Pandémia koronavírusu zapríčinila odklad aj v prípade dlho plánovaného vystúpenia holandskej death metalovej legendy Pestilence. Aj keď v prípade kapely s názvom "mor" tento vesmírny zmysel pre čierny humor vyvoláva úsmev na tvári. Ale žarty bokom, skutočnej pandémii, dúfajme, už odzvonilo a my sme sa mohli tešiť na tú hudobnú, ktorú frontman a jediný pôvodný člen kapely Patrick Mameli usilovne šíri už od roku 1986.

Ani niekoľkonásobné preloženie koncertu neodradilo skalných fanúšikov kapely od účasti na koncerte. Randal klub bol úctyhodne zaplnený najmä death metalovými pamätníkmi a ja som bol po veľmi dlhej dobe jedným z najmladších v publiku. 

Najväčším lákadlom bol samozrejme avizovaný program hlavnej hviezdy večera. Ten mal pozostávať najmä zo skladieb z asi najslávnejšieho albumu kapely - Testimony of The Ancients z roku 1991, ktorý je dodnes považovaný za jeden z miľníkov celého žánru a inšpiroval stovky ďalších kapiel. A ak ma moja deravá pamäť neklame, môj prvý kontakt s kapelou Pestilence bol práve prostredníctvom videoklipu k skladbe Land Of Tears, ktorý som videl v legendárnej relácii Janaray Hard Show moderovanej organizátorom tohto koncertu Raymondom Kaňom.

To bolo v tých dávnych časoch, keď televízne stanice vysielali hudobné relácie, a tým nemyslím aktuálne programy na úrovni stužkovej, ale naozajstné hudobné relácie. Dokonca aj na MTV bolo vtedy viac muziky ako reklám a reality shows. Opäť trocha vesmírnej srandy a ja sa teším, ako sa kruh pekne uzavrel.

Pestilence v Randali, 2022 Zdroj: Martin Mayer / Metalirium.com
Black metalová smršť na úvod príjemne prekvapila

Ako posilu si Pestilence pozvali krajanov Misanthropia. Black metalovú úderku som ako support pred progresívnym death metalom nečakal, ale nakoniec sa ukázali ako výborná voľba. Black metal má veľmi veľa podôb a Misanthropii je blízka tá progresívnejšia s technicky náročnými postupmi, ktorá si zároveň zachováva nesmiernu brutalitu a tvrdosť so zabijáckym BPM.

Rýchlosť dominovala celému setu sympatických Holanďanov, všetko sa dialo v šialenom tempe s občasným zvoľnením na nadýchnutie sa. Dokonca aj medzi jednotlivými skladbami boli skôr skúpi na slovo a snažili sa využiť každú sekundu svojho asi 45-minútového setu radšej na prezentáciu hudobnej tvorby ako nekonečných príhovorov k publiku. Po skutočne natlakovanom vystúpení sa fanúšikom poďakovali a vo mne zanechali dobrý pocit z kvalitného výkonu a hlavne záujem preskúmať aj štúdiovú tvorbu kapely, ktorú som doteraz nepoznal.


Nezničiteľná morová nákaza nestarne

Po naozaj kratučkej prestavbe pódia už bolo všetko pripravené na hlavný chod. Intro, ktoré pozná snáď každý old school death metalový fanúšik, dávalo tušiť, čo bude nasledovať. Samozrejme, úvod patril skladbe The Secresies Of Horror. Tá otvára aj spomínaný album Testimony Of The Ancients, o ktorom to v tento večer celé bolo a slušne zaplnený Randal len uznanlivo kýval hlavou. Nebolo prekvapením, že nasledovala pieseň Twisted Truth, jeden z mojich najobľúbenejších trackov na albume. V tomto momente bolo jasné, že Testimony Of The Ancients zaznie v celej svojej dĺžke, ako je to v poslednej dobe na koncertoch oslavujúcich jeden konkrétny album dobrým zvykom.

Na albume sa nachádza 16 skladieb, pričom každá druhá je krátke atmosferické inštrumentálne intro a mal som radosť, že kapela nevynechala ani jedno. Album teda skutočne zaznel v celej svojej 43 minútovej dĺžke v špičkovom živom prevedení. Rozpisovať sa o hudobných výkonoch je pri Pestilence v podstate zbytočné. Počas celej svojej existencie, napriek častým personálnym zmenám, sa Patrick Mameli vedel obklopiť šikovnými muzikantami a inak tomu nebolo ani na tomto turné. Všetko šlapalo ako hodinky, tak ako tomu je aj na albume. Zvuk v klube bol takisto na vysokej úrovni, všetko bolo konkrétne a zrozumiteľné, čo len umocňovalo celkový zážitok.

Pestilence v Randali, 2022 Zdroj: Martin Mayer / Metalirium.com
Trochu som mal obavy, čo bude nasledovať, keď sa skončí prezentácia 45-minútového albumu, či sa vystúpenie skončí alebo bude pokračovať. Obavy sa rozplynuli s prvými tónmi skladby Horror Detox, ktorá už predstavuje novšiu tvorbu kapely, samozrejme so všetkými typickými prvkami holandskej morovej nákazy.

Došlo aj na zatiaľ posledný album Exitvm (2021), a to prostredníctvom trojice skladieb Morbvs Propagationem, Deificvs a Sempiternvs. No a úplný záver koncertu patril podobne kultovému albumu, ako je Testimony Of The Ancients, a síce jeho predchodcovi z roku 1989 s názvom Consuming Impulse, na ktorom si ešte hrdlo dral Martin Van Drunen (Asphyx). Ten bol zastúpený rovnako trojicou skladieb, konkrétne Dehydrated, The Process of Suffocation a Out of the Body. 

Patrick Mameli a jeho aktuálna zostava Pestilence sú vo vynikajúcej forme a slovenskí fanúšikovia im to dali najavo nadšenou spätnou väzbou. Ja som takisto odchádzal z koncertu spokojný a Testimony Of The Ancients mi odvtedy stále robí spoločnosť v aute. Dúfam, že najbližšie sa k nám vrátia s podobnou prezentáciou jeho nasledovníka Spheres (1993), ktorý bol ešte viac experimentálny, plný jazzových prvkov a gitarových syntetizátorov. 

Za fotografie ďakujeme Martinovi Mayerovi a za pozvanie Raymondovi a Double Head Production. 

Setlisty:

Misanthropia


1. Aan De Herwijnse Zijde
2. The Unburied
3. The Eagle And The Hare
4. Silent War
5. Sorrow Made Flesh
6. Pathological Desire To Kill
7. Nicodemus Narcissus
8. Omerta
9. Through The Eye Of The Needle

Pestilence

1. The Secrecies Of Horror
2. Bitterness (instrumental)
3. Twisted Truth
4. Darkening (instrumental)
5. Lost Souls 
6. Blood (instrumental)
7. Land Of Tears
8. Free Us From Temptation (instrumental)
9. Prophetic Revelations
10. Impure (instrumental)
11. Testimony
12. Soulless (instrumental)
13. Presence Of The Dead
14. Mindwarp (instrumental)
15. Stigmatized
16. In Sorrow (instrumental)
--
17. Horror Detox
18. Morbvs Propagationem
19. Deificvs
20. Sempiternvs
21. Dehydrated
22. The Process Of Suffocation
23. Out Of The Body

Autor: Tomáš Danišovič

Súvisiaci interpreti: Pestilence