Vraví sa, že obal predáva. Pri hudobnom nosiči by to nemalo platiť absolútne, no minimálne by nemal byť iba okrajovou súčasťou. Je správne, ak je vizuál interpretom vnímaný ako dôležitý fragment danej kolekcie pesničiek. V prípade albumu Dve strany síce má zmysluplnú pointu, ale spracovanie stanovenej témy je nešťastné.


Nejde tu o nepochopenie danej myšlienky, ale o prvý (aj x-tý) dojem, na ktorom sme sa v redakcii jednohlasne zhodli. Ilustrácie Viliama Čmaradu, zachytávajúce dve rôzne podoby Barbory Piešovej, použité zo záberov z videoklipov Snáď a Na čo sa dívaš, by samé o sebe boli peknou prácou ilustrátora. Spojené do jedného portrétu sú ale proporčne v rušivom nesúlade, a tak sa z obalu albumu Dve strany stáva až komicky nepodarený pokus o zobrazenie univerzálnosti Barbory Piešovej.

"Odlišnosť potrebuje odvahu, presvedčenie, vieru a vášeň," stojí v booklete. Použiť tento vizuál ako prednú stranu obalu skutočne vyžadovalo odvahu spolu s presvedčením v to, že sa jeho zámer stretne s pochopením. Nestalo sa. Ktorákoľvek iná ilustrácia, ktoré pre tento album vznikli, by bola lepšou voľbou.


Pošliapaná túžba znieť z rádia

Odlišnosť, ktorú však mala Barbora Piešová na mysli, nájdeme v samotných pesničkách, ktoré, rovnako ako debutová nahrávka, vznikali v spolupráci so Zoltánom Tóthom, Jimim Cimbalom a Ľubomírom Mazákom. Spoločné majú obe platne ešte niečo. Debut z roku 2020 vyšiel, prihliadnúc na to, že išlo o čerstvú držiteľku titulu SuperStar, pomerne nenápadne. Rovnaký scenár sa opakoval aj koncom minulého roka pri albumovej dvojke, ktorá však obsahovo nenápadnou nie je.

Autorská prvotina Som flegmatik, ale optimista predstavila Barboru ako speváčku a autorku jednoduchých popových pesničiek, prevažne v pomalom až strednom tempe, cielených na rádiá v snahe vyťažiť z pozlátka SuperStar čo to dá. Dve strany, naopak, prinášajú desať skladieb s novým zvukom. Piešová pritvrdila, zrýchlila a zbavila sa ťaživej túžby dostať sa silou mocou do priazne hudobných dramaturgov.

Najlepšia speváčka šiestej série Česko Slovenskej SuperStar na vlastnej koži pocítila, že celá tá eufória po vymiznutí z obrazoviek veľmi rýchlo spľasne a ani masívny mediálny záujem nezaručí záujem o následnú autorskú tvorbu. Sama priznáva, že dostať pesničky do rotácie rádií je veľmi ťažké a písať ich s týmto zámerom už ani nechce. Skladby na novom albume sú preto robené tak, aby sa predovšetkým páčili tvorivému tímu a treba povedať, že až teraz znejú tak, ako sa od víťazky SuperStar očakávalo už pri jej debute.


V súťaži jej totiž tvorcovia prideľovali piesne rockovejšieho charakteru, a práve tento žáner, v kombinácii s prvkami tanečnej hudby, tvoria základnú kostru aktuálneho albumu. Rockovou razanciou prekvapí hneď úvodná skladba albumu s názvom Sľúb mi, ktorej autorkou je samotná Barbora. Zároveň ide o jediný duet albumu, v refréne sa k nej pripojil Adrián Ševc, ktorý sa zároveň podieľal aj na texte.

Dravosťou zaujme aj skladba V budovách, pod ktorú sa ako autor hudby podpísal Jimi Cimbala. Gitarové sólo preto nie je žiadnym prekvapením, o to sa postaral až text z pera Piešovej, ktorá zachytila myšlienku bezduchého náhlenia sa za úspechom či majetkom. Istú dávku agresivity zase cítiť zo skladby Na čo sa dívaš, ktorú Barbora ponúkla ako singel bezprostredne pred vydaním albumu. Predchádzal mu romantický singel Snáď, ktorý je v ostrom kontraste s tvrdšími kúskami.

Spolupráca s No Name

Splneným snom by sa dala nazvať spolupráca Barbory Piešovej s členmi skupiny No Name. Mladá speváčka je dlhoročná fanúšička košickej formácie a spolupracovať s nimi na vlastných pesničkách je pre ňu veľká vec. Text k piesni Stačí iba veriť napísal Ivan Timko, ktorý sa šikovne popasoval s písaním skladby pre ženu. Do 80. rokov skladbu nasmeroval jej autor Zoli Šallai, ktorý sa ako spoluautor podieľal aj na ďalšej tanečnej skladbe Už len pár chvíľ.

V lesku 80. až 90. rokov sa kúpe aj pieseň Nemá, ktorá je protest songom mladého dievčaťa. "Nikdy nebudem tá nemá, ktorá vždy len všetko musí," spieva v ňom odhodlane. Na tanečný parket volá aj skladba Aj bez našej lásky, v ktorej došlo k odvážnemu spojeniu tanečných beatov s rockovým pozadím, v rámci ktorého opäť vyniká sólo Jimiho Cimbalu.


Rodáčka z Poruby novými skladbami rozhodne prekvapila. Spolu so svojím tímom namiešala svieži a energický album, ktorý je výpoveďou mladej ženy plnej odhodlania žiť si život podľa svojich predstáv, o ktorých sa nebráni otvorene spievať. Barbora Piešová v skladbách púšťa poslucháčov do spleti svojich myšlienok a ukazuje im, že vie byť rovnako nežná ako nahnevaná, či jednoducho sebavedomo úprimná. Táto kombinácia môže najvýraznejšie osloviť práve jej vrstovníkov, ktorým budú témy albumovej dvojky najbližšie.

Barbora Piešová – Dve strany
(Warner Music, 2022)

1. Sľub mi
2. V budovách
3. Snáď
4. Málo
5. Aj bez našej lásky
6. Stačí iba veriť
7. Nemá
8. Na čo sa dívaš
9. Už len pár chvíľ
10. Take my hand

Autorka: Miroslava Rabčanová