Po piatich rokoch sa Jaromír Nohavica vrátil na hrad Červený Kameň, kde odohral dva a pol hodinový koncert. Český pesničkár predstavil novšie skladby, ale aj známe kúsky, ktoré dokázali rozospievať sedemtisíc ľudí. Jedno je isté, Nohavica je stále vo forme.

O koncert Jaromíra Nohavicu na Červenom Kameni bol veľký záujem, čo dokazujú vypredané vstupenky tri týždne pred podujatím. Napriek tomu, že organizátori avizovali beznádejne vypredaný koncert, v deň koncertu čakali pred bránami desiatky ľudí, ktorí sa túžili dostať do areálu. Na čiernom trhu sa vyšplhala cena vstupeniek až na 60 eur.

Tesne pred pol deviatou večer prichádza na pódium Jaromír Nohavica v letnej bielej košeli a so širokým úsmevom na tvári a odspieval úvodnú skladbu Ahoj slunko. „Ahoj Červený Kameni,“ pozdravil spevák svojich fanúšikov a zároveň im povedal, že ak čakajú hodinový koncert, musí ich sklamať, lebo tento koncert bude trvať oveľa dlhšie, čo napokon aj dodržal.

Koncert plný hitov s výborným publikom

V prípade koncertov Jaromíra Nohavicu sa stretávajú dva dôležité atribúty. Základom sú pesničky, ktoré ľudia poznajú a chcú si ich spolu s Nohavicom spievať, a potom je to trpezlivé, srdečné publikum poslucháčov. Navyše ani netreba hovoriť o vyžarovaní osobnosti Nohavicu, ktorý okamžite nadviazal spojenie s publikom a ono bolo vďačné za každé jeho slovo. Hneď po skladbe Jdou po mně jdou bolo jasné, že koncert bude plný tých najznámejších pesničiek ako Přítel, pri ktorej sa dostavili prvé zimomriavky a aj pocit, že pôjde o veľmi príjemné folkové vystúpenie.

Zazneli však aj skladby Sarajevo, Když mně brali za vojáka, či pesnička napísaná v 90. rokoch ako odkaz vtedajšiemu prezidentovi Václavovi Havlovi s názvom Pane Prezidente. Jaromíra Nohavicu sprevádzal na harmonike a klavíri poľský hudobník Robert Kusmierski. Jeho výdatnú podporu bolo cítiť najmä v niektorých harmonikových sólach.

Aj Nohavica sa dokáže nahnevať

Po výbornom začiatku, ktorý v sebe niesol veľký balík energie zaobalený v interakcii medzi publikom a spevákom, prišla stredná časť koncertu, kde Nohavica odohral novšie skladby z albumu Tak tu mně máš. Tie nepôsobili na poslucháčov rovnako dobre ako známe skladby. Publikum akoby sa utápalo v ťažkých textoch Jaromíra Nohavicu. Spevák však upozorňoval poslucháčov, že bude hrať, čo sa mu len zachce, dokonca, ako sám povedal, sa nebojí siahnuť ani „do bahna svojej intelektuálnej tvorby“. Všetko prerušila až skladba Píjte vodu.

Kritický moment nastal počas pesničky Zbloudilý koráb, keď z ničoho nič zastavil Nohavica pesničku „Stop, ja takto nemôžem. Bežte do riti,“ požiadal troch mužov v predných radoch, aby odišli, pretože ho vyrušujú počas spievania. Toto gesto odmenili ostatní návštevníci potleskom na znak podpory spevákovi. Po tom, čo sa ospravedlnil ostatnému publiku, pokračoval v koncerte.

Jaromír Nohavica - Zbloudilý koráb

Uvoľnený a čarovný záver

Hlídač krav akoby odštartoval záverečnú časť koncertu. Ľudia spolu s Nohavicom spievali, ba priam až hulákali, presne tak, ako ich o to sám požiadal. Dav následne upokojila úplne nová skladba, presnejšie išlo o dvojdňový prírastok s názvom Sako ze sametu. Publikum si užívalo pesničky Ve slezkém muzeu, Zítra ráno v pět, vtedy sa prejavila sila hlasu prítomného davu a Nohavica nepoľavil, návštevníkom doprial aj skladby Mikymauz, Zatanči, či Fotbal.

Po symbolickom standing ovation prišiel prídavok vo forme pesničky Až to se mnu sekne, ktorá nabudila publikum a mohol prísť dokonalý a magický záver. Pod hviezdnou oblohou spieval dav ľudí spolu s Jaromírom Nohavicom Kometu a bol to veľmi príjemný zážitok.

Ťažko si predstaviť zlý koncert Jaromíra Nohavicu. Jeho skladby sú v našich končinách odsúdené na úspech. Na pódiu pôsobí veľmi ľudsky a vyžaruje z neho akési dobro alebo kúzlo až do zadných radov. V kombinácii s prostredím hradu Červený Kameň a celkovou atmosférou, ktorú dotvárali aj fanúšikovia rôznych vekových kategórii sediaci na dekách alebo jednoducho na tráve, pôsobil koncert naozaj výnimočne. Ak sa Jaromír Nohavica o päť rokov vráti na Červený Kameň, ako sľúbil, pravdepodobne bude opäť skoro vypredané. 

Jaromír Nohavica - Kometa

Autorka: Martina Šimoňáková
Foto: Martina Šimoňáková

Súvisiaci interpreti: Jaromír Nohavica