V krásne zrekonštruovaných priestoroch v záhrade Domu Albrechtovcov sa v stredu večer konal koncert Kataríny Koščovej s Danielom Špinerom. Dvojhodinový program, ktorý kombinoval autorskú tvorbu so spoločenskými apelmi oboch tvorcov, ukázal, aké dôležité je poznať svojho umelca aj z ľudskej stránky.
Netypicky chladný letný večer a šumiace listy na impozantnom strome, "vyrastajúcom" cez citlivo a vkusne postavené pódium, vytvorili pre piesne Katky Koščovej intímnu a pokojnú atmosféru ladiacu k úvodu jej koncertu. Začal pomalou a atmosférickou Zahraj mi pieseň, dokopy ich počas koncertu odznelo štrnásť, kombinujúc nielen minuloročný album Krehkosť, ale aj predošlú tvorbu nerozlučnej dvojice.
Speváčkin hudobný prejav bol v pomalých piesňach v kontraste s jej komunikáciou k divákom – tá bola spontánna, plná energie a milo pojašená. Keďže s Danielom Špinerom spolu hrajú 18 rokov a majú za sebou cez 1500 koncertov, dokonale sa poznajú. Ich vzájomná chémia sa rozhodne nevyčerpala, práve naopak. Na pódiu sa navzájom doberajú, funkčné triky na divákov neustále osviežujú a prípadnú melanchóliu či sentiment plynúci z piesní riedia humorom a spontánnosťou.
Kultúra má byť pestrá, farebná a žiadna iná
Aj tak znelo jedno z vtipne vypointovaných posolstiev Katky Koščovej medzi piesňami. Pretože ani ona nespieva iba slovensky, v jej stredajšom repertoári zaznela šariština v piesne Na Toryše, nemčina v Dasein či čeština v skladbe Štědrý večer, ku ktorej napísal text Michal Horáček a interpretka ho spieva v duete s Vojtom Dykom. Jeho part si počas koncertu vzal na starosť Špiner, ktorý sa, aj keď bol mierne nachladený a na Panadole, do koncertu hlasovo zapojil viackrát. Nebývalo to tak stále, je to dokonca len otázka posledného obdobia, na čo poukázala aj Koščová.
V podstate nebolo piesne, pri ktorej by sa vzájomne nedoberali a nekárali, a to nielen slovne ale i hudobne. Napríklad po Koščovej poznámke, že jej roztekanosť je nediagnostikované ADHD, Špiner v priebehu večera počas jej občasných temperamentných príhovorov hral tieto písmená ako sled tónov. Už známym fórom je zase označenie Koščovej dlhoročného pracovného aj životného partnera Michala Pivovara trefnou slovnou hračkou manažel.
Z výšok do tretej cenovej, my to tak máme radi
Humor sa na koncerte striedal so silnými témami. Či už to bol tragický motív piesne Vojna je a smutný príbeh o vyťatých stromoch pri dome v piesni Jelše, vždy ich obaja dokázali rozptýliť milým dovetkom alebo úprimnou príhodou. Po piesni Vojna je to bol Špinerov vtip o dvoch opilcoch, pri jelšách fakt, že keď ich vodohospodári vytínali, speváčka bola doma a absolútne to nepočula a nevšimla si to.
Jej texty sú úprimné, neprvoplánové a zo života. Kopírujú a sprevádzajú nás jej osobným životom, vďaka následným komentárom nám ale dávajú možnosť povzniesť sa nad tému a spodobiť si pocity v nej obsiahnuté so svojím životom. V jej prejave je okrem citlivosti aj bojovnosť, šansónovitá barovosť a akési objatie.
Sama na záver koncertu prítomným popriala, nech trávia čas s ľuďmi, ktorých ľúbia a ktorí ľúbia ich, tak ako to robí ona, a nech robia to, čo im robí radosť. Vyjadrila tiež nádej, že aj veci, ktoré sa dejú v našej spoločnosti, sú len dočasné a stojí o to zabojovať za lepšiu budúcnosť a vyhrnúť si rukávy. Pokiaľ sa vám tieto slová zdajú všedné, ukončil by som ich len vetou od Daniela Špinera, ktorý vrúcne publiku poďakoval za to, že prišlo a zdieľalo s nimi svoj čas. "Neberte samozrejmosť za samozrejmosť."
Viac fotografií od majstra Hanouta
Setlist koncertu:
- Zahraj mi pieseň
- Love letter mol
- Na Toryše
- Vtedy
- Tanči
- Štědrý večer
- Jelše
- Vezmi ma domov
- Dasein
- Vojna je
- Čo zostane
- Milý môj
- Kontrapunkt
- Rieka
Autor: Michal Húska
Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Súvisiaci interpreti: Katarína Koščová