Takmer pred dvomi rokmi sa slovenskému projektu Fallgrapp podarilo vynoriť z hlbiny neznáma a zabodovať v súťaži Fatt Kools so skladbou Ľadový útes. Začiatkom roka 2013 nasledovalo zaujímavé prekvapenie v podobe skladby I.N.A a teraz prichádza zakladateľ projektu a jeho hlavný autor Juraj "Jureš" Líška s plnohodnotným debutom.

Odvážne spojenie elektroniky, popu a folklóru s miestami abstraktnou lyrikou, ktorými sa Fallgrapp prezentuje, si nebude svojho poslucháča hľadať ľahko. Ide o symbiózu pre náročných, ktorá si však stále zachováva príjemnú melodickosť, a to často vďaka sláčikom a spevavým linkám. Milovníci hudby s nádychom svetovej produkcie by však album Rieka mali počuť – ukáže im inú tvár slovenskej tvorby.


Titulná skladba Rieka naznačuje istú ponurosť a temnosť, ktorá sa viac či menej vinie celým albumom. Hodná ocenenia je (nielen) v tomto prípade rytmika šmrncnutá trip-hopom, ktorú v kombinácii so slovenskými textami až tak často nepočuť. Tie si na albume vzal pod svoje krídla Jureš a jedna z dvoch speváčok projektu Nora Ibsenová. Z každej z piesní cítiť inú náladu a každá si plynie svojím tempom, pričom neprekáža ani dĺžka niektorých skladieb, ktoré presahujú aj päť - šesť minút. Spája ich však odvaha, originalita a snaha zaujať, pretože zámerom Fallgrapp nie je byť nasilu úspešnými lacnými spôsobmi.

Asi najprístupnejšie skladby, ktoré si viem ľahko predstaviť ako potenciálne ďalšie rádiové single, sú Vlasy a tanečný song Kormorány, ktoré môžu pripomenúť posledný album už neexistujúcej kapely Noisecut. V druhej menovanej sa predstavila poľská speváčka Agáta Siemaszko, ktorá spieva aj v spomínaných piesňach Ľadový útesI.N.A. Jej hlas je oproti Nore menej zastretý a vyzretý, ale skladbám kapely Fallgrapp dodáva väčšiu hravosť a ľahkosť. Vcelku príjemný a osviežujúci je aj jej poľský prízvuk.

Ako znie vrchol

Jureš a spol. svoje skladateľské zručnosti a presvedčivé hudobné cítenie priviedli k úplnému vrcholu v atmosférických songoch Zrkadlia nás a Z tvojich pier. Obe v sebe skrývajú akési tajomno a naliehavosť. Neboja sa ukázať rôznorodé zvukové zákutia a spojiť aj nespojiteľné, navyše v nich dokonale vyznieva náš materinský jazyk. Na albume Rieka sa však nachádzajú aj inštrumentálne skladby (Nádych, Origami, Arca natura), ktoré obstoja samy o sebe aj bez spevu a majú na debute kapely Fallgrapp svoje miesto. Tým len dokazujú, že nádejný slovenský projekt si na svojej prvotine vytvoril jednotný hudobný štýl a rozpoznateľný rukopis.

Aj napriek všetkým týmto pozitívam u nás podobnú hudbu počuť len z jedného rádia, a tak treba dúfať, že melancholický, no silne znejúci album Rieka si svoju cestu k fanúšikom nájde. Isté totiž je, že táto nahrávka poteší každého, kto je otvorený novým hudobným počinom so zaujímavým smerovaním. Tým Fallgrapp zaručene je – otvára totiž bránu k žánrovým prienikom, aké tu ešte neboli.

Celý album si môžete vypočuť, prípadne podporiť kúpou na bandcampe.


Fallgrapp - Rieka
(Gergaz, 2014) 

1. Nádych
2. Vlasy
3. Rieka
4. Origami
5. Z tvojich pier
6. Ľadový útes 
7. I.N.A
8. Zrkadlia nás
9. Arca natura
10. Rub a líc
11. Kormorány
12. Rieka (Radio edit)

Autorka: Michaela Žureková