"Bolo tam extrémne horúco a tlačenica," povedala speváčka Skin o prvom koncerte, ktorý odohrala kapela Skunk Anansie v jednej z najodpornejších štvrtí severného Londýna v Splash Clube (voľný preklad Klub Mláka). Odvtedy uplynulo 25 rokov, ale nebolo to inak ani vo štvrtok v bratislavskom MMC - poriadny hic a človek na človeku, kto však prišiel, určite neoľutoval.

Predkapelou večera boli slovenskí The Youniverse. Síce som stihol už len posledné skladby, kapela podávala štandardne dobré výkony a povedal by som, že od nášho posledného stretnutia ešte vyzretejšie a zohratejšie. Dobrá príprava na hlavný chod večera. Vytkol by som azda len stále šokujúcejší outfit speváčky Tammy. Viem, že je to zámer, ale na tomto koncerte mi trocha pripomínala krotiteľku šeliem. Outfitom však určite nezaostávala ani speváčka hlavnej kapely, ktorá je známa svojím extravagantným výzorom a obliekaním.

Z mláky na svetové pódiá

Po krátkej prestávke a elektronickom intre začali Skunk Anansie svoj set tvrdou skladbou z ich predrozpadového obdobia - Charlie Big Potato. Skvelý výber pre rozprúdenie atmosféry a poriadne prekrvenie hlasiviek. Pokračovanie bolo v podobnom duchu hitovkou Because Of You (nie tou od Kelly Clarkson). V prvých pesničkách ukázala kapela svoju ozajstnú silu, ktorá tkvie v solídne prepracovanej a zahranej hudbe so svojským, nadčasovým zvukom a neskutočnom hlasovým rozsahom charizmatickej líderky.

Tieto parametre však stále dostatočne nevystihujú výnimočnosť kapely. Podľa slov kapelníkov bol v období zrodu kapely Londýn veľmi rozmanitým mestom, začínajúce kapely však boli väčšinou pomerne homogénne a chceli sa zviezť na vlne britpopu. Skunk Anansie už na prvý pohľad vytŕčali z radu vtedajších začínajúcich projektov. Svoju unikátnosť zdôraznili aj témami, ktoré v skladbách spracovali. Okrem súkromných strastí totiž venujú veľkú pozornosť aj rôznym globálnym a politickým problémom. Kapela teda nerobí umenie pre umelcov, ale pre bežných ľudí a nesnaží sa zatvárať si oči pred témami politického charakteru, ktoré majú dopad na každodenný život.

Bezprostrednosť a adresnosť ich tvorby podčiarkla speváčka Skin stagedivingom. Jej reakcie na publikum či na technické problémy, ktoré sa vyskytli počas koncertu, odzrkadľovali dlhoročnú rutinu, ale za ňou aj ľudskosť bez náznakov arogancie.

Skunk Anansie v Bratislave, MMC, 1.8.2019 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Na koncerte odzneli skladby, ktoré ponúkli prierez celou doterajšou tvorbou kapely ako Hedonism, Little Baby Swastikkka alebo I Believed In You. Pre mňa bola osobným vrcholom skladba Weak, ktorá vytvárala po textovej stránke dokonalý kontrast k tomu, čo sme mohli vidieť. Hudobné výkony, zvuk, osvetlenie a všetko, čo patrí k dobrej koncertnej šou, boli veľmi kompaktné. Platí to aj pre dobre vystavanú dramaturgiu koncertu, ktorú prerušili iba spomínané technické problémy.

Okrem stálych členov k hudobnému prejavu kapely veľmi veľa pridala aj ich "neviditeľná" členka Erika Footman, ktorá skupinu sprevádza už dlhší čas a dofarbuje jej hudbu svojím unikátnym hlasom, synťákmi aj zaujímavou osobnosťou. Koncert zavŕšila kapela niekoľkonásobným prídavkom. 

Na záver by som rád spomenul aj jeden z ich ďalších koncertov v spomínanom londýnskom klube, ktorý odohrali v polovici deväťdesiatych rokov a sledoval ho aj headhunter známeho labelu One Little Indian. Ten bol podľa slov gitaristu kapely najväčším fanúšikom Kurta Cobaina a Nirvany. Koncert sa odohral presne v deň tragickej smrti tejto grungeovej legendy a podpísanie kontraktu s mladou kapelou bolo akousi kompenzáciou za túto stratu. Toto bol prvý krok, ktorý vytiahol kapelu z "mláky" na svetové pódiá, kde už štvrťstoročie dokazujú svoju kompetentnosť a dokázali ju aj pri svojej bratislavskej premiére.

Setlist koncertu Skunk Anansie v Bratislave:
(1. 8. 2019, Majestic Music Club)

1. Charlie Big Potato
2. Because of You
3. I Can Dream
4. All in the Name of Pity
5. You'll Follow Me Down
6. My Ugly Boy
7. Twisted (Everyday Hurts)
8. Cheap Honesty
9. Weak
10. Love Someone Else
11. I Believed in You
12. God Loves Only You
13. Can't Get by
14. Hedonism (Just Because You Feel Good)
15. This Means War
16. Intellectualise My Blackness
17. Yes It's Fucking Political
18. Tear the Place Up

Prídavky: 

19. Secretly
20. What You Do for Love
21. Highway to Hell (AC/DC cover)
22. The Skank Heads
23. Little Baby Swastikkka

Autor: Tomáš Garai
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Skunk Anansie