Presuny a odklady sú už dlhší čas na dennom poriadku. Tento osud postihol i šesťskladbové EP od Korben Dallas a Anety Langerovej. Pôvodne malo vyjsť už na jar, napokon sa tak stalo až počas prázdnin. Aj naša recenzia vychádza s oneskorením. Mala byť pozvánkou na presunuté spoločné turné, napokon však z neho ani na jeseň nič nebude.

Minuloročný album Bazén patril medzi veľmi odvážne nahrávky a ukázal Korben Dallas v novom svetle. Keďže kapela je známa svojou plodnosťou a bočnými projektmi (napr. Tugriki), zrejme málokoho prekvapilo, že na ďalší nosič sa čakalo iba niečo vyše roka. Jeho výsledný zvuk poznamenala pandémia v tom, že podľa slov gitaristu Ľuboslava Petrušku si mohli muzikanti EP ešte pred vydaním vypočuť viackrát, než je zvyčajne možné. A ak ide o intermezzo, ktoré má preklenúť priepasť tohto neradostného obdobia, potom svoj účel spĺňa veľmi dobre.

Alternatívny jemnocit

Očakávať plnohodnotnú "náhradu" toho, čo Korben Dallas a Aneta Langerová produkujú sólovo, by však bolo nelogické. Oficiálne materiály opisujú EP Konečně ako zmes alternatívy (Korben Dallas) a Anetinho soulu a popu. Vlastne ide o pokračovanie toho, s čím prišli pred piatimi rokmi obaja interpreti na albume Kam ideme. Ich premiérový duet Sen predstavoval vydarenú kooperáciu, obľúbenú fanúšikmi v oboch táboroch. 

Pripodobniť k spomínanej skladbe by sa dala novinka Hlína, v ktorej hosťuje Dorota Barová, no išlo by len o paralelu spočívajúcu v použití sláčikov. Aj zdanlivo jednoduchšie vyzerajúca pieseň totiž ukrýva atypické aranžmány a originálne výrazové prostriedky. Pre poslucháčov stredného prúdu môžu znieť kostrbato, no obaja interpreti si počas svojho pôsobenia na scéne "vychovali" publikum, ktoré sa rado nechá prekvapiť experimentmi. Otvorene to deklaruje hneď úvodná skladba a zároveň prvý singel Rozhodnutia, ktorej elektronicky znejúci beat napriek decentnosti a ležérnemu tempu (77 bpm) pôsobí veľmi silovo a sugestívne. O to zaujímavejším kontrastom je ambientná pasáž s Langerovej spevom a skvelým textom v strede pesničky.


Na druhej strane sa patrí poznamenať, že Korben Dallas oproti predchádzajúcej platni obrúsili experimentálne hrany, umocnené spoluprácou s producentom Eddiem Stevensom, a prispôsobili svoj prejav Anetinmu jemnocitu. Ich počínanie teraz viac pripomína Stredovek, ale rozhodne nejde o krok späť, skôr o osviežujúce vybočenie. Zvuk šesťskladbového EP je oproti Bazénu akustickejší, dá sa povedať "teplejší". Nástroje a hlasy sú zosnímané autentickejšie, ako keby muzikanti nahrávali v štúdiu viac naživo a menej na efekt, aj keď to je samozrejme iba dohad.  

Žonglovanie so slovami a nástrojmi

Prioritou stále zostávajú nadpriemerné inštrumentálne výkony. Veľkým zážitkom je basová gitara Lukáša Filu. Obvykle nenápadný nástroj sa v jeho rukách mení na rovnocenného partnera k ostatným spoluhráčom. Jeho zvuk je výborne separovaný od zvyšku, akoby žil vlastným životom, a pritom logicky zapadá do hudobného celku. Reprezentatívnou vzorkou je skladba Konečně, prinášajúca i vzdialené jazzové ozveny, ktoré by mohli byť pre Korben Dallas dobrým inšpiračným zdrojom aj v budúcnosti.


Bicie Oza Guttlera sú jasnou istotou, ani im však nie je cudzie vykročenie do náročných teritórií - súhra bubienkov, kopáka a činelov v Čekám je ukážkovo znamenitá. Gitary Ľuba PetruškuJuraja Benetina majú zase široký priestor v skladbe Chladná, ktorá od vybrnkávania graduje do pôsobivého crescenda. Juraj je okrem iného výlučným skladateľom a jeho hlboký bas zostáva nezameniteľný, zatiaľ čo Aneta spieva s gráciou a krehkosťou sebe vlastnou. Je jedno, či sa striedajú alebo spievajú spolu, ich prejav je skrátka zárukou profesionality, speváckeho vyzrievania a dôveryhodnej emocionálnej výpovede.

Autorom piatich textov je Lukáš, jeden napísal Juraj (Čekám). Kapele stále ležia na srdci vzťahy, pocity a ich metaforické vyjadrenia. Zaujímavé sú prechody z českých do slovenských strof (a naopak), kedy sa napätie zvyšuje. Kontrastne pôsobí i prvý a záverečný kus nahrávky - kým Rozhodnutia žonglujú so slovíčkami priam majstrovsky, Smej sa patrí medzi už povinné záverečné oddychovky. Jednoduchšia pesničkárska forma však nestráca na príťažlivosti a nič na tom nemenia ani zdanlivo banálne rýmy. Len škoda, že sa plnohodnotnou súčasťou typicky korbenovských úletov nestala aj Aneta, výsledok mohol byť ešte o niečo zaujímavejší.


Kto čakal od Korben Dallas a Anety Langerovej porciu kvalitných piesní, môže byť spokojný. Obe telesá dali do spoločného projektu nemálo úsilia a umu. Jazykové a hudobné bariéry boli odstránené prirodzene a ľahko. EP Konečně je vyjadrením vyzrievania a keďže si obe strany majú čo ponúknuť, i učenia sa nových vecí. Žánrom sa medze nekladú a rôzne prieniky môžu vyznieť veľmi podnetne. Určite ide o záležitosť, z ktorej môžu hudobníci čerpať inšpiráciu pri tvorbe svojich nasledujúcich dlhohrajúcich platní. 

Korben Dallas a Aneta Langerová - Konečně 
(InnoSense, 2020)

1. Rozhodnutia
2. Čekám
3. Hlína
4. Konečně
5. Chladná 
6. Smej sa

Vypočujte si celú nahrávku na Deezeri:Autor: Marek Danko
Foto: Tomáš Benedikovič

Súvisiaci interpreti: Aneta Langerová, Korben Dallas