Britskí Lamb včera v bratislavskom Majestic Music Clube predstavili svoj aktuálny, šiesty album Backspace Unwind. Po emóciami nabitom koncerte prišli medzi ľudí, do úmoru podpisovali tričká, CDčka či vinyly a fotili sa s nadšenými fanúšikmi.

Bolo vtipné pozorovať, s akým rešpektom k nim ľudia pristupovali – aj mne sa trochu triasli kolená aj hlas. Andy rozdával objatia a Jon so zlomenou nohou sa statočne usmieval. Aj vďaka tomu sa Lamb po svojom treťom koncerte napevno zakorenili v srdciach slovenských milovníkov inteligentnej elektroniky. Slovenskému publiku sa po prvý raz predviedli v roku 2011 na festivale Bažant Pohoda. Vystúpiť tam mali už dva roky predtým, zabránila im v tom však festivalová tragédia. Na jeseň 2011 odohrali aj výborný koncert na festivale Electronic Beats v Bratislave. Okrem toho sa speváčka Lou Rhodes zastavila na Slovensku dvakrát aj so svojím sólovým projektom a zdá sa, že sa jej u nás páči.

Predkapela The Ramona Flowers nie je fanúšikom Lamb neznáma, na turné ich sprevádzala už pred dvoma rokmi v brnianskom klube Fléda. Bristolskí hudobníci sú chránencami producenta Andyho Barlowa, ktorý sa na ich tohtoročnom debutovom albume Dismantle and Rebuild podieľal aj autorsky. Jeho typickú elektroniku však z ich tvorby veľmi nepočuť, sú skôr rockoví. Andy "svojich" podporil aj tesne pred vlastným vystúpením. Pokrikoval, poskakoval v prvých radoch a odfotil sa s fanúšikmi, ktorí si ho stihli všimnúť.

Majestic Music Club bol príjemne plný už od začiatku. The Ramona Flowers zahrali niekoľko skladieb z nového albumu, predstavili aj aktuálny singel Skeleton Key. Okrem drnčivého nazvučenia pod pódiom ich šou vlastne nemožno nič vytknúť. "Predskakovať" Lamb je ťažká úloha, zvládli ju veľmi dobre a možno raz budú mať aj hit.

Andy Barlow povzbudzuje The Ramona Flowers Zdroj: Martina MlčúchováAndy Barlow - producent a zároveň najväčší fanúšik The Ramona Flowers

Pódiová chémia funguje

Lamb sú vlastne trio. V zostave Lou Rhodes za mikrofónom, Andy Barlow za klávesami a Jon Thorne na basgitare a kontrabase prišli aj do Bratislavy. Hoci to po vydaní štvrtého albumu vyzeralo, že Andy a Lou pôjdu definitívne každý svojou cestou, dnes je pódiová chémia opäť v poriadku.

Lou Rhodes s každým vystúpením prináša dokonalejší "kostým" - tentoraz dlhé biele šaty v antickom štýle, ktoré podčiarkli jej krehkosť, vrodenú eleganciu a elfiu podstatu. Zadná časť šiat sa vďaka prúdeniu vzduchu neustále vlnila a v kombinácii s vhodným osvetlením to celé pôsobilo veľmi efektne. Lou sa netlačí do popredia, a ani nemusí - dostanú ju tam jej úžasný hlas a vyžarovanie. Pri pohľade zblízka sa človeku nechce veriť, že táto éterická dáma má už 50 rokov.

Chlapčensky pôsobiaci Andy Barlow má na svedomí elektronickú výstavbu a živelnosť skladieb. Prispieva svojou dravosťou a záplavou pozitívnej energie. Je rád stredobodom pozornosti, nebráni sa kontaktu s publikom "telo na telo" a jeho typickým znakom je "ruka hore". Keď si myslíte, že ste už minimálne na týžden dorozprávali, vytiahne z vášho ochrípnutého hrdla ešte jeden oslavný výkrik. Po prvom prídavku zliezol takmer medzi ľudí, podával si s nimi ruky a šíril nadšenie a ľudské teplo. Možno tým kompenzuje trochu chladnú Lou, ktorá je na pódiu aj mimo neho akási nadpozemská.

Jon Thorne utrpel pri nedávnom vystúpení v Brightone zlomeninu nohy, koncert dohral doslova "na chrbte" a turné absolvuje na barlách. To mu však nebráni podávať typicky absolútny výkon – je odovzdaný hudbe, tancuje, máva slákom zvláštneho kontrabasu na dlhej nôžke a robí neopísateľné grimasy. Jon je proste pankáč par excellence – a navyše s pozitívnou energiou.

Lamb v MMC, Bratislava, 4.12.2014 Zdroj: Martina MlčúchováLamb v Bratislave - viac fotiek

Až keď zlyhá technika, ukáže sa, kto je pán

Chvíľkový výpadok počítača už pri druhej skladbe We Fall in Love si vyžiadal miernu zmenu setlistu, ale Lamb to zvládli výborne a Lou s Jonom predviedli takmer unplugged verziu Lullaby. Tohtoročný singel We Fall in Love sme si nakoniec vypočuli celý medzi prídavkami, pretože Lamb ho hrajú veľmi radi a Andy bol z technického zlyhania dosť nešťastný.

Zaznela väčšina skladieb z aktuálneho albumu Backspace Unwind – dynamické In Binary, Seven Sails a rovnomenná Backspace Unwind, aj pomalšie a temnejšie As Satellites Go By, Nobody Else či What Makes Us Human. Samozrejme, nechýbali najväčšie hity. Gorecki, Trans Fatty Acid a What Sound sú stále rovnako silné a možno aj silnejšie, ako novšie skladby. (Kapely starnú – alebo žeby sme to my, poslucháči, starli?)

Pri óde na lásku Gabriel nezostalo žiadne oko suché, zážitok mi však trochu pokazil Andy, keď ku koncu intímnej skladby vyzval na tlieskanie do rytmu (a keď sa niečo ozve z pódia, Slováci väčšinou poslúchnu). Atmosféru podčiarkla aj výborná práca so svetlami, a záverečná Trans Fatty Acid s apokalyptickým úvodom bola lahodnou zmesou hluku, tmy a svetelných zábleskov, v ktorej ste mohli nechať zo seba opadnúť úplne všetko.

Dve rečnícke otázky

Dobre zorganizovaný a nepreplnený, ale ani návštevne nepoddimenzovaný koncert poteší. Ako veľký hudobný fanúšik sa však zakaždým sama seba pýtam, načo chodia na koncerty (a do druhého radu) ľudia, ktorí buď celý čas rozprávajú (lepší prípad), alebo v opojení intoxikantom nerozlišujú, či sú na rockovom lete na niektorej slovenskej priehrade alebo na klubovom koncerte elektronickej kapely. Môj top zážitok doteraz predstavuje mládenec, ktorý počas najtichšej pasáže teniskami mľaskavo testoval lepkavosť podlahy (true story). Takýchto ľudí prosím, aby zostali doma, alebo aspoň ďaleko odo mňa.

Po vystúpení kapely ako Lamb by sa zišla afterparty, na ktorej by rozcítení fanúšikovia mohli absolvovať bezbolestný prechod z koncertnej eufórie do reality. Predvianočné obdobie je síce plné a je si z čoho vyberať, ale myslím, že vo štvrtok by sa malá afterka v niektorom z nemnohých kvalitných bratislavských klubov uživila.

Lamb v MMC, Bratislava, 4.12.2014 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Setlist koncertu Lamb v Bratislave:
(MMC, 4.12.2014)

1. In Binary 
2. We Fall in Love (nedokončená)
3. Lullaby 
4. Butterfly Effect 
5. Little Things 
6. As Satellites Go By 
7. Backspace Unwind 
8. What Makes Us Human 
9. Doves & Ravens 
10. Strong The Root 
11. Gabriel 
12. Nobody Else 
13. B-Line 
14. Seven Sails 

Prídavky: 
15. What Sound 
16. We Fall in Love
17. Gorecki 
18. Trans Fatty Acid 

Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Lamb