Red Hot Chili Peppers - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Red Hot Chili Peppers
Roky činnosti:
80's,90's,00's
Žánre:
Rock, Progressive rock, Funk rock 
Krajina:
USA
Web:
http://www.redhotchilipeppers.com// 
Zoznam členov:

Michael "Flea" Balzary - basa
Chad Smith - bicie
Josh Klinghoffer - gitara
Anthony Kiedis - spev 

Biografia:

Americkú kapelu Red Hot Chili Peppers možno zaradiť do štýlu funk – rock s prvkami rapu, zjednodušene sa však o nich hovorí, že hrajú crossover. Členovia kapely sa spolu stretávali v rôznych iných formáciách. Pod názvom Red Hot Chili Peppers začali definitívne vystupovať od roku 1983.

Pri nahrávaní prvého albumu The Red Hot Chili Peppers z roku 1984 i po ňom sa zostava kapely zmenila. Debutový album kapely nedosiahol komerčné úspechy, možno aj kvôli tomu, že frontman Anthony Kiedis začal mať problémy s drogami. Postupne sa rozhodol bojovať s nimi a neskôr o tomto procese napísal song "Fight like a brave".

Druhý album kapela nahrávala s producentom Georgeom Clintonom, vďaka ktorému znie nahrávka Freaky Styley ako jeden z najprepracovanejších albumov RHCP. Gitarista Hillel Slovak však v tom období prechádzal ťažkými drogovými problémami, v štúdiu počas nahrávania ho dokonca navštevoval jeho díler a vymáhal peniaze za drogy.

Prvý komerčný úspech zaznamenal tretí album The Uptift Mofo Party Plan. Ako prvému sa podarilo umiestniť v americkom albumovom rebríčku Billboard Top 200. K tomuto albumu spravila kapela šnúru koncertov po Európe, Hillel a Anthony však boli v drogách až po uši. Tri dni po ukončení turné sa Hillel predávkoval heroínom a našli ho mŕtveho uňho doma s cigaretou v ústach. Anthony sa zrútil a odišiel do Mexika na ďalšiu odvykačku.

Pred vydanínm albumu Mother's Milk prišiel na scénu vtedy 19-ročný John Frusciante, obdivovateľ skupiny a Hillela. Kapela sa rozhodla znovu začať hrať, Johna vzali medzi seba a na konkurze ich odzbrojil bubeník Chad Smith, ktorý sa následne tiež stal novým členom kapely.

Absolútny zlom v kariére kapely nastal vydaním albumu Blood Sugar Sex Magik z roku 1991. Album sa stal platinovým. Získali zaň cenu MTV za Najlepšiu hardrockovú skladbu a Grammy za Najlepší spievaný hardrockový výkon. RHCP sa stali hviezdami a to predovšetkým pre skladbu Under the bridge.

Istú zmenu možno počuť na albume Californication, ktorý je naspievaný jemnejšie, citlivejšie ako ktorýkoľvek predošlý album. Hitmi albumu sa stali Scar Tissue, Otherside a Around The World.

Ďalší podstatný album kapely vyšiel v roku 2006 pod názvom Stadium Arcadium, ktorý je oproti svojím predchodcom hudobne i textovo vyzretejší. Éteri rádií zaplnili single Dani California, Snow (Hey Oh) a Hump De Bump.

Po svetovom turné a pred nahrávaním ďalšieho albumu RHCP oznámili, že kapelu opúšťa John Frusciante, ktorý sa chcel venovať svojim projektom Rozišli sa v dobrom a tohto vynikajúceho gitaristu a umelca nahradil mladý hudobník Josh Klinghoffer. Dlhoročný priateľ kapely a druhý gitarista počas ich turné k albumu Stadium arcadium do RHCP zapadol a spoločne nahrali zatiaľ ich ostatný album "I'm with you", ktorý vyšiel v auguste 2011.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu