Slovenský gitarista, skladateľ a spevák Dávid Bílek minulý týždeň v Košiciach odštartoval svoje prvé samostatné turné. Atmosféru vystúpenia v stredu 3. apríla príjemne dotvorilo prostredie Historickej radnice.

Napriek tomu, že Dávid Bílek už má za sebou niekoľko projektov a vystúpení, či účinkovanie v SuperStar, kde sa dostal až do semifinále, koncert v Košiciach bol preňho naozaj špeciálnym. Odštartoval ním totiž svoje prvé sólové turné. Nebolo to však jeho prvé vystúpenie v metropole východu. Svoju premiéru tam mal takmer presne pred rokom v rámci turné speváčky Simy (reportáž). Ako jeden z predskokanov vtedy fanúšikov a fanúšičky jednej z najúspešnejších speváčok novej generácie zaujal a príjemne naladil na koncert hlavnej hviezdy.

Teraz už bol hlavnou hviezdou práve on a svoju pozíciu si zastal bez zaváhania. Jeho gitara a hlas sa síce rozozvučali trošku neskôr, než bol ohlásený začiatok, no na dobré sa niekedy čaká a potvrdilo sa to aj v tomto prípade. Talentovaný hudobník a skladateľ predviedol dynamickú šou so setlistom plným známych svetových i domácich umelcov doplneným o štyri kúsky z jeho vlastnej tvorby. Fanúšikov prekvapil tiež nečakanou spoluprácou so Štefanom Gazdíkom, s ktorým odohral tri pesničky.

Dávid Bílek v Košiciach, 3.4.2024 Zdroj: Peter Choreň

Dávid Bílek v Košiciach, 3.4.2024 Zdroj: Peter Choreň

Mohli sme počuť hity od umelcov ako Led Zeppelin, Metallica (Orion, Nothing Else Matters), Sting (Shape of My Heart), Los Lobos (Canción del Mariachi), Rodrigo y Gabriela (Tamacun), Gipsy Kings (Bamboléo), Estas Tonne (The Song of the Golden Dragon) či Richard Müller (Po schodoch).

Z autorských piesní Dávida Bíleka zazneli Španielka, Tancuj, Roko a Nanané, pričom aj podľa reakcií publika nešlo o žiadnu výplň medzi prevzatými hitmi. Napokon, posledné dve menované pesničky odohral ako prídavok po notoricky známej Canción del Mariachi z filmu Desperado.

Po koncerte nezostal Dávid obecenstvu, ktoré jeho výkon a šou ocenili standing ovation, nič dlžný. V hale Historickej radnice rozdal niekoľko podpisov a foťáky dostali zabrať.

Dávid Bílek v Košiciach, 3.4.2024 Zdroj: Peter Choreň

Dávid Bílek s fanúšičkou v Košiciach, 3.4.2024 Zdroj: Peter Choreň

"V Košiciach som hral druhýkrát a stále ma prekvapuje tá srdečnosť. To, ako ľudia reagujú a spolupracujú, je neuveriteľné, od začiatku ma ovalila obrovská energia," priznal hudobník po koncerte. Opýtal som sa ho aj, či si Košice ako prvú zastávku turné vybral zámerne. "Nie, nie. Pôvodne sme išli podľa voľných termínov, ale musím povedať, že všetko je tak, ako má byť, a neviem si predstaviť lepšie mesto, v ktorom by som mohol začať."

Spomenuli sme aj spoluprácu so Štefanom Gazdíkom. "Vzniklo to celé tak prirodzene. V minulosti sme už párkrát spolu hrali, a tak som ho zavolal. Nacvičili sme si tieto tri pesničky a určite si to ešte zopakujeme," prezradil Dávid Bílek. A čo jeho ďalšie plány do budúcna? "Určite chcem robiť takéto koncerty ako dnes aj naďalej, venovať sa aj inštrumentálnej tvorbe a projektom, ktoré mám rozrobené. Sú medzi nimi aj nejaké spolupráce. Ale hlavne chcem koncertovať, turné ešte len začína. Teším sa na vás na mojich ďalších koncertoch."

Zostávajúce vystúpenia jarnej koncertnej šnúry Dávida Bíleka:

  • 14. 4.  (20:00) – Brezno, Židovská synagóga
  • 15. 4. (20:00) – Banská Bystrica, Cikkerova sieň
  • 16. 4. (17:30 a 20:00) – Banská Bystrica, Cikkerova sieň
  • 21. 4. (19:00) – Smižany, Obecné kultúrne centrum
  • 28. 4. (19:00) – Prievidza, Dom kultúry
  • 5. 5. (19:00) – Trenčín, Piano Club

Vstupenky: Predpredaj.sk

Dávid Bílek v Košiciach, 3.4.2024 Zdroj: Peter Choreň

Pozrite si celý fotoreport z koncertu

Autor: Peter Choreň