem-Christo a Thomas Bangalter prispeli svojou tvorbou k zvýrazneniu futuristického pokračovania kultového sci-fi filmu Tron. Tentoraz však prinášajú vlastnú predstavu o tom, ako by to mohlo vyzerať v optimistickej budúcnosti, ak nebude hudba a celkový postoj ľudí pokračovať vo vytýčenom smere odchýlenom od jej pôvodnej podstaty.

Vráťte hudbe život

Prvotným impulzom mohol byť súčasný stav elektronickej tanečnej hudby, kde je často jediným živým prvkom osoba za mixážnym pultom. Dostatočným dôkazom je, že Daft Punk, doteraz úspešne schovávajúci svoju fyzickú identitu pod výzorom robotov, začínajú spolu s Nileom Rodgersom odhaľovať svoje názory v živo znejúcom úvode Give Life Back To Music. Grandiózne rockové intro ústiace do gitarovej inštrumentálky znejúcej ako z diskotéky Johna Travoltu pripomína, aké to bolo, keď existovala tanečná hudba bez bezduchého kopírovania s cieľom predávať a zarábať. Najsmutnejšie je, že poslucháča napomína neživý humanoid.


Na zabudnutú krásu elektronickej hudby upozorňuje aj pocta 73-ročnému talianskému producentovi a skladateľovi Giorgiovi Giovannimu Moroderovi. Deväťminútový track Giorgio by Moroder spojený s prológom o začiatkoch samotného umelca hovorí o tom, ako chcel Giorgio získať zvuk budúcnosti. Ten podľa neho predstavoval syntetizátor, ktorý najmä v 80. rokoch skutočne prebral hlavnú úlohu vo vývoji hudby. Daft Punk s Moroderom nenásilne sprevádzajú jazzom, klasikou, ale aj rockom a hip-hopom, čím zmršťujú nielen budúcnosť s prítomnosťou a minulosťou, ale dostávajú takmer všetku hudbu sveta do jednej kompaktnej a stráviteľnej skladby.

Vtedy, teraz a potom

Daft Punk sa na svojej novej nahrávke šikovne hrajú s chápaním časopriestoru svojich fanúšikov. Na "živote" futuristických androidov ukazujú čoraz väčšiu oddelenosť od života v súčasnosti a zvýrazňujú krásy minulosti. Tento paradox časových dimenzií je najlepšie podchytený v "spomienke" s názvom Touch. Paul Williams sa pôvodne prebúdza ako prístroj spomínajúci na to, aké to bolo cítiť a dotýkať sa. Moment, keď precitnú človek aj hudba, prichádza, keď Paul spieva: "Bozk, zrazu nažive, šťastie prichádza." Posolstvo pre ľudí napokon vyplýva z vyvrcholenia, kde sa človek túžiaci po dotyku a citoch zastaví, keď mu je ponúkaná láska a opäť sa mení na techniku.
           
Ostatné spolupráce predstavujú akýsi stret medzi generáciou ľudí a umelej inteligencie. Uponáhľanosť doby, v ktorej sa človek mení z bytosti na sled činností, vyčíta tanečný disco groove Pharrella Williamsa. Sám priznáva: "Viem, že nemáš čas, ale zober moje tričko a utri zo seba pot". Ďalej sa strieda trikrát tá istá strofa s refrénom o jednej vete, čo je škoda, pretože nakoniec sa z povzbudzujúcej hymny diskofilov stáva otravné umelo predlžované týranie robotov. Tí by možno už po štvrtej minúte radi odišli k svojím nabíjačkám. Práve dlhé chvíle bez ďalších prekvapujúcich elementov sú jediné chyby ašpiranta na album roka.


Random Access Memories
je naozaj súhrnom spomienok. Celkový koncept albumu vyznieva ako varovanie z budúcnosti pre fanúšikov, poslucháčov a konzumentov súčasnej tanečnej hudby. Nabáda na návrat k tomu, čím hudba bola voľakedy a prekonávaním rekordov predajnosti ukazuje, že to naozaj funguje. Ironické je, že práve neživí roboti majú v daftpunkovskej vízii budúcnosti na oživení hudby najväčšiu zásluhu.

Daft Punk - Random Access Memories
(Daft Life / Columbia Records, 2013)

1. Give Life Back to Music (feat. Nile Rodgers and Paul Jackson, Jr.)
2. The Game of Love
3. Giorgio by Moroder (feat. Giorgio Moroder)
4. Within (feat. Chilly Gonzales)
5. Instant Crush (feat. Julian Casablancas)
6. Lose Yourself to Dance (feat. Pharrell Williams & Nile Rodgers)
7. Touch (feat. Paul Williams)
8. Get Lucky (feat. Pharrell Williams & Nile Rodgers)
9. Beyond (lyrics: Paul Williams)
10. Motherhood
11. Fragments of Time (feat. Todd Edwards)
12. Doin’ It Right (feat. Panda Bear)
13. Contact (feat. DJ Falcon)


Autor: Marek Majzon


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti