Posledný júnový štvrtok v Bratislave padali teplotné rekordy a aj preto som bol zvedavý ako dopadne koncert, na ktorý som sa tešil odkedy ho zhruba pred mesiacom ohlásili. Miestom konania bol Randal a hlavnou hviezdou poľský black metalový fenomén Batushka.


Kto vie, o čo ide, chápe moju zvedavosť, pretože členovia kapely vystupujú v mníšskych hábitoch podobnými, ako nosia kňazi právoslavnej cirkvi a s kompletne zahalenými tvárami. A to pri vonkajších, takmer 40 stupňových teplotách s prikurovaním pódiových svetiel v klube, môže dopadnúť všelijako.

Drobné problémy nás čakali hneď pri príchode do klubu. Boli spôsobené krátkym meškaním turčianskej legendy Lunatic Gods, ktorý v tento večer robili Batushke spoločnosť. Na druhej strane, kedy sa vám podarí vidieť, ako sa na svoje vystúpenie pripravuje bubeník Martin "Marthus" Škaroupka známy predovšetkým z pôsobenia v Cradle Of Filth? Práve jeho zlákali "Lunatici" do svojich služieb a urobili dobre. Krátke zdržanie v konečnom dôsledku nikomu neprekážalo a keď bolo všetko po technickej stránke pripravené, začalo sa hrať na ostro.

Šialení bohovia z Turca prekvapením večera

Lepšie povedané zostra, pretože Lunatic Gods sa rozhodli meškanie všetkým prítomným vynahradiť poriadnym nasadením. Napriek tomu, že kapelu sledujem takmer od jej začiatkov, nikdy som nebol veľkým fanúšikom jej štúdiovej tvorby. Niežeby sa mi vyslovene nepáčila, len v čase, keď som sa k nej dostal, ma tento žáner až tak neoslovoval a neskôr už som sa k nej nevrátil. O to väčšie bolo moje prekvapenie, ako veľmi sa mi ich koncert páčil. Atmosferický black death s výrazným vplyvom nášho folklóru a textami inšpirovanými dávnymi pohanskými časmi v perfektnom inštrumentálnom prevedení.

Lunatic Gods v Randali, 30.6.2022 Zdroj: Branislav Vartovník
Lunatic Gods fungujú už takmer 30 rokov, na konte majú desať nahrávok a nespočet koncertov. Za to si zaslúžia rešpekt, pretože takto dlho a bez prestávky pôsobiť v rámci metalovej scény na Slovensku dokázalo len zopár kapiel. Špičkový výkon je teda samozrejmosťou a reakcie publika dokazovali, že Lunatic Gods nie sú predkapelou, ale skôr co-headlinerom. Výrazný frontman Emil v ľudovom kroji, ktorý akoby vyskočil z niektorej ľudovej povesti, svojím mohutným zjavom a oduševnelým prejavom na pódiu dominoval. Trošku mu hrali do karát aj stiesnené podmienky, pretože za kapelou už boli pripravené rekvizity a bicie Batushky a pred to vtesnať ešte ďalších sedem muzikantov s nástrojmi vedia len miestni technici a skúsení hráči Tetrisu.

Špeciálne pokiaľ treba na relatívne malé pódium v klube postaviť vedľa seba také sady bicích, ako používa Batushka a Marthus. Ten nenechal nič na nahódu a do Bratislavy dorazil v plnej poľnej, čiže ho za bicími takmer nebolo vidieť. O to viac ho bolo počuť a Martin je krásnym príkladom muzikanta, ktorý svojím remeslom žije. Skončiť svetové turné s Cradle Of Filth a namiesto odpočinku vyraziť na ďalšie, či už s Titanic alebo Lunatic Gods, to dokážu len ozajstní nadšenci pre vec.

Lunatic Gods boli pre mňa príjemným prekvapením a určite opäť vyskúšam aj ich štúdiovú tvorbu. Jediné, čo ma trošku mrzelo, najmä v kontraste s precíznou pódiovou prezentáciou nasledujúcej Batushky, že si Lunatici nedali viac záležať na "kostýmoch" a speváka Emila nechali v kroji osamoteného. Z promo fotiek pritom vidno, že sa vedia aj v tomto smere zosynchronizovať, ale možno to má súvis s počiatočným meškaním a nechceli nechať svojich fanúšikov dlhšie čakať.

Batushka v Randali, 30.6.2022 Zdroj: Branislav Vartovník
Mrazivá temná omša schladila Randal

Vzhľadom na neskorší štart celého koncertu sa pôvodne plánovanú 40-minútovú prestavbu pódia podarilo skrátiť a technici kmitali, aby liturgia mohla začať čo najskôr. Ťažko povedať, či svietniky so sviečkami, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou celého rituálu, zostali zhasnuté kvôli úspore času alebo kvôli bezpečnostným opatreniam v klube. Predsalen desiatky horiacich sviečok na tak malom priestore a v tomto teple by boli slušným rizikom.

Batushka zaznamenala veľký úspech na black metalovej scéne už so svojím debutovým albumom Litourgiya z roku 2015. Žiaľ, ako sa to z času na čas stáva aj na metalovej scéne, začali sa naťahovačky o autorstvo a práva medzi hlavnými aktérmi projektu Krzysztofom Drabikowskim a Bartłomiejom Krysiukom. Výsledkom je, že teraz tu máme Batushky dve a celé to asi bude musieť uzavrieť súd. My sme mali štastie vidieť Batushku Krzysztofa Drabikowskeho, ktorá je považovaná väčšinou scény za tú originálnu, najmä preto, že Krzysztof je autorom hudby.

Keď bolo všetko pripravené, členovia kapely začali pomaly za sprievodu liturgického intra prichádzať na pódium, ktoré bolo upravené do podoby temného pravoslávneho chrámu s rakvou a ľudskými lebkami vo svojom strede. Samozrejme, všetci kompletne zahalení do čiernych mníšskych hábitov, vrátane tváre. Pódiová prezentácia Batushky ide ruka v ruke s ich originálnou hudbou a má minimálne rovnaký podiel na ich úspechu, ak nie o chlp väčší.

Batushka v Randali, 30.6.2022 Zdroj: Branislav Vartovník
Akonáhle boli všetci na svojich miestach, v klube sa zrazu pocitovo ochladilo a nasledovala black metalová smršť s mrazivou atmosférou, na akú sme pri mystických Poliakoch zvyknutí. Keďže "pravá" Batushka má okrem spomínaného debutu na konte ešte aktuálny Panihida (2019), ich takmer hodinu a pol trvajúce vystúpenie pozostávalo z piesní z týchto dvoch albumov.

Tvorba Batushky je originálna nielen vďaka ich pravoslávnym vplyvom a pódiovej prezentácii, ale aj využitím 7- a 8-strunových gitár, ktoré v black metale stále ešte nie sú úplnou samozrejmosťou, a hlavného vokalistu s klasickým havraním škrekotom dopĺňajú ešte dvaja mnísi s hlbokými chorálmi. Celý tento mix je na koncerte naozaj pôsobivým zážitkom a je naozaj obdivuhodné, že členovia kapely to dali so stopercentným nasadením napriek neskutočným horúčavám. Ale aj takéto obety si vyžaduje kariéra profesionálnych hudobníkov a Batushka ich zvláda úplne suverénne.

Škoda, že takúto originálnu kapelu postihol osud Gorgoroth, Entombed alebo Ghost a súdne spory dostali prednosť pred spoločnou kreativitou a zbytočne rozdeľujú a polarizujú fanúšikovskú základňu. V konečnom dôsledku trpia obe strany, čo môže mať za následok slabšiu návštevnosť oboch Batushiek. Organizátorom patrí vďaka a rešpekt za odvahu, že sa rozhodli relatívne na poslednú chvíľu túto akciu zorganizovať a dúfajme, že sa k nám Batushka(ky) ešte vrátia s ďaľšou temnou liturgiou.

Batushka v Randali, 30.6.2022 Zdroj: Branislav Vartovník
Viac fotografií z koncertu Lunatic Gods a Batushka v Randali

Autor: Tomáš Danišovič