Minulý rok patril v prípade Fermaty a Fera Grigláka veľkým výročiam. Uplynulo 50 rokov od založenia skupiny aj prvých vystúpení a samotný Fero Griglák oslávil veľké životné jubileum – 70 rokov. Malou oslavou sa v priebehu roka 2023 stalo vydanie prvého výberového albumu skupiny s názvom Omnes colores. Na trochu väčšiu pripomienku oboch výročí však nastal čas až v nedávnych týždňoch, kedy Fermata absolvovala väčšinu turné 50+1 Anniversary tour so štartom v Banskej Bystrici a vyvrcholením v Bratislave.
Návrat na koncertné pódiá
Fermata sa v uplynulých troch dekádach nepravidelne pripomínala buď štúdiovými albumami alebo koncertmi. Súviselo to aj s neľahkou situáciou na hudobnej a kultúrnej scéne a tiež s istou stratou záujmu väčšinového publika. V časoch svojej najväčšej slávy však patrila medzi "najpracovitejšie" kapely a za prvé obdobie svojej existencie odohrala vyše tisícku koncertov. A hoci tie časy sú už minulosťou, akýkoľvek návrat Fera Grigláka a Fermaty vzbudzuje u skalných fanúšikov vždy veľké nadšenie. Pred tohtoročným turné odohrala kapela naposledy sériu koncertov ešte v roku 2019, kedy prezentovala vtedy čerstvo vydaný album Blumental blues (recenzia). Všetko vyzeralo nádejne, až kým nezasiahol covid, ktorý zmaril ďalšie plánované koncerty.
Fero Griglák však nezaháľal. Popri neustálej štúdiovej práci bol v roku 2022 neodmysliteľnou súčasťou obnovenej koncertnej oslavy albumu Zelená pošta (1972) Pavla Hammela a Mariána Vargu, tento rok zase koncertne patril oslave 60. výročia založenia skupiny Prúdy (reportáž). Už tam mohli fanúšikovia počuť dve skladby Fermaty, ktoré boli akousi upútavkou na blížiaci sa návrat kapely na pódiá.
V priebehu rokov sa vo Fermate predstavil celý rad prvotriednych hudobníkov. Jednotlivé obdobia skupiny sú tak neodmysliteľne spojené so zostavami, ktoré ich tvorili. Znalci aj skalní fanúšikovia určite neopomenú dravé jazz-rockové sedemdesiate roky, keď Fermatu poháňala jedna z dodnes neprekonaných rytmických sekcií tvorená basgitaristom Antonom Jarom a bubeníkom Cyrilom Zeleňákom. Mnohým v pamäti utkvela aj dlhoročná prítomnosť legendárneho basgitaristu Fedora Freša, ktorý kapelu sprevádzal v "najrušnejších" obdobiach na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov aj neskorších obdobiach.
Aktuálnu zostavu Fermaty, ktorú Fero Griglák označuje za jednu z najlepších v histórii kapely, už niekoľko rokov tvoria o generáciu mladší hráči. Neľahkej úlohy, krkolomných temp a náročnej práce so zvukom sa chopil talentovaný hráč na klávesové nástroje, hudobník a producent Maxo Mikloš. Ďalšou výraznou postavou je basgitarista Tamás Belicza, ktorý s bubeníkom Igorom "Teom" Skovayom tvoria jednu z najznamenitejších rytmických dvojíc. Vďaka tomuto mladšiemu hudobníckemu obsadeniu získala nielen samotná Fermata celkom nový náboj energie, sviežosť a silné nasadenie. Získal ho aj samotný Fero Griglák, ktorého hra a gitarové umenie stojí na jednom spoľahlivom a pevnom základe svojich spoluhráčov.
Charakter aktuálneho výročného turné priamo predurčil repertoár, ktorý Fermata na takmer dvojhodinových koncertoch počas turné prezentovala. Bol to pestrý prierez celou tvorbou Fermaty od roku 1976 zachytenej na dvanástich štúdiových albumoch. Necestovalo sa však iba v čase, pretože popri známych a neodmysliteľných kompozíciách Huascaran alebo Viňa del Mar zneli skladby z neskorších období Part I, Perpetum III či Full Power. Pomerne bohato bola prezentovaná aj najnovšia etapa Fermaty, a to skladbami Booze Night, Ladies of Avion alebo The Cooper Cook z posledného štúdiového albumu Blumental blues.
Kniha Fero Griglák & Fermata
Meno hudobného publicistu Mariana Jaslovského fanúšikom domácej hudobnej scény iste netreba predstavovať. Je totiž podpísaný pod zásadnými hudobnými monografiami najzásadnejších postáv a skupín našich zemepisných šírok. Po knihách o Dežovi Ursinym Pevniny a vrchy, Mariánovi Vargovi Collegium musicum a Nebo, peklo, raj (v spolupráci s Janou Vargovou) a Jarovi Filipovi Človek hromadného výskytu prišiel rad aj na Fera Grigláka a Fermatu. Kniha tak dopĺňa a mapuje jeden mimoriadne zásadný príbeh v histórii slovenského rocku.
Napriek niekdajšej veľkej popularite a obľúbenosti Fermaty sa jej v priebehu rokov začalo dostávať čoraz menej pozornosti, čo by sme si mohli aj veľmi ľahko vysvetliť nezáujmom verejnosti o tie najväčšie kultúrne poklady a všeobecne hudbu mimo stredného prúdu. Knižná monografia Mariana Jaslovského, ktorá vyšla v polovici októbra, však Ferovi Griglákovi a Fermate jednoznačne patrila a patrí.
V duchu predošlých Jaslovského publikácií podrobne mapuje hudobný príbeh nášho popredného inštrumentalistu a skladateľa svetového formátu a dodnes v mnohom neprekonaného diela skupiny. Muzikantský príbeh Fera Grigláka je dodnes ojedinelým a celkom jedinečným zjavom na našej hudobnej scéne. Svojím dejom je však ako vystrihnutý z celkom iného sveta, z toho za železnou oponou. Mal iba šestnásť rokov, keď vstúpil do vedúcej línie práve sa rodiacej rockovej scény a od rodičov ho museli prísť vypýtať, aby mohol ísť koncertovať s kapelou Prúdy.
Mnohí čitatelia si prídu na svoje najmä výživnými spomienkami zakladajúceho a dlhoročného člena Fermaty – hráča na klávesové nástroje, scénografa, filmára aj spisovateľa Tomáša Berku, ktorý sa na vzniku knihy aj priamo spolupodieľal. Nechýbajú však ani ďalšie zásadné postavy, ktoré sa v priebehu rokov vo Fermate predstavili a spoluvytvárali jej jedinečný hudobný príbeh – Peter Preložník, Martin Hanzel, Anton Jaro, Laco Lučenič či spomienky Fedora Freša z jeho autobiografie Sideman. Súčasne je to aj verný obraz doby, v ktorej albumy, ktoré dnes považujeme za legendárne, vznikali. Odhaľuje pozadie fungovania kapely, mimoriadne náročné skúšky a excelentnú hráčsku disciplínu, ktorou sa Fermata pýšila. Neoddeliteľnou súčasťou sú najmä vzácne archívne fotografie, z ktorých boli doteraz mnohé nepublikované.
Reedícia albumu Simile...
Návrat vinylových platní umožnil aj znovuoživenie mnohých dôležitých nahrávok hudobnej histórie. Globálny trend opätovného vydávania albumov neobišiel ani Slovensko a takpovediac klasické a zásadné albumy sa znovu dočkali svojho zaslúženého vydania. Po rokoch sa na platniach objavili aj raritné tituly, ktorých pôvodné vydania na sekundárnom trhu atakovali trojciferné sumy alebo na vinyle dokonca nikdy nevyšli.
Takým prípadom je aj album Simile... z roku 1991. V príbehu Fermaty tvorí zásadný míľnik, pretože práve tento album otvoril novú kapitolu existencie kapely, ktorá trvá takpovediac až do dnešných dní. Bol to comeback známej hudobnej značky po niekoľkých rokoch vynútenej prestávky, ktorú v roku 1985 spôsobila tragická smrť bubeníka Karola Oláha.
Album Simile... priniesol v tej dobe mimoriadne aktuálny, svieži a nový zvuk kapely, ktorý už stál výlučne na Ferovi Griglákovi a novej, o generáciu mladšej zostave vtedajšej Fermaty – s hráčom na klávesové nástroje Martinom Hanzelom, basgitaristom Máriusom Bartoňom a bubeníkom Jindřichom G. Plánkom. Album dýcha celou škálou hudobných nálad v ôsmich mimoriadne vyzretých a sebavedomých kompozíciách. Sú tu tvrdé rockové polohy v skladbách Dr. Gamow, Psie Boogie či Hrdzovlasá, ale aj jemné, vrúcne, až meditatívne skladby Pod tichou riekou či Stretnutie. Osobitnou kapitolou je dnes už kultová skladba Spomienka na Amsterdam, ktorá sa stala prvým a aj jediným hitom Fermaty.
Album Simile... v čase svojho vydania zarezonoval mimoriadnym spôsobom a stal sa albumom roka 1991, Spomienka na Amsterdam skladbou roka a Fero Griglák inštrumentalistom roka na cenách Zväzu autorov a interpretov, ktoré boli vtedajšími slovenskými cenami "Grammy". Opätovné vydanie v dohľadnej dobe čaká aj ďalšie albumy skupiny.
Príbeh pokračuje
Z celej série koncertov po slovenských mestách – Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach, Vrútkach, Nitre, Novom Meste nad Váhom a Trnave sa stala výnimočnou predovšetkým Bratislava. Takpovediac domáce publikum naplnilo do posledného miesta klub MMC, aby sa stalo svedkom slávnostného krstu a uvedenia do života novej knihy aj reedície albumu Simile... Krstným otcom sa stal Tomáš Berka a knihu s albumom slávnostne posypal gitarovými brnkátkami, ktoré Fero Griglák podľa vlastných slov doma a v štúdiu zozbieral za uplynulých štyridsať rokov svojho hrania. Stretnutie oboch hlavných protagonistov Fermaty na jednom pódiu je vcelku symbolické a vôbec nie náhodné.
Hoci sa Tomáš Berka aktívne hudbe už dlhé roky nevenuje, tvorivé cesty s Ferom Griglákom sa nerozišli úplne. Po spolupráci na albume Blumental blues (2019) dvojica spoločne nahráva hudbu na pripravovaný album Backstage, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta už na jar budúceho roku. Predlohou sa stalo niekoľko nahrávok, ktoré autorská dvojica v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch pripravovala ako scénickú hudbu pre najväčšie slovenské divadlá. Prepracované motívy doplnia aj celkom nové kompozície.
A tak, ako tomu bolo v prípade Blumental blues, aj Backstage bude doplnený o rovnomenný knižný titul z pera Tomáša Berku, ktorý sa po autobiografickej knihe plnej zaujímavostí o detstve a vyrastaní v Bratislave, divokých časoch mladosti aj zamyslení nad životom tentokrát zameral na spomienky a príbehy z hudobného a filmárskeho prostredia.
Viac fotografií z turné Fermata 50+1 Anniversary tour nájdete v galérii
Autor: Samuel Ivančák
Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.